
Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/344/19
Провадження № 3/280/202/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 березня 2019 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Щербаченко І. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов від Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця села Великі Кошарища Коростишівського району Житомирської області, працюючого майстром лісу на ДП «Коростишівське лісове господарство», який проживає за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, прокурора Бороька А. П.,
встановив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області 04.03.2019 від Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу №88 від 28.02.2019 ОСОБА_1, перебуваючи у період з 03.08.2015 по теперішній час на посаді майстра лісу Смолівського лісництва ДП «Коростишівське лісове господарство», яка відноситься до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України. На підставі наказу ДП «Коростишівське лісове господарство», від 03.08.2015 № 65-к «Про особовий склад» ОСОБА_1 призначено на посаду майстра лісу Смолівського лісництва ДП «Коростишівське лісове господарство». Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на працівників державної лісової охорони. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування: щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дата, визначеної у цьому абзаці; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік тільки 19.04.2018. З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив, що він забув про терміни подання декларації. Улисті ДП «Українські спеціальні системи» від 08.10.2018 №07-1475 зазначено, що у період часу з 01.01.2018 по 08.10.2018 доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування був відсутній тільки раз: з 12:00 до 12:40 15.03.2018. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру в зазначений період, не зафіксовано.
Листом НАЗК від 02.03.2017 №03-05/4886/17 зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру. У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, майстер лісу Смолівського лісництва ДП «Коростишівське лісове господарство», ОСОБА_1, який 19.04.2018 здійснив подачу щорічної електронної декларації, що є вчиненням адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до протоколу фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 КУпАП, слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто - 28 лютого 2019 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно забув вчасно подати декларацію, подав її як тільки згадав, щиро кається.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, оскільки останній свою провину визнав, щиро розкаявся, також просив призначити покарання відповідно до санкції частини 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, прокурора, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. ст. 245, 252, 280, 283 Кодексу України про адміністративне правопорушення при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночасрішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Так, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою адміністративну відповідальність за частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Згідно копії наказу директора ДП «Коростишівське лісове господарство» від 03.08.2015 №65-к ОСОБА_1, лісоруба 6 розряду Смолівського лісництва, переведено майстром лісу Смолівського лісництва за його згодою /а.с.17/. ОСОБА_1 03.08.2015 було попереджено про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження /а.с.18/.
Відповідно до протоколу №88 від 28.02.2019 ОСОБА_1, перебуваючи у період з 03.08.2015 по теперішній час на посаді майстра лісу Смолівського лісництва ДП «Коростишівське лісове господарство», яка відноситься до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України /а.с.1-6/.
Згідно отриманої інформації з Єдиного державного реєстру декларацій про подання щорічної електронної декларації за 2017 рік встановлено, що ОСОБА_1 оприлюднив декларацію 19 квітня 2018 року /а.с.10-11/.
Отже, у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Разом з тим, адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч. 3 ст. 38 Кодексу України про адміністративне правопорушення). Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається. Вказівка законодавця у п. 7 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення «на момент розгляду справи» означає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на початок розгляду справи закінчилися строки, встановлені ст. 38 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Разом з тим, сам розгляд справи про адміністративне правопорушення та його закінчення не обтяжений строками, визначеними ст. 38 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а передбачений ст. 277 Кодексу України про адміністративне правопорушення, що є гарантією всебічного, об'єктивного і повного з'ясування всіх обставин, які мають значення для вирішення справи. Відповідно до п. 7 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Датою вчинення вказаного адміністративного правопорушення слід вважати 19.04.2018, тобто день повідомлення директором ДП «Коростишівське лісове господарство» про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації, тобто, на час надхдення та розгляду справи закінчився строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення, провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 1726, 247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. В. Щербаченко