ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/377/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовом
Керівника Бахмацької місцевої прокуратури
до
третя особа
Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області
Ховмівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області
про
визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Ховмівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області щодо оформлення права власності на будівлі та споруди Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області за адресою: вул. Шкільна, 2, с. Ховми, Борзнянського району, Чернігівська область та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди, яка в межах населеного пункту;
- зобов’язати Комарівську сільську раду Борзнянського району Чернігівської області вчинити дії, спрямовані на оформлення права власності на будівлі та споруди Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області за адресою: вул. Шкільна, 2, с. Ховми, Борзнянського району, Чернігівська область та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди, яка в межах населеного пункту.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про освіту» та Земельного кодексу України не оформлено правовстановлюючі документи на будівлі та споруди, а також на земельну ділянку, на якій розташовано навчальний заклад, що створює ризики для функціонування закладу та навчального, виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушень прав дітей.
Відповідачем у встановлений судом строк відзиву не подано, однак до суду подано заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Ховмівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 26467534) зареєстрована 30.10.2003, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 47-49).
Відповідно до Статуту Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, Ховмівська ЗОШ знаходиться у комунальній власності Комарівської сільської ради, яка є її засновником. Матеріально-технічна база закладу включає будівлі, споруди, землю, обладнання, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі. Майно закладу освіти перебуває у комунальній власності Комарівської об’єднаної територіальної громади і закріплено за ним на праві оперативного управління (а.с. 50-63).
Прокурором під час вивчення стану додержання вимог земельного законодавства на території Комарівської сільської ради встановлено, що майно Ховмівської ЗОШ І-ІІ ступенів перебуває у власності Комарівської сільської ради, приміщення шаколи знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 2, с. Ховми, Борзнянський район, Чернігівська область, орієнтовна площа земельної ділянки під будівлею становить 3 га, проте право власності на будівлю та правовстановлюючі документи на земельну ділянку під будівлями та спорудами даного закладу не оформлені.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти, врегульовані Законом України «Про освіту».
Статтею 80 Закону України «Про освіту» визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема, інформаційні системи, об’єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Згідно частини другої статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Відповідно до пункту «г» частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.
Приписами статей 125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З аналізу викладених норм слідує, що органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень повинні забезпечувати реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, у тому числі щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та на будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна дошкільних закладів освіти, з метою нормального їх функціонування.
Як вбачається з копій листів відділу освіти Комарівської сільської ради (а.с. 43, 66) документація на нерухоме майно (комплекс споруд та будівель) Ховмівської ЗОШ І-ІІ ступенів не виготовлялася, право власності на дане нерухоме майно не реєструвалося та право власності на будівлі закладу та споруди, не оформлені, а також не оформлені правовстановлюючі документи на земельні ділянки під спорудами.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині оформлення права власності на будівлі та споруди Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, та права постійного користування на земельну ділянку, на якій розташований навчальний заклад освіти, що свідчить про протиправну бездіяльність з боку відповідача.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на визнання позову відповідачем та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З матеріалів справи слідує, що позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір у розмірі 3842,00 грн, про що свідчить платіжне доручення від 28.01.2019 № 75.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що необхідно Прокуратурі Чернігівської області присудити понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 142, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області щодо оформлення права власності на будівлі та споруди Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області за адресою: вул. Шкільна, 2, с. Ховми, Борзнянського району, Чернігівська область та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди, яка в межах населеного пункту;
Зобов’язати Комарівську сільську раду Борзнянського району Чернігівської області вчинити дії, спрямовані на оформлення права власності на будівлі та споруди Ховмівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Комарівської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області за адресою: вул. Шкільна, 2, с. Ховми, Борзнянського району, Чернігівська область та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди, яка в межах населеного пункту.
Повернути Прокуратурі Чернігівської області (рахунок 35215093006008, код 02910114, банк платника: Державна казначейська служба України м. Київ, код банку 820172) з Державного бюджету України (рахунок 34319206084033, отримувач УК у м.Чернігові/ м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк Казначейство України (ел.адм.под.) МФО 899998) судовий збір за позов Бахмацької місцевої прокуратури в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп., сплачений відповідно до платіжного доручення № 75 від 28.01.2019.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Керівник Бахмацької місцевої прокуратури, вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Комарівська сільська рада Борзнянського району Чернігівської області, вул. Соборна, буд. 4,с. Комарівка,Борзнянський район, Чернігівська область,16442, код ЄДРПОУ 04412225.
Дата складення повного рішення суду - 06.03.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб