Ухвала суду № 80262557, 05.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
580/394/19
Номер документу
80262557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

05 березня 2019 року справа № 580/394/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтапрайм” про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтапрайм”, в якій просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об’єктів позивача за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Сергія Калачевського, 133а та вул. Миколаївське шосе, 26, до повного усунення недоліків.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.02.2018 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: - клопотання про відстрочення сплати судового збору із зазначенням: дати, до якої просить відстрочити сплату судового збору та джерел фінансування, з яких сплатить судовий збір у випадку відстрочення його сплати, або - оригіналу документу про сплату судового збору у сумі 1921 грн. за реквізитами: отримувач коштів УК у м.Черкасах/Черкаси/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача МФО 899998, рахунок отримувача 34313206084028, код класифікації доходів бюджету 22030101 та призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд.

Позивач отримав копію ухвали про залишення позовної заяви без руху 19.02.2019.

04 березня 2019 року до суду надійшла заява позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, в якій позивач просить: 1. відстрочити сплату у судового збору або звільнити від слати судового збору; 2. у разі відмови по першому пункту – просить продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Заява обґрунтована тим, що позивач є бюджетною неприбутковою організацією, яка утримується за рахунок коштів Державного бюджету. Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області кошторисом на 2019 рік видатки по загальному фонду державного бюджету по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» (сплата судового збору) не були передбачені. Позивач просить відстрочити сплату судового збору на підставі того, що він є бюджетною неприбутковою організацією, яка звертається до суду за захистом життя та здоров’я людей. Позивач також зазначає, що обмежене фінансування державної установи може бути визнано поважною причиною несплати судового збору та підставою для відстрочення або звільнення від сплати судового збору.

Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Аналогічна норма міститься й у статті 10 КАС України.

Згідно з приписами частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”).

Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.

Заявлене позивачем клопотання про відстрочення або звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, оскільки останнє не мотивоване, жодних доказів на підтвердження важкого майнового стану не надано. Обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.

Зокрема, суд зазначає, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 «Інші поточні платежі», розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.

Відповідно до Кошторису на 2019 рік Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, затвердженого Головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій 18.01.2019, за кодом економічної класифікації 2800 «Інші поточні видатки» у спеціальному фонді значиться 100000,00 грн., у загальному фонді фінансування не передбачено.

Позивач зазначає, що сплата судового збору здійснюється із загального фонду, по якому кошти не передбачені. Джерел фінансування, з яких сплатить судовий збір у випадку відстрочення його сплати, позивач не зазначив.

Вирішуючи заяву позивача, суд зазначає, що відповідно до п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (далі – Порядок), кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) має такі складові частини:

загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків бюджету на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;

спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.

Згідно з п. 2.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів Україні від 12.03.2012 N 333, за кодом 2800 «Інші поточні видатки» здійснюються видатки, які не пов'язані з придбанням товарів та послуг установами, у тому числі: 1) сплата податкових, неподаткових та інших платежів на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством (включаючи плату за адміністративні послуги); сплата грошового внеску (гарантії) для забезпечення виконання зобов'язань у зв'язку з участю у закупівлях (конкурсі); 2) збір на обов'язкове пенсійне страхування, що сплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року N 1740 "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій"; 3) сплата штрафів, пені тощо, у тому числі за несвоєчасну сплату податків; 4) придбання патенту та плата за продовження строку дії патенту, плата за отримання ліцензій та акредитацію відповідно до законодавства; 5) матеріальна допомога громадянам України, які постраждали під час перебування за кордоном; 6) відрахування грошових коштів профспілковим організаціям на культурно-масову та фізкультурну роботу відповідно до законодавства; 7) сплата членських внесків громадським та іншим організаціям, якщо це обумовлено законодавством; 8) відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури та судів; 9) відшкодування моральних збитків та майнової шкоди юридичним та фізичним особам згідно з рішенням суду (якщо рішенням суду не визначено сутності платежу) та судових витрат; 10) відшкодування підприємствам (організаціям, установам) середнього заробітку працівників або виплата винагороди громадянам, які залучені до виконання обов'язків, передбачених законодавством та не пов'язаних з виконанням своїх службових обов'язків, або які проходять стажування в іншому державному органі; 11) сплата обов'язкових реєстраційних, інших платежів та внесків, пов'язаних з витратами на відкриття та провадження у справах, які розглядаються у закордонних юрисдикційних органах; 12) відшкодування непередбачуваних витрат державного службовця відповідно до законодавства.

При цьому, пункт 2.6 вказаної Інструкції не містить розмежування між загальним і спеціальним фондом. Позивач не надав доказів, які б підтверджували, що сплата судового збору повинна бути здійснена лише за рахунок загального фонду, при цьому у спеціальному фонді за кодом економічної класифікації 2800 «Інші поточні видатки» передбачено 100000,00 грн.

Згідно з п. 47 Порядку зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувача), помісячного плану використання бюджетних коштів вносяться у разі, зокрема: виникнення потреби у перерозподілі бюджетних асигнувань у розрізі економічної класифікації видатків бюджету в межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним і спеціальним фондами бюджету; передачі бюджетних призначень від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого; прийняття рішення про зменшення бюджетних призначень головним розпорядникам на суму коштів, витрачених не за цільовим призначенням; прийняття рішення про перерозподіл видатків у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів за бюджетними програмами, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету).

Зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувача), помісячного плану використання бюджетних коштів вносяться після внесення змін до розпису відповідного бюджету з урахуванням особливостей спеціального фонду, визначених у пункті 49 цього Порядку.

Позивач не вказав, які заходи застосовані ним для внесення змін до кошторису з метою сплати судового збору та докази на підтвердження таких обставин не надав.

За вказаних обставин, суд не вбачає підстав для відстрочення або звільнення від сплати судового збору.

Стосовно клопотання позивача про продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви, суд зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначається, зокрема, строк їх усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, строк для усунення недоліків позовної заяви встановлений законом, а саме: Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно частини 2 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

З огляду на те, що десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви встановлений законом, суд не наділений повноваженнями продовжувати такий строк.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що у встановлений строк позивач не виконав вимоги ухвали суду від 11.02.2019 та не усунув недоліки позовної заяви.

Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Нафтапрайм” про застосування заходів реагування повернути позивачеві разом із усіма доданими до неї матеріалами.

2. Роз’яснити позивачеві, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя А.В. Руденко