РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2019 року справа № 580/345/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом військової частини А 1382 до державного реєстратора Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області про зобов’язання вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
30.01.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася військова частини А 1382 (20100, Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, вул. Лісова, 3, далі – позивач) з адміністративним позовом до державного реєстратора Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області (20100, Черкаська область, Маньківський район, смт. Маньківка, вул. Соборна, 14, далі – відповідач), в якому просить зобов’язати державного реєстратора Маньківської районної державної адміністрації Маньківського району Черкаської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування записів про військову частину А 1382 (код ЄДРПОУ 08262604): від 24 березня 1998 року №100111760000000646 “включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу”; від 25 лютого 2014 року № 100111760000000646 “включення відомостей про юридичну особу”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису № 100111760000000646 від 24.03.1998 №100111760000000646 від 25.02.2014 про військову частину А1382 суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки вказані відомості становлять державну таємницю.
Відповідач до суду відзив не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Міністерством оборони України, як центральним органом виконавчої влади, 24.03.1998 зареєстровано військову частину А1382 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій за № 100111760000000646.
25.02.2014 за №100111760000000646 внесено зміни до відомостей про юридичну особу та включенно до ЄДР відомості про юридичну особу - військову частину А1382.
Генеральним штабом Збройних Сил України за результатами опрацювання інформації щодо юридичних осіб, які відносяться до сфери управління Міністерства оборони України та відомостей з реєстру, пошук яких здійснюється з принципом співставлення ключових слів, проведено аналіз та встановлено повний перелік військових частин, які здійснили повторну державну реєстрацію через державних реєстраторів у ЄДР за ідентифікаційним кодом відомчого обліку, який вже був закріплений Міністерством оборони України та Генеральним штабом Збройних Сил України, тому включення відомостей про військові частини, зокрема про військову частину А1382, як закладу Збройних Сил України до різних державних реєстрів є недопустимим.
В зв'язку з наведеним, позивач 05.12.2018 звернувся із листом до Маньківської РДА Черкаської області та просив внести до ЄДР відомості про скасування запису про позивача №100111760000000646 від 24.03.1998 та від 25.02.2014.
Листом від 28.12.2018 головою Маньківської РДА Черкаської області відмовлено позивачу у внесенні до ЄДР відомостей про скасування вказаного запису, так як такий запис може бути скасовано за судовим рішенням.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їх символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” від 15 травня 2003 року №755-IV (далі - Закон №755-IV).
Частиною 1 ст. 3 Закону №755-IV (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин) визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їх символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
За п. 1 ч. 1 ст. 9 вказаного Закону №755-IV, відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі відповідних заяв про державну реєстрацію.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій закріплено ст. 25 Закону №755-IV та проводиться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, а також судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Разом з тим, визначено, що до ч. 4 ст. 7 Закону №755-IV до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно із ст. 8 Закону України “Про державну таємницю” від 21.01.1994 №3855-XII та пунктом 1.4.4 наказу Служби безпеки України “Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю” від 12.08.2005 №440, відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) мирного часу, які не підлягають розголошенню згідно з міжнародними зобов'язаннями України становлять державну таємницю.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №755-IV, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону №755, суд виходить з того, що підставою для скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу, зокрема позивача є невідповідність його вимогам, а саме вимогам ч. 4 ст. 7 Закону №755-IV, та за наявності відповідного судового рішення, що набрало законної сили.
При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати державного реєстратора Маньківської районної державної адміністрації Маньківського району Черкаської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування записів про військову частину А 1382 (код ЄДРПОУ 08262604) від 24 березня 1998 року №100111760000000646 “включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу”; від 25 лютого 2014 року № 100111760000000646 “включення відомостей про юридичну особу”, а тому позов підлягає до повного задоволення.
Зважаючи на те, що відповідачем не допущено будь-яких протиправних дій, судові витрати по справі відповідно до ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати державного реєстратора Маньківської районної державної адміністрації Маньківського району Черкаської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування записів про військову частину А 1382 (код ЄДРПОУ 08262604) від 24 березня 1998 року №100111760000000646 “включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу”; від 25 лютого 2014 року № 100111760000000646 “включення відомостей про юридичну особу”.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя П.Г. Паламар