
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/5685/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1340/5685/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8575,51 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.07.2018 року, позивач придбавав нерухоме майно, а саме квартиру, що знаходиться за адресою: вул. Княгині Ольги, 98 «Л», квартира №39, м. Львів. Договір купівлі-продажу вищевказаної квартири посвідчувався приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за №4647.
При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу майна від 13.07.2018 року, позивачем сплачено збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 8575,51 грн., що підтверджується квитанцією № 1915055 від 13.07.2018 року.
Позивач зазначає, що ним житло придбавалось вперше, та звернувся до відповідача із заявою від 30.07.2018 року про повернення помилково сплачених коштів - збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 8575,51 грн. Однак, на звернення позивача відповідач надав відповідь від 25.09.2018 року №16622/05-78, якою відмовив у задоволенні заяви.
Позивач не згідний з такими діями відповідача та вважає їх протиправними і такими, що порушують його інтереси, просить суд зобов’язати відповідача сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області подання про повернення йому вказаного сплаченого збору.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому проти позов заперечив, з підстав, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не володіє інформацією щодо прав власності на нерухоме майно, а також невідомо, чи придбавають громадяни таке житло вперше. Крім того, позивачем не надано жодних документів, які б підтверджували що майно придбане вперше.
Відповідач зазначає, що громадяни які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з’ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.
Ухвалою судді від 28.12.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
13.07.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанією з управління активами «Активні інвестиції», що діє від свого імені в інтересах та за рахунок пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Грінвіль хаус», в особі директора ОСОБА_4, з однієї сторони та ОСОБА_1, укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчено нотаріусом ОСОБА_3, та зареєстровано в реєстрі за № 4647, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанією з управління активами «Активні інвестиції», що діє від свого імені в інтересах та за рахунок пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Грінвіль хаус», в особі директора ОСОБА_4 продало, ОСОБА_1, купив нерухоме майно: а саме квартиру № 39 в корпусі «л» в будинку № 98 по вулиці Княгині Ольги у місті Львові.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 130779048 від 13.07.2018 року власником квартири є ОСОБА_1 що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №42044447 від 13.07.2018 року.
Згідно квитанції № 1915055 від 13.07.2018 року ОСОБА_1 сплатив 8575,51 грн. збору з договору купівлі-продажу нерухомого майна.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач безпідставно (помилково) сплатив збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Докази надані позивачем: договір купівлі-продажу квартири від 13.07.2018 року, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 130779048 від 13.07.2018 року, квитанція № 1915055 від 13.07.2018 року, судом враховуються, оскільки такі були підставою сплати коштів з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Судом враховуються аргументи наведені позивачем, оскільки відповідач жодними належними та допустимими доказами не обґрунтував тієї обставини що позивач 13.07.2018 року не вперше придбавав нерухоме майно (вул. Княгині Ольги, 98 «Л», квартира №39 у м. Львів) за договором купівлі-продажу, і відповідно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 8575,51 грн., підлягає поверненню позивачу.
Відтак відповідачем безпідставно відмовлено позивачеві у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в сумі 8575,51 грн., сплаченого при придбані житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 13.07.2018 року.
Суд дійшов висновку про необхідність зобов’язання відповідача сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова подання про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна (вул. Княгині Ольги, 98 «Л», квартира №39 у м. Львів), у сумі 8575,51 грн.
Щодо вимоги позивача про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 8575,51 грн. на банківську пластикову картку позивача ОСОБА_5 «Mastercard», суд зазначає наступне.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, від так завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Отже, з огляду на викладене та положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній при вирішенні справи та ухваленні судового рішення не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача.
Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому зобов’язання повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на банківську пластикову картку позивача, є формою втручання у повноваження суб’єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 вказаного Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно п. 9 ст. 1 цього ж Закону, платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740, Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно положень Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19 грудня 2000 року №131, повернення надмірно та/або помилково сплачених платежів, які надійшли до спеціального фонду державного бюджету, здійснюється органами Державного казначейства на підставі висновків органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету та за рішеннями судових органів.
Згідно п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють підстави та порядок подання та повернення сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (39600, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10,) про зобов’язання вчинити дії - задоволити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2, 39600) сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі продажу нерухомого майна у розмір 8575,51 грн. згідно квитанції № 1915055 від 13.07.2018 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_3, 39600 ) 704,80 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5. п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 04.03.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.