
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/360/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивача) до управління Пенсійного фонду України Попаснянського району Луганської області (далі – відповідач, УПФУ в Попаснянському районі), відповідно до якої просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Попаснянському районі від 02.11.2018 про відмову в призначенні пенсії позивачу;
- визнати протиправними дії УПФУ в Попаснянському районі щодо винесення рішення про відмову в призначенні пенсії;
- зобов'язати УПФУ в Попаснянському районі повторно розглянути заяву позивача від 23.10.2018 про призначення пенсії із зарахуванням до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, часу військової служби у складі діючої армії у період бойових дій, протягом якого брав участь в антитерористичній операції, з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у період з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 позивач на підставі Указу Президента України від 21.07.2014 № 607 "Про часткову мобілізацію" безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідками про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисні незалежності, суверенітету га територіальної цілісності України за №4/324 від 20.10.2016, виданої військовою частиною - польова пошта В 6250, та довідкою № 1417 від 02.05.2018, виданою військовою частиною А 3892, із збереженням роботи і посади в відокремленому підрозділу “Шахта Гірська” Державного підприємства “Первомайськвугілля”. За безпосередню участь в антитерористичній операції в районах Донецької та Луганської областей позивачу надано статус учасника бойових дій.
23.10.2018 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії.
Рішенням відповідача від 02.11.2018 у призначені пенсії відмовлено, яке обґрунтовано тим, що у позивача не достатньо стажу роботи за списком № 1 для призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку. Відповідачем зараховано до пільгового стажу разом з військовою службою 23 роки 7 місяців та 20 днів.
Позивачу не було зараховано у потрійному розмірі час безпосередньої участі у бойових діях, та повідомлено, що він не надав довідку встановленої форми на підтвердження безпосередньої участі у бойових діях.
При зарахуванні у потрійному розмірі часу безпосередньої участі в бойових діях позивач станом на 23.10.2018 має 25 років спеціального стажу за списком № 1.
Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування до стажу роботи у потрійному розмірі часу безпосередньої участі в бойових діях з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 протиправними.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому просив розглянути справи за відсутністю представника УПФУ в Попаснянському районі, в задоволенні заявлених вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 38-40).
Позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо призначення пенсії згідно частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
До заяви було надано: трудова книжка, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, диплом, військовий квіток.
ОСОБА_1 має страховий стаж роботи 22 роки 03 місяці 10 днів, в т.ч. на пільгових підземних роботах за списком № 1 - 22 роки 3 місяці 10 днів та проходження військової служби - 1 рік 4 місяці 10 днів.
До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 07.05.1997 по 18.05.1997, з 30.11.1998 по 31.05.2001, з 12.05.2003 по 16.10.2018 на шахті «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» за виключенням курсів з охорони праці, відпусток без збереження заробітної плати, простоїв, повісток ВГК, відряджень, робіт на поверхні, донорських, тобто тих періодів робот, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, згідно довідок від 12.10.2018 № 519-521 та від 16.10.2018№ 749-766,. виданих шахтою «Гірська» ДП «Первомайськвугілля».
Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за наявності необхідного пільгового стажу роботи ОСОБА_1 мав би право на пенсію з 23.10.2018.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців- діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Статтею 8 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно довідок військової частини польова пошта В6250 від 20.10.2016 № 4/324 та військової частини А 3892 від 02.05.2018 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь а антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.10.2017 по 25.04.2018.
Відповідно пункту 11 статті 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» за ним, як за призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. Тобто, як передбачено законодавством України, періоди з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.10.2017 по 25.04.2018 включено ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу роботи за списком № 1.
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 1.1. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей ( далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року , цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Саме згідно пункту 2.3 зазначеного Положення - при обчисленні вислуги років для призначення пенсій ( крім пенсій , які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах один місяць за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь у антитерористичній операції.
Отже , приписи вказаного Положення визначають порядок розрахування стажу для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
У даному випадку ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах згідно частини третьої статі 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не про призначення пенсії за вислугу років, як особі, звільненій з військової служби, що в свою чергу свідчить про неможливість застосування правових норм вказаного Положення для розрахунку пільгового стажу Позивача.
Натомість, необхідно зазначити, що приписами статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з’єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Отже, періоди, в яких Позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, підлягають зарахуванню до його пільгового стажу в звичайному обчисленні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Територіальні управління фонду, в тому числі і УПФУ в Попаснянському районі, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_2 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі Положенням, наказами Фонду і головного управління Фонду.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією.
Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність , що є несумісним з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або , навіть, спотворити саму суть права.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі , якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. До його повноважень належить питання зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, у тому числі і на пільгових умовах на підставі документів, встановлених законодавством.
Відповідно до частини п’ятої статті 45 Закону №1058- IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.
Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсій на інший) та перерахунку пенсії.
З огляду на вищенаведене, УПФУ в Попаснянському районі вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог..
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 70).
Відповідно до частини дев’ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 зазначена позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк та запропоновано усунути недоліки позовної заяви (арк. спр. 25).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, розгляд справи призначено на 06.03.2019 (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що 23.10.2018 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо призначення пенсії згідно частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (арк. спр. 46).
До заяви було надано: трудова книжка, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, диплом, військовий квіток (арк. спр. 47-67).
Рішенням відповідача від 02.11.2018 у призначені пенсії відмовлено, яке обґрунтовано тим, що у позивача не достатньою стажу роботи за списком № 1 для призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку. Відповідачем зараховано страховий стаж роботи 22 роки 03 місяці 10 днів, в т.ч. на пільгових підземних роботах за списком № 1 - 22 роки 3 місяці 10 днів та проходження військової служби - 1 рік 4 місяці 10 днів.
До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 07.05.1997 по 18.05.1997, з 30.11.1998 по 31.05.2001, з 12.05.2003 по 16.10.2018 на шахті «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» за виключенням курсів з охорони праці, відпусток без збереження заробітної плати, простоїв, повісток ВГК, відряджень, робіт на поверхні, донорських, тобто тих періодів робот, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, згідно довідок від 12.10.2018 № 519-521 та від 16.10.2018№ 749-766,. виданих шахтою «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 41).
Судом також встановлено, що позивач працював на шахті «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного, яка віднесена до списку №1, з 07.05.1997 по 18.05.1997, з 30.11.1998 по 31.05.2001, з 12.05.2003 по 16.10.2018 (арк. спр. 17-20).
У період з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 позивач на підставі Указу Президента України від 21.07.2014 № 607 "Про часткову мобілізацію" безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідками про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисні незалежності, суверенітету га територіальної цілісності України за №4/324 від 20.10.2016, виданої військовою частиною - польова пошта В 6250, та довідкою № 1417 від 02.05.2018, виданою військовою частиною А 3892, із збереженням роботи і посади в відокремленому підрозділу “Шахта Гірська” Державного підприємства “Первомайськвугілля”, військом квитком довідкою УСЗН Попаснянської РДІ від 06ю07.2017 № 1510, довідками військової частини - польова пошта В 4264, військової частини А 3892, контрактом про проходження військової служби (арк. спр. 9-17).
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням від 03.06.2016 серія АБ № 452059 (арк. спр. 7).
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до частини третьої статті 114 вказаного Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно зі статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 6 статті 2 вказаного Закону визначені види військової служби, до яких належить, зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абз. 2 пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Щодо особливого періоду, про який йдеться у вказаних нормативно-правових актах.
Згідно зі статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У листі Міноборони від 20.10.2016 № 316/1/906 «Щодо дії особливого періоду», та у постанові Вищого адміністративного суду України від 16.02.2015 (справа №800/582/14), виходячи із системного аналізу норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначено, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду.
Указом Президента України від 02.03.2014 № 189/2014 введене в дію рішення ОСОБА_2 ОСОБА_2 безпеки та оборони України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України», яким констатовано виникнення кризової ситуації, яка загрожує національній безпеці України та вимагає необхідності вжиття заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості державних кордонів України, недопущення втручання в її внутрішні справи.
Відповідно до примітки до статті 4 Закону України «Про ОСОБА_2 безпеки та оборони України» кризовою ситуацією вважається крайнє загострення протиріч, гостра дестабілізація становища в будь-якій сфері діяльності, регіоні, країні.
Протягом спірного періоду існувала кризова ситуація, що загрожувала національній безпеці України, а невідкладні заходи, запроваджені рішенням ОСОБА_2 національної безпеки та оборони України, щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України вимагали, крім іншого, проведення часткової мобілізації, з початком якої, настав особливий період діяльності усіх інституцій України, який на час розгляду даної справи не закінчився.
Таким чином, на позивача поширювалися відповідні гарантії, встановлені вказаними нормативно-правовими актами.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права щодо особливого періоду в України викладені в постанові Верховного Суду від 14.02.2018 в справі № 567/568/17 (провадження № 61-661св17), які відповідно до частини четвертої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті, і визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до абз. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема військова служба в Збройних Силах, ОСОБА_2 Гвардії.
Згідно з пункту 3 вказаної Постанови до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Виходячи з наведених нормативно-правових актів, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується, зокрема до страхового стажу, загального стажу роботи, в тому числі до стажу роботи за спеціальністю, - на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
На таких же пільгових умовах вказаний час зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, за умови якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач проходив військову службу в складі Збройних Сил України за мобілізацією в особливий період у складі діючої армії у період бойових дій та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, а тому він мав право на зарахування цього періоду до страхового стажу і загального стажу роботи - на вказаних пільгових умовах.
Оскільки позивач на момент призову на військову службу в особливий період працював на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, він також мав право на зарахування спірного періоду до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, - на вказаних пільгових умовах (абз. 2 п.1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Відмовляючи позивачу в зарахуванні часу такої військової служби до пільгового стажу роботи - на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, а саме: часу військової служби у складі діючої армії у період бойових дій, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, на що він мав право, та обчислюючи такий стаж в одинарному розмірі, відповідач порушив права та законні інтереси позивача.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Оскільки у даній справі позов задоволено, а згідно частини першої статті 139 КАС України судові витрати підлягали оплаті, судовий збір у розмірі 768,40 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (93300, АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (93300, Луганська обл., Попаснянський район, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 02.11.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо винесення рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2018 про призначення пенсії із зарахуванням до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, часу військової служби у складі діючої армії у період бойових дій, протягом якого брав участь в антитерористичній операції, з 29.09.2015 по 22.06.2016 та з 29.09.2017 по 25.04.2018 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код 2179260, місцезнаходження: 93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, вул. Шкільна, буд. 2) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_3