Рішення № 80258507, 05.03.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
1140/2066/18
Номер документу
80258507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/2066/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” протиправною;

- зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Кіровоградській області внести відповідні корективи в довідку про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до вимог ч.4 ст.63 Закону №2262 та п.3, абз.1, 2, 7 п.5 Порядку №45, на підставі постанови №988, постанови №1294, в яку включити складові: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 42%, процентна надбавка за вислугу років – 40%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50%, премія – 99.1%;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268”, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру з включенням до суми грошового забезпечення процентні надбавки за вислугу років - 40%, надбавки за режимні обмеження - 15%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 42 %, надбавки за особливо важливі завдання 50%, премія 99,1% від грошового забезпечення, що входять до розрахунку його пенсії, нарахувати та виплатити йому одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 “У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст.43, першого речення частини першої ст.54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Ухвалою від 07.08.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 30.08.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а) (а.с.160-161).

Ухвалою суду від 30 січня 2019 року провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 19.02.2019 (а.с.202).

19.02.2019 розгляд справи відкладено до 05.03.2019 у зв’язку з неявкою позивача (а.с.211).

Учасники справи в судове засідання 05.03.2019 не з’явились, подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження (а.с.210, 218, 220).

Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з квітня 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 04.04.1992 №2262-XII. Також вказує, що він як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 на підставі ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 та "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007. На думку позивача, відповідач-1 повинен внести зміни до довідки про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення, а саме включити до довідки надбавку за виконання особливо важливих завдань – 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність – 42% та премію – 99,1%, які були враховані при перерахунку його пенсії у 2008. Вважає, протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01.01.2016. Також позивачем надано відповіді на відзиви (а.с.127-141, 143-148).

Представником відповідача-1 надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.92-96), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Кіровоградській області на виконання вимог пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 оформлено та подано до Головного управління ПФУ у Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно із додатком 2 до Порядку №45 для перерахунку його пенсії. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу” до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється. Також відповідачем-1 подано заперечення на відповідь на відзив (а.с.169-170).

Представником відповідача-2 надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.97-98), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначивши, що Головним управлінням, у межах визначеної законодавством компетенції, вчинено всі дії, передбачені нормами чинного законодавства, для здійснення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно до грошового забезпечення, установленого для поліцейських, в тому числі і позивача. Зокрема, відповідач посилався на вчинення ним дій, передбачених п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме, направлення до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Кіровоградській області, списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також, зазначав про те, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначити розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Крім того, відповідач наголошує, що перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України здійснюється із урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Також, відповідач-2 вказує, що на час розгляду справи було проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 Отже, вважає, що позовні вимоги заявлені в позовній заяві є безпідставними, у зв’язку з тим, що Ліквідаційною комісією вже направлено довідку у 2018 році з новим грошовим забезпеченням в сумі 8400,10 грн., а Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії за новим грошовим забезпеченням 03.04.2018 р.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з таких підстав.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” та зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести йому перерахунок та виплату пенсії, суд зазначає.

Так, відповідно до наказу №117 о/с від 08.04.2008 ОСОБА_1 – підполковника міліції, першого заступника начальника Уманського МВ УМВС в Черкаській області - начальника кримінальної міліції звільнено з ОВС в запас ЗС України (за власним бажанням). Також наказом №149 о/с від 10.06.2008 внесено зміни в пункт наказу №117 о/с від 08.04.2008 в частині звільнення ОСОБА_1 через хворобу (а.с.171-172).

ОСОБА_2 є пенсіонером МВС України, з 01.04.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.100-зв.).

Згідно грошового атестату №8 Уманського МВ УМВС в Черкаській області грошове забезпечення позивача на час звільнення становило – 5080,73 грн.: посадовий оклад – 1120 грн., оклад за військовим (спец.) званням підполковник міліції – 130 грн., надбавка за стаж служби 30% - 375 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % – 812,50 грн. надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 168 грн., премія 95 % - 2475,23 грн. (а.с.103).

Позивач 10.04.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення (а.с.28-29).

Листом від 27.04.2018 за №7454/03-19 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, що відповідно до Постанови КМУ №103 та на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої в березні 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, здійснено перерахунок пенсії позивача. Після вказаного перерахунку грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії становить 8400,10 грн. Розмір пенсії станом на 01.01.2016 становить 6186,07 грн. Доплату в сумі 6040,96 грн. за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року позивач отримав в квітні місяці 2018 року. Доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року позивач отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ №103 (а.с.30)

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яка діє з 29.12.2015) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 та постановою від 18.11.2015 року № 947"Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Встановлені нові розміри грошового забезпечення, значно перевищують посадові оклади і оплату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, з огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських.

Суд звертає увагу, що відповідачем у листі від 27.04.2018 за №7454/03-19 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення, а також і здійснено перерахунок пенсії, лише зазначено, що доплату отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою КМУ №103.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" (далі - Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1)

Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пунктів 2, 3 Порядку № 45, згідно з яким Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено та підтверджено відповідачем, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, який отримано Пенсійним фондом України 28.03.2017, надав необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яка запитувалася листом Пенсійного фонду України від 14.02.2017 №4133102-23.

28.03.2017 листом за вих.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Кіровоградській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, зокрема і позивача від 10.05.2017 р. №9156 станом на 01.01.2016 (а.с.181).

Згідно з даною довідкою, виданою ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби – перший заступник начальника Уманського МВ УМВС в Черкаській області - начальник кримінальної міліції, становить 8395,09 грн.

Отже, право позивача на перерахунок його пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45 для перерахунку пенсії, позивач мав законні підстави на перерахунку його пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведено з вини відповідача, який є державним органом, його право на такий перерахунок з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Між тим, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).

Листом МВС України від 28.02.2018 року за вих.№ 2900/05/22-2018 Пенсійний фонд України проінформовано про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням вищезазначених довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премій за грудень 2015 року, оскільки дана інформація відповідала законодавству, згідно якого здійснювалась їх підготовка. На виконання п.3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.

При цьому в листі зазначено, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами ПФУ будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, передбаченими постановою КМУ від 30.08.2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п.3 Постанови №103, передбачено порядок нарахування та виплату коштів, яким визначено, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з п.4 Постанови 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 5 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Судом встановлено, що на виконання Постанови №103 до Головного управління надійшла довідка від Ліквідаційної комісії УМВС в Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №9156 від 22.03.2018 року (а.с.182).

Згідно з даною довідкою, виданою позивачу, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить 8400,10 грн.: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за військовим (спец.) званням підполковник поліції – 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2240 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн., премія 0,60 % - 50,10 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, що відповідно до наданої довідки від 22.03.2018, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача (а.с.123-зв.-124). Доплату за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року позивач отримав в квітні місяці 2018 року. Доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року позивач отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою №103.

Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає.

У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, а на даний час права позивача в цій частині не порушені.

Крім того, обмеження максимального розміру пенсії встановлене частиною 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України 20.12.2016 р. №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

Вказані обставини свідчать про об’єктивну неможливість обмежити відповідачем пенсію позивача максимальним розміром.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Щодо позовних вимог про зобов’язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Кіровоградській області внести відповідні корективи в довідку про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до вимог ч.4 ст.63 Закону №2262 та п.3, абз.1, 2, 7 п.5 Порядку №45, на підставі постанови №988, постанови №1294, в яку включити складові: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 42%, процентна надбавка за вислугу років – 40%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50%, премія – 99.1%, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 12.06.2018 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області із заявою, в якій просив надати йому копію грошового атестату, довідку про грошове забезпечення та його складові (а.с.35).

Так, 10.05.2017 УМВС України в Кіровоградській області видано довідку №9156 про розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби – перший заступник начальника - начальник кримінальної міліції Уманського МВ УМВС в Черкаській області, розмір грошового забезпечення становить 8395,09 грн.: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за військовим (спец.) званням підполковник поліції – 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2240 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн., премія 0,54 % - 45,09 грн. (а.с.181).

В подальшому, дану довідку було повернуто та УМВС України в Кіровоградській області видано 22.03.2018 нову довідку №9156 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить 8400,10 грн.: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за військовим (спец.) званням підполковник поліції – 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2240 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн., премія 0,60 % - 50,10 грн. (а.с.182).

При цьому, у вищезазначену довідку, як посилається позивач, відповідачем-2 не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, а премія включена у меншому розмірі.

Позивач, не погодившись із складовими грошового забезпечення в довідці, звернувся до суду.

Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських..

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Наказом МВС №260, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 вказаного Наказу визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі Кечко проти України (заява №63134/00) Європейський суд з прав людини зазначив про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме постановою №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Так, як установлено судом, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Тобто, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Премєр-міністра України або Першого віце-премєр-міністра України, Віце-премєр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України вказаною постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог пункту 5 Порядку №45.

Так, розмір премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, становить 0,60 % (а.с.189).

Отже, вказаний відповідачем у довідці від 22.03.2018 розмір премії 0,60% є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується зі змістом пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 99,1 %, яку отримував позивач, немає.

Відтак, суд не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення УМВС України в Кіровоградській області у довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме, у розмірі 0,60 %.

Таким чином, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при призначенні пенсії, а також і надбавку за оперативно-розшукову діяльність, оскільки такі надбавки вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались, а премія підлягає включенню у вказану довідку у визначеному у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити дії (а.с.155-156). Вказане рішення залишено без змін постановою ОСОБА_3 Верховного Суду від 12 грудня 2018 року (а.с.192-199).

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, Верховний Суд у зразковому рішенні зазначив, якщо у справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Враховуючи правові висновки Верховного Суду, а також те, що надбавки за виконання особливо важливих завдань та за оперативно-розшукову діяльність не виплачується поліцейським, суд дійшов висновку, що відповідач-1 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, а також вимоги ст.382 КАС України, підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду – відсутні.

Керуючись ст.ст.132, 143, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (26300, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Габдрахманова, 1, ЄДРПОУ: 08592224), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_4