Рішення № 80258505, 28.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
810/1947/18
Номер документу
80258505
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2018 року № 810/1947/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов’язання вчинити певні дії ,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 04.01.2018 №1-26.3-49, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України; зобов’язати відповідача з 01.06.2017 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки від 04.01.2018 № 1-26.3-49, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, виходячи з розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимальним розміром пенсійних виплат; зобов’язати відповідача провести перерахунок доплати, як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 01.06.2017 та виплатити заборгованість; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.06.2017 він як пенсіонер Збройних Сил України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення особам, що проходили військову службу та були відряджені до Украероруху, пов’язаних з прийняттям наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України “Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху” від 30.06.2017 № 228.

Позивач стверджує, що ДП ОПР України подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку від 04.01.2018 № 1-26.3-49 для перерахунку пенсії позивача. Водночас, відомості щодо зміни розміру грошового забезпечення відповідачем взяті до уваги не були, перерахунок пенсії, починаючи з 01.06.2017, не проведено та відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку за результатами розгляду його заяви.

Ухвалою суду від 19.04.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України “Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху” від 30.06.2017 № 228, відповідно до якого здійснено перерахунок грошового забезпечення особам, що проходили військову службу та були відряджені до Украероруху, є внутрішнім нормативно-правовим документом, а відтак не може слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу на підстави наведеної вище довідки.

З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з позицією відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2, з 01 січня 2007 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київський області та отримує пенсію за вислугу років згідно норм ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, пенсійна справа ФК 78756.

З 01 вересня 1992 року по 11 грудня 2006 року проходив службу в Збройних силах України на різних посадах та отримував грошове забезпечення.

З 1 грудня 1999 року був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» із залишенням на військової службі, де по 15 грудня 2006 року проходив службу на посаді заступника керівника польотів чергової зміни.

Наказом заступника Міністра оборони України (по особовому складу) № 99 від 24 листопада 2006 року позивача було звільнено з військової служби у запас, згідно з пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров’я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу прапорщиками (мічманами) Збройних сил України, з посади заступника керівника польотів чергової зміни Регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у військовому званні підполковник. Зазначеним наказом позивача було визначено вислуга років у Збройних силах яка складає: в календарному обчисленні - 32 роки 03 місяці, пільгова - 45 років 03 місяців.

Наказом Генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №577/о від 6 грудня 2006 року та наказом т.в.о. директора «Київцентраеро» №465/о від 15 грудня 2006 року позивач був виключений зі списків особового складу з 11 грудня 2006 року. При звільненні позивачу була видана довідка про розмір грошового забезпечення, на підставі якої позивачу була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення.

Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №228 від 30.06.2017 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовців Збройних сіл України, які відряджені до «Украероруху» для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів чергової зміни Регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», який склав з 01.06 2017 року 15440 грн.

У зв’язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом подано до відповідача для перерахунку пенсії довідку від 04.01.2018 № 1-26.3-49, видану Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2017.

З відомостей, що відображені у вказаній довідці, вбачається, що розмір грошового забезпечення осіб, які займають посаду, з якої був звільнений позивач (заступник керівника польотів (оперативний черговий), станом на 01.06.2017 складається з: посадового окладу - 15440,00 грн; окладу за військовим званням - 130,00 грн; надбавки за вислугу років (40%) – 6228,00 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) – 1544,00 грн; всього – 23342,00 грн..

У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі даних про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2017, зазначених у довідці Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 04.01.2018 № 1-26.3-47.

За результатами розгляду вказаної вище заяви листом від 12.03.2018 № 779/Б-01 відповідачем повідомлено позивача про те, що зміни розмірів видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців у встановлений чинним законодавством спосіб не проводились, а відтак підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Обставини, на які посилається відповідач у своєму листі від 12.03.2018 № 779/Б-01 як на підставу для відмови у перерахунку та виплаті належного розміру пенсії, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у тому числі осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, базується на Конституції України і складається з Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до преамбули Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII далі - Закон України № 2262-XII), держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 12 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону України № 2262-XII).

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України” від 19.07.1999 № 1281 передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій” (далі – постанова № 104) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.

У свою чергу пунктом 80 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001, встановлено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Так, на виконання положень статті 63 Закону України № 2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що саме на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідний перелік державних органів, у тому числі Міноборони, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, який, у свою чергу, у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У подальшому Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Вже на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана державним органом, з якого особу було звільнено зі служби, є підставою для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України такого перерахунку у разі, якщо вона видана в рамках процедури, визначеної Порядком № 45, а саме: з підстав наявності рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Водночас пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (чинної на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами (пункт 3 Порядку № 45).

Таким чином, Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам державних органів, у тому числі, Державному підприємству обслуговування повітряного руху України, право видавати довідки про розміри грошового забезпечення військовослужбовців у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, які, у свою чергу, є підставою для перерахунку їм пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 461/939/17.

Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як встановлено судом під час розгляду даної адміністративної справи, Державним підприємством обслуговування повітряного руху України на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України “Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украерорух” від 30.06.2017 № 228 та на виконання вимог Порядку № 45 проведено перерахунок грошового забезпечення позивача станом на 01.06.2017 та видано довідку № 1-26.3-49, яка була надіслана відповідачу ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом з метою перерахунку позивачу пенсійних виплат.

Факт отримання вказаної вище довідки відповідачем не спростовується.

Водночас, як вже зазначалось судом вище, відповідачем відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з посиланням на відсутність рішень Кабінету України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії осіб.

Суд наголошує, що оскільки Державному підприємству обслуговування повітряного руху України делеговано право видавати довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, довідка від 04.01.2018 № 1-26.3-49 утворює беззаперечну підставу для перерахунку пенсії позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії на підставі вказаної вище довідки є протиправними.

Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України № 2262-XII (в редакції, чинній з 01.01.2017) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним Судом України неконституційними.

Суд звертає увагу позивача на те, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Натомість, право позивача на отримання пенсії без обмеження її граничного розміру у період, зазначений судом вище, є умовно порушеним, тобто таким, яке може зазнати посягань з боку відповідача внаслідок проведення перерахунку пенсії після набрання законної сили рішенням у даній справі.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов’язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження її граничного розміру є передчасною та такою, що задоволенню не підлягає, оскільки перерахунок пенсії на час вирішення спору відповідачем не здійснено, а отже права позивача в цій частині не порушені.

Відповідно до змісту статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Оскільки дане рішення суду в частині, що стосується зобов'язання відповідача з 01.06.2017 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки від 04.01.2018 № 1-26.3-49, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, виходячи з розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, має зобов’язальний характер, а обставини, встановлені під час розгляду справи, дають суду обґрунтовані підстави вважати, що відповідач може ухилятись від його виконання, суд вважає за необхідне встановити контроль за виконанням рішення у даній справі шляхом зобов’язання відповідача у місячний строк з моменту набрання даним судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки від 04.01.2018 №1-26,3-49 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.06.2017 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки від 04.01.2018 № 1-26.3-49, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, виходячи з розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок доплати, як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 01.06.2017 та виплатити заборгованість ОСОБА_2.

Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення – один місяць з дня набрання законної сили судовим рішенням.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.