Рішення № 80258496, 25.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
200/11222/18-а
Номер документу
80258496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2019 р. Справа№200/11222/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Галатіної О.О.,

при секретарі Картавих Г.В.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Інтерелектро” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 18.06.2018, -

В С Т А Н О В И В:

23.10.2018 на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Інтерелектро” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 18.06.2018.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 08.05.2018 Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 розділу 1, пункту 200.10 статті 200 розділу V у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76, пункту 86.2 статті 86 розділу П Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями, проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту - ЄРПН) за період складання жовтень 2017 року.

За результатами аналізу податкової інформації встановлено порушення платником податку на додану вартість п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), а саме несвоєчасна реєстрація податкових накладних виписаних у жовтні 2017 року з порушенням терміну реєстрації до 30 календарних днів на суму ПДВ 1066,83 грн. від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 2770819,52 грн. та складено акт № 695/05-99-46-03/40914220 від 08.05.2018.

18.06.2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.06.2018 року № НОМЕР_1 на підставі ОСОБА_2 від 08.05.2018 року, яким накладено штрафні санкції на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" у розмірі 831352,88 грн. за звітний період: жовтень 2017 року за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: на 15 і менше календарних днів - застосовано штраф у розмірі - 106,68 грн. (10% від суми ПДВ 1066,83 грн.), від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у розмірі 831 246.20 грн. (30% від суми ПДВ 2770819,52 грн.).

Позивач вважає, що податкове податкове-повідомлення рішення від 18.06.2018 № НОМЕР_1 є неправомірним, безпідставним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв’язку із чим на думку ТОВ «ТВ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» підлягає скасуванню.

Представник позивача під час судового засідання позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладені у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов. В обгрунтування відзиву зазначено, що на підставі акту № № 695/05-99-46-03/40914220 від 08.05.2018, який складений за результатами перевірки позивача, 18.06.2018 прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1. Згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та розрахунку штрафних санкцій, суми штрафу за затримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по податкових накладних в ЄРПН по ТОВ «ТВ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» складає 106,68 грн. 10% від суми ПДВ 1066,83 грн.), від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у розмірі 831 246.20 грн. (30% від суми ПДВ 2770819,52 грн. Вказав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством, відповідно у задоволенні адміністративного позову просить суд відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “Інтерелектро” (код ЄДРПОУ 40914220, 87510, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Ушакова, буд. 8), перебуває на обліку в Маріупольській ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.

08.05.2018 Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 розділу 1, пункту 200.10 статті 200 розділу V у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76, пункту 86.2 статті 86 розділу П Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями, проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних за період складання жовтень 2017 року, про що складено акт № 695/05-99-46-03/40914220.

Висновком вказаного акта перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна реєстрація податкових накладних виписаних у жовтні 2017 року з порушенням терміну реєстрації до 30 календарних днів на суму ПДВ 1066,83 грн. від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 2770819,52 грн.

18.06.2018 Головним управління ДФС у Донецькій області на підставі ОСОБА_2 перевірки № 695/05-99-46-03/40914220 від 08.05.2018, за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень 2017 року прийнято податкове повідомлення – рішення № НОМЕР_1. За порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: на 15 і менше календарних днів - застосовано штраф у розмірі - 106,68 грн. (10% від суми ПДВ 1066,83 грн.), від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у розмірі 831 246.20 грн. (30% від суми ПДВ 2770819,52 грн.).

В акті камеральної перевірки наведено перелік податкових накладних, які зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України терміну реєстрації. Зокрема це податкові накладні складені у жовтні 2017 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Порядок проведення камеральних перевірок встановлений статтею 76 Податкового кодексу України. Згідно пункту 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Таким чином, предметом камеральної перевірки може бути своєчасність реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент складання позивачем податкових накладних, по яким виник спір щодо їх несвоєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних), на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно пункту 201.8 статті 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183цього Кодексу.

Відповідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що законодавець передбачає обов'язок продавця вчасно подати контролюючому органу податкові накладні. Саму ж реєстрацію здійснює Державна фіскальна служба України.

Таким чином, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» податкові накладні підлягали реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як вбачається з ОСОБА_2 перевірки, встановлено перелік податкових накладних, щодо яких порушено термін їх реєстрації у ЄРПН на загальну суму 2771886,35 грн.

Однак, з переліку податкових накладних які зупинені, вбачається, що реєстрацію податкових накладних зупинено на суму 1298644,55 грн.

Також, в судовому засіданні з огляду матеріалів справи судом встановлено, що податкові накладні складені позивачем та зазначені відповідачем в акті перевірки до яких застосовано штрафну санкцію прийняті податковим органом.

Реєстрація вказаних податкових накладних зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України.

Представник відповідача 11 лютого 2019 року через канцелярію суду надав розрахунок зареєстрованих податкових накладних.

Суд не приймає до уваги наданий представником відповідача розрахунок зареєстрованих податкових накладних, оскільки вони були надані вже після закриття підготовчого провадження.

Частинами 1, 3, 4, 8 ст.79 КАС України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

З викладеного слідує, що саме на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, покладено обов'язок доведення правомірності оскаржуваного рішення. При цьому відповідач повинен надати докази на підтвердження правомірності рішення разом з відзивом на позовну заяву, а в разі неможливості надання доказів з об'єктивних причин - повинен письмово повідомити про це суд.

Оскільки у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, суд приходить до висновку, що застосування до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації зазначених податкових накладних є протиправним.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, а тому адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» підлягає задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи той факт, що судове рішення ухвалене на користь позивача та дотримуючись вимог статті 139 КАС України, суд вирішив стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» 12470,30 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Інтерелектро” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 18.06.2018 – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС Донецькій області від 18.06.2018 № НОМЕР_1, яке прийнято на підставі ОСОБА_2 перевірки № 695/05-99-46-03/40914220 від 08.05.2018 року, яким накладено штрафні санкції на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» (код ЄДРПОУ 40914220) у розмірі 831352,88 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНТЕРЕЛЕКТРО» (код ЄДРПОУ 40914220) сплачений судовий збір 12470 (дванадцять тисяч чотириста сімдесят) грн. 30 коп.

Рішення виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засідання 25 лютого 2019 року.

Повний текст рішення суду виготовлено 06 березня 2019 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Галатіна О.О.