Рішення № 80257970, 28.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
200/14083/18-а
Номер документу
80257970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2019 р. Справа№200/14083/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Стойки В.В.,

при секретарі Дідевич І.О.,

за участю:

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проекто-будівельне підприємство «Азовінтекс» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Проекто-будівельне підприємство «Азовінтекс» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.09.2018 року на суму 883 765,14 грн.

Обґрунтовує позовні вимоги тим, що податковим органом протиправно прийнято спірне податкове-повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Посилається на ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», та просить суд скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.

Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на позов, відповідно до якого зазначає, що позивач є платником з податку на додану вартість. Відповідачем була проведена камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з періодом складання червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2017 року, травень 2018 року ТОВ «ПБП «Азовінтекс», якою встановлено, що у порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкові накладні, виписані ТОВ «Проекто-будівельне підприємство «Азовінтекс» за перевіряємий період, перелік яких надано в акті перевірки, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів. На підставі акту перевірки відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу, ГУ ДФС у Донецькій області винесено ППР від 07.09.2018 №0120964603 щодо застосування штрафу на загальну суму 883765,14 грн. З огляду на вищезазначене просив суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 18 грудня 2018 було відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання на 15 січня 2019 року.

09 січня 2019 року підготовче засідання було відкладено до 05 лютого 2019 року.

Ухвалою суду від 05 лютого 2019 року було закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 28 лютого 2019 року.

До судового засідання представник позивача не з’явився, був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав зазначених у відзиві.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Проекто-будівельне підприємство «Азовінтекс» (код ЄДРПОУ 24155428, вул. Миру, 68-а, м.Маріуполь Донецька область, 87500), пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, є юридичною особою та згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС-України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Головне управління ДФС Донецької області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, діє в особі Дніпровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Як було встановлено судом, 20.08.2018 року ГУ ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з періодом складання червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2017 року, травень 2018 року ТОВ «ПБП «Азовінтекс», за результатми якої складено акт перевірки від 20.08.2018 №1606/05-99-46-03/24155428 та встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України , а саме податкові накладні, виписані ТОВ «Проекто-будівельне підприємство «Азовінтекс» за перевіряємий період, перелік яких надано в акті перевірки, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме:

- реєстрація податкових накладних, складених у червні 2017 року на загальну суму ПДВ 219952,40 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у липні 2017 року на загальну суму ПДВ 365405,73 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у серпні 2017 року на загальну суму ПДВ 264975,75 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у вересні 2017 року на загальну суму ПДВ 282720,45 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у жовтні 2017 року на загальну суму ПДВ 388614,13 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у листопаді 2017 року на загальну суму ПДВ 687723,41 грн. із затримкою від 61 до 365 календарних днів;

- реєстрація податкових накладних, складених у травні 2018 року на суму ПДВ 83,33 грн. із затримкою до 15 календарних днів.

Отже, порушено терміни реєстрації податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 2 209 475,20 гривень.

На підставі акту перевірки відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу, ГУ ДФС у Донецькій області 07.09.2018 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0120964603 про застосування штрафу на загальну суму 883765,14 грн.

Позивачем прийняте спірне рішення було оскаржено 25.09.2018 року в адміністративному порядку. За наслідками розгляду скарги 23.11.2018 року відповідачем було прийнято рішення про відмову у задоволені скарги та залишено спірне рішення без змін.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення ТОВ „ПБП „АЗОВІНТЕКС” пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України).

Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 вказаного Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).

Розділ V Податкового кодексу України (ст.ст. 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, ст. 94 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 вказаного Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Як вже зазначалось судом, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Пунктом п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу, передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів, 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Суд зазначає, що позивачем не спростовуються порушення термінів реєстрації податкових накладних, отже зазначена обставина не є спірною.

В той же час суд не приймає до уваги посилання позивача на ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», оскільки приписи зазначеного Закону не звільняють від відповідальності від порушень податкового законодавства та взагалі не регулюють правовідносини, що склалися між сторонами, а саме щодо реєстрації податкових накладних, застування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу в межах позовних вимог.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем доведено правомірність прийнятого спірного податкового повідомлення - рішення.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Проекто-будівельно «Азовінтекс» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.09.2018 року на суму 883 765,14 грн. - відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 лютого 2019 року.

Повний текст рішення складено та підписано 06 березня 2019 року

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.