
Справа № 360/76/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2019 року смт Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Стасенко Г.В., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка надійшла з батальйону патрульної поліції в селі Чайки Управління патрульної поліції в Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого на посаді молодшого комірника в ТОВ "Логістик Юніон" в с. Копилів Макарівського району Київської області, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_4,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 25 грудня 2018 року, приблизно о 09-й годині 08 хвилин, в с. Дружня Бородянського району Київської області по вул. Центральній, 3 ОСОБА_1 керував автомобілем "Volkswagen Golf", номерний знак HPR 495, з ознаками наркотичного сп’яніння, а саме: порушення координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, тремтіння пальців рук, від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою провину не визнав, пояснивши, що 25 грудня 2018 року він повертався додому з нічної зміни, оскільки працює на посаді молодшого комірника в ТОВ "Логістик Юніон". Йому зателефонував знайомий, у якого він ремонтував свій автомобіль, і попросив щоб він його забрав; це було приблизно о 09-й годині 30 хвилин. Забравши автомобіль, він поїхав додому. Під час руху він побачив, що за ним їде патрульний автомобіль. Коли він зупинився вже біля свого подвір’я і вийшов з автомобіля, то до нього підійшов поліцейський, якому він на його вимогу надав свої документи. Перевіривши документи, поліцейському здалося, що він знаходиться в стані наркотичного сп’яніння, хоча він і пояснював, що наркотики не вживає. Працівники поліції наказали, щоб він їхав за ними в місто Київ, в район Троєщини, для проходження медичного огляду. Він відмовився виконувати вимогу поліцейських, оскільки знову мав їхати на роботу в нічну зміну. Після цього працівники поліції склали на нього протокол. Стверджував, що пропонував працівникам поліції проїхати для огляду до найближчого медичного закладу, а саме до Бородянської центральної лікарні, проте поліцейські йому відмовили і наполягали на проходженні огляду лише в медичному закладі в м. Києві.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що 25 грудня 2018 року, в ранковий час, в с. Дружня Бородянського району Київської області його зупинили працівники поліції і попросили бути свідком, що водій відмовляється їхати на освідчення. При ньому водія ОСОБА_1 працівники поліції запитали лише чи згоден він їхати на освідчення і водій відповів, що їхати відмовляється.
Свідок ОСОБА_3 надав суду аналогічні пояснення.
Витребуваний судом з батальйону патрульної поліції в с. Чайки Управління патрульної поліції в Київській області відеозапис зазначеної події з нагрудної відеокамери (відеореєстратора) працівника поліції суду не наданий. Відповідно до повідомлення т.в.о. заступника командира батальйону патрульної поліції в с. Чайки Управління патрульної поліції в Київській області ОСОБА_4 від 05 лютого 2019 року за № 728/41/40/3/02-2019, відеозапис події з нагрудної камери інспектора поліції щодо події, яка мала місце 25 грудня 2018 року, приблизно о 09-й годині 08 хвилин, в с. Дружня Бородянського району Київської області по вул. Центральній, 3, відсутній.
Як убачається з довідки ТОВ "Логістик Юніон" від 07 лютого 2019 року і табеля роботи за грудень 2018 року, ОСОБА_1 працює в даному товаристві на посаді молодшого комірника групи складів і згідно з графіком роботи з 21-ї години 24 грудня до 09-ї години 25 грудня 2018 року перебував на робочому місці у нічній зміні.
Оцінюючи досліджені докази, суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.266 КУпАП огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівниками поліції в присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, працівниками поліції з використанням спеціальних технічних засобів або незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров’я. Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до п.6, 7 розділу І та п.8, 9, 10 розділу ІІ "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров’я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляд на стан сп’яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
В даному випадку працівниками поліції зазначені вимоги дотримані не були.
Відповідно до наказу Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2015 року № 771 АД "Про організацію проведення медичних оглядів для встановлення стану сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в установах охорони здоров’я Київської області" із змінами, внесеними наказом Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації 23 листопада 2016 року за № 884 АД (Додаток № 1), Бородянська ЦРЛ, що в даному випадку є найближчим медичним закладом від місця зупинки ОСОБА_1, входить до переліку установ охорони здоров’я Київської області, які мають право на проведення медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідженими при розгляді справи доказами не підтверджується, що водієві ОСОБА_1 було видано направлення на оглядта запропоновано пройти відповідний огляд у найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на проведення такого огляду.
Як стверджував при розгляді справи ОСОБА_1, працівники поліції пропонували йому їхати лише в місто Київ для проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння, а до найближчого медичного закладу їхати не пропонували.
Надані суду докази не спростовують таких доводів ОСОБА_1
Оскільки водій ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на його проведення, то його відмова від поїздки для огляду до лікарні в м. Києві не може слугувати підставою для підтвердження порушення водієм п.2.5 Правил дорожнього руху України, оскільки вимоги працівників поліції про обов’язкове проходження відповідного медичного огляду лише у визначеному ними закладі охорони здоров’я в м. Києві є такими, що суперечать чинному законодавству.
Пунктом 1 ст.247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
Оцінюючи викладене, суддя вважає, що належних і допустимих доказів, які би підтверджували вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не надано, а тому провадження у справі відносно ОСОБА_1 необхідно закрити у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ :
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяОСОБА_5