
Справа № 357/13448/18
2/357/53/19
Категорія 42
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого - судді Бондаренко О.В., при секретарі – Бондаренко Н.В., Дорошкевич В.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
12.11.2018 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що він проходив військову службу у 72 механізованій дивізії Збройних сил України в місті Біла Церква, у 1992 році отримав двокімнатну квартиру житловою площею 29,2 кв.м., за адресою АДРЕСА_1. З грудня 1992 року в квартирі за вказаною адресою зареєстровано 3 особи: він - ОСОБА_1, його дружина - ОСОБА_2 та дочка - ОСОБА_3. 30 вересня 2003 року вище зазначена квартира була приватизована на праві спільної часткової власності ним, дружиною та дочкою. У квітні 2011 року його дочка ОСОБА_3 народила дітей - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які з моменту народження і по теперішній час зареєстровані і проживають за вказаною адресою, всього у квартирі проживає 5 осіб. Таким чином, з квітня 2011 року забезпечення житлом його сім’ї, складає 5,84 кв.м. на одну особу (29,2 кв.м : 5 осіб = 5,84 кв.м/особу), що є відповідно до інформаційної картки адміністративної послуги: взяття громадян на квартирний облік Затвердженої рішенням виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 12 грудня 2017 року №455, нижче визначеного рівня забезпеченості житловою площею на одну особу. 21 квітня 2015 року управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради йому було видане посвідчення серії ААВ № 004886, як інваліду війни 2 групи, з числа осіб, які брали участь у бойових діях в Афганістані в період з 14 серпня 1983 року по 05 серпня 1985 року, поранення, контузія і захворювання якого пов'язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Йому, як інваліду війни 2 групи, та його дружині ОСОБА_2 житло або грошова компенсація раніше не надавались. У зв’язку з цим у листопаді 2017 року він подав документи на постановку на квартирний облік. На виконання вимог пункту 18 Правил, він подав такі документи: заяву від 29 січня 2018 року; довідку про місце проживання та склад сім’ї від 17.01.23018 року; копію свого паспорта та копію паспорту ОСОБА_2; копію свого ідентифікаційного коду та копію коду ОСОБА_6; копію свідоцтва про право власності від 30.09.2003 року серії САА №465315; копію свідоцтва про укладання шлюбу серії І-ОЛ №350042; копію пенсійного посвідчення №2084814652 серії ААИ №781879; копію посвідчення учасника бойових дій від 30 жовтня 2000 року серії АА № 223693; копію посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії А №366334 від 07 грудня 2001 року; копію посвідчення інваліда війни 2 групи серії ААВ № 004886 від 21 квітня 2015 року; копію довідки ПАТ «Київсільелектро» про місце роботи ОСОБА_2 від 22 січня 2018 року №9/2; відомість з реєстру прав власності на нерухоме майно; відомість з реєстру прав власності на нерухоме майно на ОСОБА_2 Пунктом 2.7 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 91 від 27 лютого 2018 року, він був взятий на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при виконавчому комітеті Білоцерківської міської ради, сім’я 4 особи. Підстава для взяття на облік - забезпечення жилою площею нижче за рівень, черговість - позачергова, інвалід війни та присвоєно номер облікової справи – 7302. Пунктом 7.2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №222 від 22 травня 2018 року було внесено зміни в пункт 2.7 розділ 2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №91 від 27 лютого 2018 року, з викладенням його в такій редакції «ОСОБА_1. Сім’я 2 особи. Зареєстрований по місту з 2013 року. Підстава для взяття на облік — забезпечення жилою площею нижче за рівень. Черговість - позачергова, інвалід війни.» Пунктом 6.3 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 334 від 24 липня 2018 року, він був знятий з квартирного обліку, у зв’язку із забезпеченням житловою площею. Пунктом 7 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 542 від 09 жовтня 2018 року, було внесено зміни в пункт 6.3 розділ 6 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 334 від 24 липня 2018 року, відповідно до яких його, у зв’язку з необґрунтованим включенням до списку виключити зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняти з квартирного обліку відповідно до абзацу другого п.47 Правил. Позивач вважає, що рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №222 від 22 травня 2018 року, № 334 від 24 липня 2018 року, а також рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 542 від 09 жовтня 2018 року, в частинах, що стосуються зміни кількісного складу його сім’ї та зняття його з квартирного обліку - незаконними та такими, що підлягають скасуванню. Право на отримання житла гарантоване ст.47 Конституції України. Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов визначаються Житловим Кодексом України та Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі Правила), затвердженими постановою ОСОБА_7 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470. Про зазначене рішення його, повідомлено не було. Відомості про наявність такого рішення, та його копія були отримані 28.09.2018 року, листом №3336/01-13 на адвокатський запит №24-09-18. Відповідно до відомостей викладених у довідці про місце проживання та склад сім’ї від 17.01.2018 року, у житловому приміщенні за місцем його реєстрації проживає 5 членів сім’ї: він (заявник), ОСОБА_2 (дружина), ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_5 (онука), ОСОБА_4 (онук). У 1992 році квартира йому надавалась з урахуванням особи його дружини та доньки. У 2011році, з моменту народження, в даній квартирі проживають також його онуки. Відповідно, дружина, донька, онука, онук разом з ним пов’язані кровними (родинними) зв'язками, шлюбними відносинами, постійно проживають разом, пов’язані спільним побутом, ведуть спільне господарство, тому є членами його сім’ї. При зверненні із заявою щодо роз’яснення підстав зняття з квартирного обліку, листом № 1770 від 27.08.2018 року його було повідомлено, що на облік для забезпечення жилою площею приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечені жилою площею до 7 кв.м на кожного члена родини. Відповідно свідоцтва про право власності серії САА № 465315 від 30 вересня 2003 року, його сім’я має 2/3 двокімнатної квартири, жилою площею 29,2 кв.м, а саме 19,47 кв.м. Відповідно до цього його було знято з квартирного обліку. Разом з тим, на облік, як такого, що потребує поліпшення житлових умов, його взято за наявності і з урахуванням інформації про приватизацію житла, а тому факт використання ним та членами його сім'ї права на приватизацію не може бути підставою для зняття їх з квартирного обліку. Тому, просив визнати незаконним та скасувати пункт 7.2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №222 від 22 травня 2018 року, визнати незаконним та скасувати пункт 6.3 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 334 від 24 липня 2018 року, визнати незаконним та скасувати пункт 7 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 542 від 09 жовтня 2018 року, зобов’язати виконавчий комітет Білоцерківської міської ради відновити черговість квартирного обліку та включити його з членами сім’ї: дружиною, донькою, онукою, онуком, у окремий список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, під тим же порядковим номером, який існував станом на 24 липня 2018 року.
Ухвалою суду від 14.11.2018 року у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
19.12.2018 року представник виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області ОСОБА_8 подала відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідно до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою ОСОБА_7 Міністрів України РСР і Української ОСОБА_7 професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 передбачено, що ці правила регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання. Рішення які оскаржуються позивачем прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що підтверджується наступним: 27.02.2018 року виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради було розглянуто протокол засідання громадської комісії з житлових питань виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та у відповідності до п.п.1 п.13, пп.5-1 п.46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Україні РСР, затверджених ОСОБА_9 Міністрів Української РСР і Української ОСОБА_7 ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470 та того ж дня 27.02.2018 року виконавчим комітетом БМР за №91 було винесено рішення яким ОСОБА_1 взято на квартирний облік та включено до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень як інваліда війни 2 групи. При перевірці облікової справи було з’ясовано, що в тексті даного рішення було помилково написано в складі сім’ї 4 особи. 29.01.2018 року ОСОБА_1І написав заяву про прийняття його на квартирний облік за місцем проживання для отримання житлової площі, в якій вказав, що його сім’я складається з 2 осіб, а також, зазначив, що на займаній нині ним житлової площі залишаються жити ОСОБА_3 ОСОБА_5 ОСОБА_4 В зв’язку з цим для виправлення допущеної технічної помилки, п.7 підпунктом 7.2 рішення виконавчого комітету № 222 від 22 травня 2018 р. було внесено зміни в пункт 2.7 розділ 2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 27 лютого 2018 року № 91, виклавши його в такій редакції: «ОСОБА_1. Сім’я 2 особи. Зареєстрований по місту з 2013 року. Підстава для взяття на облік - забезпечення жилою площею нижче за рівень. Черговість - позачергова, інвалід війни.». Під час детальної перевірки облікової справи, пов’язаної з отриманням права на виплату грошової компенсації, відповідно до Порядку та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого ОСОБА_9 Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214, було виявлено, що квартира АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності, серії САА № 465315 від 30 вересня 2003 року, належить на праві спільної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Житлова площа вказаного житлового приміщення складає 29,2 кв.м, тобто кожний член сім’ї має у власності на кожну особу по 9,73 кв.м житлової площі. Відповідно до Закону, на облік для забезпечення жилою площею приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечені жилою площею до 7 квадратних метрів на кожного члена родини, тобто ОСОБА_1 та його сім’я на момент поставки на квартирний облік були забезпечені жилою площею так як на ОСОБА_1 і на кожного його члена сім’ї припадало по 9,73 кв.м. житлової площі. Крім того, на ім’я міського голови надійшов лист Білоцерківського міжрайонного відділу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області Служби безпеки України, в якому зазначено: «переглянути рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради щодо взяття на квартирний облік громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, разом з дружиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, а також по інформувати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про результати прийнятого рішення з метою недопущення нанесені збитків державі у сумі передбаченої грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення, як інваліду війни, у розмірі 1010656,85 грн.» Відповідно до рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 24 липня 2018 року № 334, гр. ОСОБА_1, було знято з квартирного обліку в зв’язку із тим, що на момент взяття на квартирний облік, він та його дружина були забезпечені житловою площею понад норму. 05 вересня 2018 року до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради звернувся гр. ОСОБА_1 зі скаргою про порушення вимог п. 21 та 28 Правил, в зв’язку з тим, що його не було запрошено на засідання відповідних органів під час розгляду питання щодо зняття його з квартирного обліку та не повідомлено про прийняте рішення із зазначенням підстав зняття з обліку. В зв’язку з тим, що ОСОБА_1 не було запрошено на засідання виконавчого комітету, департаментом житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради 02.10.2018 року за № 2136 було підготовлено лист ОСОБА_1 в якому зазначено, що 25.09.2018 року по вул. Ярослава Мудрого, 15 відбудиться розгляд його питання. 03.10.2018 року ОСОБА_1 отримав даний лист, що підтверджує його підпис на листу. На розгляд виконавчого комітету, яке відбулось 25 вересня 2018 року, за пропозицією громадської комісії з житлових питань, яка повторно 17 вересня 2018 року розглянула питання щодо виключення гр. ОСОБА_1, зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняття з квартирного обліку відповідно до абзацу другого п.47 Правил, на яке його було запрошено, як зацікавлену особу. У відповідності до абзацу 3 п.19 Правил, було винесено проект рішення по питанню виключення гр. ОСОБА_1, зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняття з квартирного обліку. На засідання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради гр. ОСОБА_1 також було запрошено як зацікавлену особу у відповідності до абзацу 2 п.47 Правил. В зв’язку з заявою, яка надійшла 24 вересня 2018 року до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від адвоката ОСОБА_10, яка діє в інтересах гр. ОСОБА_1 на підставі ордеру, серія КС № 304477 від 08.06.2018 р., щодо неможливості гр. ОСОБА_1 бути присутнім на засіданні виконавчого комітету Білоцерківської міської ради 25 вересня 2018 року в зв’язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни, проект рішення по питанню виключення гр. ОСОБА_1 зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняття з квартирного обліку, було виключено з порядку денного. 09 жовтня 2018 року ОСОБА_1 був присутнім на засіданні виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та того ж дня виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради прийнято рішення № 542 в якому зазначено, що відповідно до п.7 даного рішення було внесено зміни в пункт 6.3 розділ 6 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 24 липня 2018 року № 334, виклавши його в такій редакції: «ОСОБА_1, у зв’язку з необґрунтованим включенням до списку виключити зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняти з квартирного обліку відповідно до абзацу другого п.47 Правил». Крім того, 07.09.2018 року ОСОБА_1 було написано заяву про взяття його та членів сім’ї в кількості 5 осіб на квартирний облік за місцем проживання для отримання житлової площі, але 10.09.2018 року ОСОБА_1 на ім’я міського голови написав заяву про залишення його заяви без розгляду. Виконавчий комітет міської ради позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинення певних дій не визнає та просить відмовити в його задоволенні повністю.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити вимоги в повному обсязі.
Представник позивача, адвокат ОСОБА_10, в судовому засіданні позов підтримала та просила визнати незаконним та скасувати пункт 7.2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №222 від 22 травня 2018 року, визнати незаконним та скасувати пункт 6.3 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 334 від 24 липня 2018 року, визнати незаконним та скасувати пункт 7 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради № 542 від 09 жовтня 2018 року, зобов’язати виконавчий комітет Білоцерківської міської ради відновити черговість квартирного обліку та включити його з членами сім’ї: дружиною, донькою, онукою, онуком, у окремий список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, під тим же порядковим номером, який існував станом на 24 липня 2018 року.
Представник відповідача, за довіреністю у справі, ОСОБА_8 в судовому засіданні зазначила, що виконавчий комітет міської ради позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинення певних дій не визнає та просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст.13 ЦПК України).
Ст. 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 26.10.1992 року виконавчий комітет Білоцерківської міської ОСОБА_9 народних депутатів видав ордер, серії БЦБ 004348 на житлове приміщення житловою площею 29,3 кв.м., що складається із двох кімнат, за адресою АДРЕСА_3, ОСОБА_1 та членам його сім’ї: ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Ордер видано на підставі рішення виконавчого комітету від 26.10.1992 року № 410 (а.с.27).
Зі свідоцтва про право власності серії САА №465315 від 30.09.2003 року (а.с.29) вбачається, що квартира АДРЕСА_4 приватизована згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» та належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 та членам його сім’ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
З Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.30) вбачається, що 12.10.2003 року Білоцерківське міжміське бюро технічної інвентаризації зареєструвало право власності на квартиру №134, в житловому будинку, який розташований за адресою Київська область, м. Біла Церква, вулиця Таращанська, 161, за власниками ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3. Форма власності: приватна спільна часткова по 1/3 частини. Підстава виникнення права власності свідоцтво про право власності від 30.09.2003 року /Комунальна служба приватизації/.
Даний факт, також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта (а.с.31-31а).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 28.04.1979 року зареєстрував шлюб в Маловисківському районному відділі РАЦС Кіровоградської області з ОСОБА_11, актовий запис №40, після реєстрації шлюбу ОСОБА_11 присвоєно прізвище «Лисікова». Від шлюбу в них народилася дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії 1-ОК №178868, що видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області, актовий запис №611 (а.с.25) у ОСОБА_3 01.04.2011 року народився син ОСОБА_4.
Також, як вбачається з свідоцтва про народження серії 1-ОК №178867, що видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області, актовий запис №610 (а.с.26) у ОСОБА_3 01.04.2011 року народилась дочка ОСОБА_5.
30.10.2000 року Білоцерківським районним військовим комісаріатом ОСОБА_1 було видано посвідчення серії АА №223693, як ветерану війни – учасник бойових дій (а.с.14).
07.12.2001 року Київоблрайдержадміністрацією ОСОБА_1 видано посвідчення серії А №366334 2 категорії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (а.с.15).
21.04.2015 року управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради ОСОБА_1 видано посвідчення серії ААВ № 004886, як інваліду війни 2 групи (а.с.16).
Як вбачається з довідки про місце проживання та склад сім’ї Управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради Київської області №313 від 17.01.2018 року (а.с.18) ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4, загальна площа квартири 52,4 кв.м., яка складається з двох житлових кімнат, житловою площею 29,2 кв.м. У житловому приміщенні проживає 5 осіб, а саме: з 22.09.1995 року - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, його дружина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та з 26.04.2011 року проживають двоє онуків: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7.
29.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Білоцерківської міської ради із заявою про прийняття його на квартирний облік за місцем проживання для отримання житлової площі, оскільки він проживає в 2 кімнатній квартирі житловою площею 29,2 кв.м., яка розташована за адресою АДРЕСА_5. Житлова площа, яку він займає належить йому, його дружині ОСОБА_2 та дочці ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності від 30.09.2003 року серія САА №465315. Сім’я складається з нього та його дружини ОСОБА_2 (а.с.17).
27.02.2018 року виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області, розглянувши протокол засідання громадської комісії з житлових питань виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та у відповідності до п.п.1 п.13, пп.5-1 п.46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Україні РСР, затверджених ОСОБА_9 Міністрів Української РСР і Української ОСОБА_7 ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470, ухвалив рішення №91 (а.с.32), з якого вбачається: п.2.7 розділу 2 ОСОБА_1 було взято на квартирний облік та включено до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, як інваліда війни 2 групи.
22.05.2018 року виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області було ухвалено рішення №222 (а.с.36), з якого вбачається, що на підставі п.7.2 розділу 7 були внесені зміни в пункт 2.7 розділу 2 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 27 лютого 2018 року №91, виклавши його в такій редакції: «ОСОБА_1. Сім’я 2 особи. Зареєстрований по місту з 2013 року. Підстава для взяття на облік - забезпечення жилою площею нижче за рівень. Черговість - позачергова, інвалід війни.».
24.07.2018 року виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області ухвалив рішення № 334 (а.с.39), згідно якого ОСОБА_1, було знято з квартирного обліку в зв’язку із тим, що на момент взяття на квартирний облік, він та його дружина були забезпечені житловою площею понад норму.
09.10.2018 року виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області ухвалив рішення №542 (а.с.42), відповідно до п.7 якого було внесено зміни в пункт 6.3 розділу 6 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 24 липня 2018 року №334, виклавши його в такій редакції: «ОСОБА_1, у зв’язку з необґрунтованим включенням до списку виключити зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень та зняти з квартирного обліку відповідно до абзацу другого п.47 Правил».
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності, видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій та ін.
Відповідно до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою ОСОБА_7 Міністрів України РСР і Української ОСОБА_7 професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 передбачено, що ці правила регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
У відповідності до п.п.1 п. 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених ОСОБА_9 Міністрів Української РСР і Української ОСОБА_7 ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі Правил), та п.1 ст.34 Житлового Кодексу Української РСР, поліпшення житлових умов потребують громадяни, які забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських ОСОБА_7 народних депутатів разом з радами профспілок.
Відповідно до п.47 даних Правил громадяни, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, включаються в окремий список (додаток №
6). Рішення про включення в цей список приймається відповідно виконавчим комітетом місцевої ОСОБА_7 народних депутатів або адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації і профспілковим
комітетом. Рішення адміністрації (органу громадської організації) та профспілкового комітету затверджується виконавчим комітетом місцевої ОСОБА_7 народних депутатів. Про прийняте рішення повідомляється заінтересованим особам. Список громадян, які
користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, вивішується для загального відома. Громадяни виключаються з указаного списку, якщо вони були
включені до нього необгрунтовано або втратили право позачергового одержання жилих приміщень. Виключення зі списку провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про включення громадянина до списку. При розгляді цього питання на засідання
відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про виключення із списку громадяни у 15-денний строк повідомляються в письмовій формі із зазначенням підстав виключення.
Згідно із статтею 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною 2 цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік (частина 2 статті 40 Житлового кодексу Української РСР).
Частиною 2 ст. 40 ЖК України та п. 26 Правил передбачено вичерпний перелік підстав для зняття особи з обліку потребуючих поліпшення житлових умов.
На підставі ч. 4 та ч. 5 ст. 40 ЖК України зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Аналогічні положення передбачені і п. 28 Правил, яким, крім того, встановлено, що при розгляді питання зняття з квартирного обліку на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі із зазначенням підстав зняття з обліку.
Відповідно до п.18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР від 11 грудня 1984 року № 470, заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об’єднанню (організації) за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім’ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви додаються: довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім’ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207.
Однак, як вбачається із заяви від 29.01.2018 року (а.с.17), ОСОБА_1 при зверненні до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради вказав склад сім’ї дві особи, а саме: зазначив себе і свою дружину та не вказав у заяві дочку, яка разом із дітьми проживає з ним та має самостійне право на одержання жилого приміщення і бажає разом з батьком стати на облік, та яка не підписала вказану заяву разом із заявником та його дружиною.
ОСОБА_9 виконавчого комітету обласної ОСОБА_9 народних депутатів і президії обласної ради професійних спілок № 112 від 08 липня 1991 року встановлено, що на облік для забезпечення жилою площею приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечені жилою площею нижче 7 квадратних метрів на кожного члена родини, постійно проживають та прописані в місті Біла Церква не менше 3 років. Згідно з пунктом 53 Правил встановлено, що жилі приміщення в населених пунктах області надаються громадянам у межах 13,65 кв.м. жилої площі на одну особу, але не менше 9 квадратних метрів. Виходячи з даних статистичної звітності, визначено рівень середньої забезпеченості громадян області жилою площею 9 кв.м. на одну особу.
Таким чином, норма Закону вказує, що на облік для забезпечення жилою площею приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечені жилою площею до 7 квадратних метрів на кожного члена родини, тобто ОСОБА_1 та його дружина на момент встановлення на квартирний облік були забезпечені жилою площею, адже на ОСОБА_1 і на кожного його члена сім’ї припадало по 9,73 кв.м. житлової площі.
Отже, позивач при поданні заяви до житлової комісії подав відомості щодо кількості зареєстрованих осіб, у вказаній квартирі, не вказавши свою дочку та її дітей.
Крім того, відповідно до п.4 Правил, громадяни самостійно здійснюють право на одержання жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду з настанням повноліття, тобто після досягнення вісімнадцятирічного віку, а такі, що одружилися або влаштувалися на роботу в передбачених законом випадках до досягнення вісімнадцятирічного віку, - відповідно з часу одруження або влаштування на роботу.
Інші неповнолітні (віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років) здійснюють право на одержання жилого приміщення за згодою батьків або піклувальників.
Позивач у позовній заяві посилається на те, що дочка з онуками є членами його сім’ї і тому він має право на поліпшення житлових умов.
У рішенні Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99, зазначено, що Житловий кодекс Української РСР, визнаючи гарантії права громадян на житло, встановлює права і обов'язки наймача жилого приміщення та членів його сім'ї, які проживають разом з ним, за договором найму, обов'язковим елементом якого є плата за користування житлом та за комунальні послуги. Частина 2 статті 64 цього Кодексу передбачає, що до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Таким чином, законодавець не встановив вичерпного переліку осіб, які належать до кола членів сім'ї наймача, але визначив критерії, за якими осіб, не пов'язаних шлюбними або родинними стосунками, віднесено до них.
Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім'ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім'ї» у контексті пункту 6 статті 12 Закону № 2011-ХІІ.
Дружина (чоловік), їх діти і батьки є членами сім'ї позивача і нарівні з ним користуються пільгами щодо оплати житла і комунальних послуг, якщо вони проживають разом з ним, а у передбачених законом випадках ще й ведуть спільне господарство.
Якщо дорослі діти чи батьки мають чи створюють власні сім'ї, то члени їх сімей набувають право на зазначені пільги нарівні з іншими членами сім'ї, але лише за умов, коли вони визнані як інші особи, що належать до членів сім'ї, на підставі положень частини 2 статті 64 Житлового кодексу Української РСР, тобто як такі, що постійно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство, та з дотриманням правил, визначених частиною 3 цієї ж статті та статтею 65 названого Кодексу.
Другу групу членів сім'ї складають інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші). Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб'єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, тощо.
Однак, як вбачається з рішення від 24.07.2018 року №334 позивачу було відмовлено з інших підстав, а не з підстав того, що його дочка з дітьми не є членами його сім’ї.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.40), 27.08.2018 року Житлово-комунальне господарство Білоцерківської міської ради надало відповідь на звернення ОСОБА_1 в якому зазначило, що згідно ОСОБА_9 виконавчого комітету обласної ОСОБА_9 народних депутатів і президії обласної ради спілок №112 від 08.07.1991 року, у п.п.1.1: «У відповідності з пунктами 13 та 15 Правил встановити, що на облік для забезпечення житловою площею приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечені житловою площею до 7 квадратних метрів на кожного члена родини» та свідоцтва про право власності ОСОБА_1 САА №465315 від 30.09.2003 року, Ваша сім’я має 2/3 двокімнатної квартири, жилою площею 29,2 кв.м., а саме 19,47 кв.м. Відповідно Ви були зняті з квартирного обліку 24.07.2018 року рішенням виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №334.
Як вбачається з листа виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області №3129/01-13 від 07.09.2018 року (а.с.37-38) під час детальної перевірки облікової справи ОСОБА_1, пов’язаної з отриманням права на виплату грошової компенсації, відповідно до Порядку та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого ОСОБА_9 Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №214, було виявлено, що квартира АДРЕСА_6 на підставі свідоцтва про право власності, серії САА №465315 від 30.09.2003 року, належить на праві спільної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 Житлова площа вказаного житлового приміщення складає 29,2 кв.м., тобто кожний член сім’ї, який претендує відповідно до наданої ОСОБА_1 заяви на поліпшення житлових умов (у складі дві особи), має у власності на кожну особу по 9,73 кв.м житлової площі. Відповідно до рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 24.07.2018 року №334, ОСОБА_1 було знято з квартирного обліку в зв’язку із тим, що на момент взяття його на квартирний облік, він та його дружина були забезпечені житловою площею понад норму.
07.09.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Білоцерківської міської ради із заявою №4466 про прийняття його на квартирний облік за місцем проживання для отримання житлової площі, оскільки він проживає в 2 кімнатній квартирі житловою площею 29,2 кв.м., яка розташована за адресою АДРЕСА_5. Житлова площа, яку він займає належить йому, дружині ОСОБА_2 та дочці ОСОБА_3, на підставі свідоцтва про право власності від 30.09.2003 року серія САА №465315. Сім’я складається з 5 осіб, а саме з нього, дружини ОСОБА_2, дочки ОСОБА_3, та онуків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.61).
Однак, 10.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до виконавчого комітету (а.с.60), згідно якої просив заяву №4466 від 07.09.2018 року не розглядати за власним бажанням.
Відповідно до ст.47 Конституції України ОСОБА_1 не було позбавлено права на отримання житла, адже позивачем не було дотримано вимоги п.18 Правил, а саме подано заяву без зазначення всіх членів сім’ї та не надано всіх необхідних документів, що підтвердили право на постановку його та членів його родини на квартирний облік, тому відповідно до п.47 даних Правил його було обґрунтовано виключено із списку.
Слід зазначити, що позивач не позбавлений права повторно звернутись до відповідача з відповідною заявою, про взяття на квартирний облік, підписаною усіма повнолітніми членами його сім’ї, з поданням необхідних документів, а відповідач на підставі поданих заявником документів, матеріалів перевірки комісії з житлових питань при виконавчому комітеті, яка перевіряє житлові умови громадян та надає свої пропозиції виконавчому комітету, має прийняти відповідне рішення.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, оскільки позивачем не доведено порушення відповідачем норм закону при прийняття оскаржуваних рішень, а відповідачем спростовані доводи позивача та надано відповідні докази в їх підтвердження щодо правомірно прийнятих рішень, на підставі вимог закону та згідно із поданими заявником документів до заяви про взяття на квартирний облік.
Обґрунтовуючи судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 19,47 Конституції України, ст. 5, 15, 16 ЦК України, ст. ст. 40, 64 ЖК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених ОСОБА_9 Міністрів Української РСР і Української ОСОБА_7 ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470, ст.ст. ст.4, 12, 76 – 81, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( 29.01.1957 рік народження, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_8) до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради ( ЄДРПОУ 04055009, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 15), про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 05.03.2019 року.
СуддяОСОБА_12