Справа №2-а-18 /2010 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2010 року м. Судак
Судацький міський суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого судді Морозової Л.М.
при секретарі Усачової М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Судак
адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1 –ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» , суд-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 –ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни».В позові просить поновити пропущений строк для звернення у суд , визнати противоправними дії Управління пенсійного фонду України у м. Судаку щодо не нарахування йому 30% пенсії за віком Управління пенсійного фонду України у м. Судаку ; зобов’язати управління пенсійного фонду України у м. Судак нарахувати недоплачену йому, як дитині війни щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків пенсії за віком з 2006 року по теперішній час .
Посилаючись на те , що він є дитиною війни.
Розмір соціальної допомоги, відповідно до ст.6 «Про соціальний захист дітей війни», становить 30% мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність.
Згідно з законом України «Про державний бюджет на 2006 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 01 січня – 350 грн., з 01 квітня 359 гривень, з 01 жовтня – 366 гривень.
Згідно з законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 01 січня – 380 грн., з 01 квітня 406 гривень, з 01 жовтня – 411 гривень.
Згідно з законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня 481 гривня, з 01 липня – 482 гривень ,01 жовтня – 498 гривень.
Верховна Рада України своїм Законом України №3235- IV від 20.12.2005 року « Про державний бюджет України на 2006 рік» . ст.77 та ст.110 та Законом України №489 - V
від19.12.2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.71,п.12 призупинила дію ст.6 розділу 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Конституційний суд України своїм рішенням №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі №1-29/2007 , керуючись ст.ст.147,150,152 Конституції України та ст.ст.45,51,61,63,65 Закону України «Про Конституційний суд України» вирішив визнати такими , щ не відповідають Конституції України і є неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» п.12,ст.71 , яким зупинено дію ст.6 Закону України №2195 - IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни».
Про грубе порушення його прав позивачу стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у пресі, у грудні 2008 року із засобів масової інформації.
Позивач ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у суд не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача у суд не з’явився, але надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, та надіслав суду свої заперечення, у яких позов не визнав. Просив суд відмовити позивачу у задоволені позову. Посилався на те , що нормативними законодавчими актами України не визначено поняття терміну « мінімальної пенсії за віком» на теперішній час відсутній механізм і практичне застосування ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та вказав , що строк для звернення у суд позивач пропустив , так як звернувся з позовом 15.10.2009 року.
Суд розглядає справу, у відповідності до ст.128 КАС України на підставі доказів, у справі.
Ознайомившись з позовною заявою позивача та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку , що позовні вимоги ОСОБА_3 - ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом , здійснюється
за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Закону України №2195 – IV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» , де йдеться про те , що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якому на час закінчення ( 2 вересня 1945 року ) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 народився 28 січня 1931 року, що підтверджується ксерокопією його паспорта на а. с.4, тобто станом на час закінчення Другої світової війни йому було менше 18 років, тому він є особою, яка віднесена до категорії осіб, визнаних дітьми війни. Він має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі на передбачену ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» щомісячну державну соціальну допомогу, що підтверджується посвідченням на а. с. -5.
Згідно зі ст.111Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489 –V у 2007 році були внесені зміни, згідно яким підвищення
пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни , пунктом 12, ст.71 Закону №489 –У зупинена на 2007 рік дія ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-пр/2007року, положення п.12, ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489 –V від 19 грудня 2007року, яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення тобто з 9 липня 2007року.Конституційний Суд України дійшов до висновку, що зупинення закону про Державний бюджет України дії інших законів України , встановлення іншого додаткового правового регулювання відносин , ніж передбачено законом України, не відповідає статтям 1,3 частини 2 статті 8, частини 2, ст.19, статтям 21,22 пункту 1 частини 2, ст.92, частинам 1, та 2,3 статті 95 Конституції України. Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України, зупинити дію окремих законів України, або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Тобто ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» являється діючою.
Доводи відповідача , щодо відсутності механізму та невизначеності, яким органом, за рахунок яких коштів, в якому порядку слід рахувати та виплачувати вказану категорію соціальних гарантій суд оцінює критично, оскільки згідно Конституції України за відсутністю закону, регулюючого дані правовідносини, повинен застосовуватися закон , регулюючий подібні правовідносини, що не було зроблено відповідачем.
Що стосовно звернення до суду з позовом позивач дійсно пропустив річний строк звернення до суду за 2006,2007 роки, доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав в цій частині позивач не надав. Відповідач в своїх запереченнях наполягає на застосуванні положень статей 99,100 КАС України в частині відмови в задоволенні позову у зв’язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. У суд позивач звернувся 15 жовтня 2009 року на а. с. 2 вхідний номер. Тому в частині вимог про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006- 2007 роки ОСОБА_4 слід відмовити.
Враховуючи положення Конституції України щодо дій нормативно – правових актів у часі, положення статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей» у редакції цього закону від 18 листопада 2004 року №2195- IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Так як ОСОБА_3 –ОСОБА_2 звернувся у суд15 жовтня 2009 року, тому з жовтня 2008 року він має право на підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Нарахуванню та виплаті підлягає щомісячна державна соціальна допомога з жовтня по грудень 2008 року.
Згідно з законом України « Про державний бюджет на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 01 січня -470гривень , з 01 квітня 481 грн., з 01липня- 482 грн., з 01 жовтня – 498 грн.
Тому за 2008 рік , за період з жовтня 2008 року по грудень 2008 року - сума соціальної виплати , яка підлягає стягненню за мінусом сум , які позивач отримав, згідно довідки відповідача, становить: Жовтень, листопад, грудень 2008 року 498х 3=1494х30%=448,20- ( 49,80 х3= 149,40)=289,80грн. на користь позивача з відповідача необхідно стягнути цю суму. Позивач просить суд зобов’язати управління пенсійного фонду України у м. Судак виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків пенсії за віком, та забезпечити її виплату по теперішній час, суд вважає що ця вимога позивача підлягає задоволенню тому слід зобов’язати управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_4 у розмірі відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , та забезпечити її виплату за період січень - грудень 2009 року та січень , лютий 2010 року.
Відповідно до вимог ч.3, ст.94 КАС України - якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, понесені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Тому на користь ОСОБА_3 – ОСОБА_2 необхідно стягнути, судовий збір 1,70 грн.
В решті позовних вимог ОСОБА_3 – ОСОБА_2 слід відмовити.
Керуючись рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 року по справі №1-29/2007 від 09 липня 2007 року,ст.ст.6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч.1, ст.11,ст.ст.18,158-163,71,104, ч.3, ст.94,99,100 Кодексу Адміністративного судочинства України , суд-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 –ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити частково.
Зобов’язати управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу ОСОБА_3 – ОСОБА_2 за період жовтень-грудень 2008 року 289,80 грн., як дитині війни.
Зобов’язати управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим виконувати
начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_3 – ОСОБА_2 у розмірі відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , та забезпечити її виплату за період січень - грудень 2009 року та січень лютий, 2010 року.
В решті позовних вимог ОСОБА_3 – ОСОБА_2 відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_4 з Державного бюджету України Р/р 31115095700002 Банк :ГУ ДКУ в АР Крим Сімферополь; МФО 824026 Отримувач: Держбюджет м. Сімферополь 22090200 ОКПО 34740405 судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення . Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Л.М. Морозова