
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
04 березня 2019 року м. Київ № 640/3367/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва ді Чудак О.М., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про:
- визнання дій Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків щодо невнесення інформації про видані Товариством з обмеженою відповідальністю Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків, - протиправними;
- зобов'язання Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків вчинити дії, а саме: вносити інформацію про видані з 01 січня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків без укладення оплатного Договору про надання послуг з реєстрації документів моряків України та їх внесення у Єдиний державний реєстр документів моряків допоки не відпаде підстава.
Згідно з пунктами 4, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною шостою статті 160 КАС України передбачено, що у випадку коли позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Позовна заява підписана і подана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту", однак відомості про такого представника, передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві не зазначені, як й ідентифікаційні коди позивача та відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Так, відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків утворена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року №83.
Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків діє на підставі Положення про Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 17 жовтня 2001 року №693 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2001 за №928/6119.
Відповідно до пункту 4.2. розділу 4 вказаного Положення до повноважень Інспекції належить ведення реєстру усіх виданих на території України документів, згаданих пунктом 3.2 цього Положення, термін чинності яких минув або був продовжений, або дія яких була призупинена, або які були анульовані чи заявлені як загублені або знищені, а також ведення реєстру виданих пільгових дозволів.
Згідно з пунктами 2.1., 2.2 Положення про ведення єдиного Державного реєстру документів моряків, затвердженого Міністерством транспорту України від 08 січня 2003 року №3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2003 року за №86/7407, основними завданнями реєстру є: ведення обліку всіх виданих на території України дипломів, кваліфікаційних свідоцтв та інших документів, які засвідчують кваліфікацію моряків і які були видані, а також термін дії яких закінчився чи був продовжений або дія яких була призупинена, або які були анульовані чи заявлені як загублені або знищені, а також пільгових дозволів; підтвердження дійсності документів моряків.
Згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України від 08 листопада 2006 року №1065/337 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02 жовтня 2014 року №479/1182) затверджено розміри плати за підтвердження кваліфікації моряків.
Таким чином, внесення інформації у єдиний Державний реєстр документів моряків про видані документи моряків здійснюється на підставі затвердженого розміру плати.
Більше того, представник позивача в позовній заяві теж вказує, що внесення інформації про видані Товариством з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" документи моряків у єдиний Державний реєстр документів моряків здійснювалося на підставі договорів, укладених з Інспекцією з питань підготовки та дипломування моряків.
Відповідно до частин першої, третьої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у порядку адміністративного судочинства захисту підлягають права та охоронювані законом інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин, які є складовою частиною правових відносин, що виникають у суспільстві. Разом з тим, приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватно-правових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, позивачу необхідно обґрунтувати наявність публічно-правового спору та здійснення Інспекцією з питань підготовки та дипломування моряків владних управлінських функцій у даних правовідносинах.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Київський центр з підготовки і підвищення кваліфікації фахівців водного транспорту" до Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з моменту отримання копії ухвали для усунення вказаних у ній недоліків шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви із зазначенням у ній відомостей про представника позивача, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, та ідентифікаційних кодів позивача та відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- письмових пояснень щодо наявності публічно-правового спору та здійснення Інспекцією з питань підготовки та дипломування моряків владних управлінських функцій у даних правовідносинах.
Ухвала відповідно до частини другої статті 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Чудак