Рішення № 80230526, 14.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
2340/3965/18
Номер документу
80230526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2019 року справа № 2340/3965/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Дорошенко Л.В.,

позивача: ОСОБА_1 - особисто,

представника відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю,

розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської міської ради про визнання рішення протиправним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Чигиринської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 22.03.2018 №6-38 «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.03.2018 відповідачем прийнято рішення №6-38 «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення» яке є незаконним оскільки проект цього рішення, як регуляторного акту, не оприлюднений у встановленому законом порядку, що позбавило позивача права на його обговорення та надання пропозицій.

Крім того відсутній аналіз регуляторного впливу, як того вимагають положення ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

З урахуванням наведеного позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню, а оскаржене рішення – скасуванню.

Представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому просила в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свою позицію аргументує тим, що відповідно до абз. 12 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, тому просила суд відмовити в задоволення позову.

У відповіді на відзив позивач наполягав на задоволенні позову, вказавши, що наведені обов’язки щодо аналізу регуляторного впливу та оприлюднення регуляторного акту випливають зі змісту ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Крім того у доповненнях до адміністративного позову позивач звернув увагу, що відповідачем не дотримано вимог Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 за №130.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позову, зазначивши, що КП «Чигирин» Чигиринської міської ради опублікувало наміри щодо зміни тарифів вказавши складові тарифів та попередньо проінформувавши міську раду про обґрунтованість причин їх підвищення.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Чигирин» Чигиринської міської ради здійснює забезпечення фізичних та юридичних осіб питною водою та водовідведенням.

20.02.2018 КП «Чигирин» Чигиринської міської ради направлено лист №56/18 до Чигиринської міської ради, в якому зазначено, що в зв’язку зі зростанням цін на електричну енергію, паливо-мастильні матеріали та збільшення розміру мінімальної заробітної плати в країні в цілому, діючі тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення не відшкодовують фактичних витрат підприємства, в зв’язку з чим просили внести до порядку денного чергового засідання виконавчого комітету міської ради питання про зміну цін/тарифів (коригування) на вказані вище послуги.

В судовому засіданні судом досліджено відомості, які містяться в номері газети «Чигиринські вісті» від 24.02.2018 та встановлено наявність опублікованого оголошення КП «Чигирин» Чигиринської міської ради про намір змінити ціну/тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

22.03.2018 виконавчий комітет Чигиринської міської ради прийняв рішення №6-38 «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення».

Вирішуючи питання про правомірність наведеного рішення, суд враховує, що відповідно до пп. 2 п. «а» ст. 28 «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) до відання виконавчих органів міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до чч. 6, 11 ст. 59 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно п. 2, ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIІІ (далі - Закон №2189-VIІІ), до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно п. 3, ч. 1 ст. 3 Закону №2189-VIІІ, державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на принципі, зокрема, забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг.

Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 8 Закону №2189-VIІІ, виконавець комунальної послуги зобов'язаний інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Згідно ч. 4 ст. 10 Закону №2189-VIІІ, інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Механізм доведення суб’єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги встановлений Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390 (далі - Порядок №390).

Відповідно до п. 2.1 Порядку №390, суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Пунктом 2.2 Порядку №390 встановлено, що протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Згідно п. 2.3 Порядку №390, суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги, серед іншого, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);

інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності).

Суб'єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком.

У процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання (п. 2.8 Порядку №390).

У відповідності до пп. 2.12, 2.13, строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим ніж 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі - Порядок №869).

Згідно п. 9 Порядку №869 для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Відповідно до п. 10 Порядку №869 формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до:

- річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення;

- економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва;

- техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Згідно до п. 11 Порядку №869 річні плани ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення складаються окремо за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення) на підставі фактичних за останні п'ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.

Відповідно до п. 14 Порядку №869 до планованих витрат операційної діяльності включаються:

- планована виробнича собівартість централізованого водопостачання та водовідведення;

- плановані адміністративні витрати, витрати на збут, інші витрати з операційної діяльності, пов'язаної з централізованим водопостачанням та водовідведенням.

Частиною 15 Порядку №869 встановлено що планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм з оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва.

Із системного аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що суб’єкт господарювання, який здійснює централізоване водопостачання та водовідведення повинен довести до відома споживачів складові тарифів на зазначені послуги. В свою чергу, споживачі мають право надати свої зауваження і пропозиції до запланованих тарифів.

Орган місцевого самоврядування після розгляду вказаних пропозицій наділений повноваженнями прийняти рішення про затвердження тарифів.

З поданого оголошення від 24.02.2018 в газеті «Чигиринські вісті» вбачається, що КП «Чигирин» Чигиринської міської ради довело до відома споживачів інформацію про складові майбутніх тарифів, вказавши розмір планової виробничої собівартості, прямих матеріальних витрат, в т.ч. електроенергія, витрати на придбання реагентів, інші витрати, прямі витрати на оплату праці, загальновиробничі витрати, адміністративні витрати, витрати на збут, витрати на повірку засобів обліку води. З урахуванням перелічених витрат сформовано тарифи на водопостачання, зокрема для населення, яке проживає в квартирах багатоквартирних будинках, в розмірі 16,19 грн. та водовідведення в розмірі 16,78 грн.

В оголошенні також викладено обґрунтування зміни тарифів та запропоновано подати зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб за адресою: вул. Енергетиків, 11/1 м. Чигирин протягом 14 календарних днів з дня розміщення цього оголошення.

З листа КП «Чигирин» Чигиринської міської ради №56/18 від 20.02.2018 вбачається, що підприємство підготувало та подало до Чигиринської міської ради розрахункові матеріали для коригування тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення на 93 арк.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на положення Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 за №130, оскільки даний наказ не набрав чинності.

Також не заслуговують на увагу посилання позивача на відсутність оцінки регуляторного впливу оскарженого рішення, оскільки в силу вимог абз. 12 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

В контексті наведеного, суд відхиляє доводи позивача щодо недотримання процедури формування тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення в межах міста Чигирин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Сплачену суму судових витрат залишити за позивачем.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 4 березня 2019 року.

Суддя В.В. Гаращенко