
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/4284/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 27.12.2018 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області і просила визнати протиправною бездіяльність відовідача щодо непроведення перерахунку їй пенсії з 0101.2017 відповідо до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294», від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведеня перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести їй перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір її грошового забезпечення від 30.07.2018 № 3.3-353, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, починаючи з 01.01.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на виконання рішення суду Центральним міжрегіональним управлінням з питаь виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було видано довідку про грошове забезпечення, що є підставою для здійснення перерахунку її пенсії. Позивач наполягає на тому, що подача цієї довідки нею самостійно не є перешкодою для здійснення їй перерахунку пенсії. Позивач наполягає на тому, що заява пенсіонера та додані до не документи є підставою для перерахунку пенсії на рівні з відповідним рішенням Кабінету Мінітрів України Позивач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294» з 01.01.2017 підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям у тому числі на посаді, на якій вона пацювала, а тому саме з цієї дати ГУ ПФУ в Чернігівській області зобов'язано здійснити перерахунок її пенсії.
Ухвалою суду від 02.01.2019 у справі відкрито провадження та слухання справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду сторонам надано строки для подачі до суду заяв по суті справи.
ГУ ПФУ в Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останнє просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 згідно довідки уповноваженого органу у відповідності до вимог чинного законодавства, в той час як виконання судвого рішення за умови задоволення позову призведе до зменшення розміру пенсії. Крім того відповідач наполягає на пропуску позвичаем строку звернення до суду.
ОСОБА_1 28.01.2019 було подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відовідача щодо непроведення перерахунку їй пенсії з 0101.2017 відповідо до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294», від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведеня перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести їй перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір її грошового забезпечення від 30.07.2018 № 3.3-353, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, на підставі яких їй була призначена пенсія у 2016 році та у відсотковому розмірі на момент призначення пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45% від посадового окладу і окладу за спеціальним званням; надбавки за виконання особливо важливих завдань -50% від посадвоого окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, з 01.01.2017 по 31.12.2017.
В обґрунтування збільшених позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що надбавка за вислугу років, надбвка за виконання особливо важливих завдань та премія відносяться до складу грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, з розміру якого обчислюється пенсія.
Також позивачем було подано до суду відповідь на відзив, в якому ОСОБА_1 заперечує проти посилань ГУ ПФУ в Чернігівській області на пропущення нею строку звернення до суду, посилаючись на ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач наполягає на тому, що в період з 01.01.2017 до 31.12.2017 має право на перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036, а з 01.01.2018 має право на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Довідка від 30.07.2018 № 3.3-353, видана Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, на думку позивача є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ГУ ПФУ в Чернігівській області буо подано до суду відзив на заяву про збільшення позовних вимог, в якому наполягає на тому, що підставою для перерахунку пенсії може бути лише довідка встановленої форми від уповноваженого органу. Також врахування додаткових видів гршвого забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби здійснюється виключно при призначенні пенсії, а не при здійснені її перерахунку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходила службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, працювала на посаді старшого інспектора Козелецького районного відділу кримінально-виконавчої інспекції управління Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області.
З 01 грудня 2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.06.2018 по справі № 825/1202/18 зобов'язано Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Рішення суду набрало законної сили 09.07.2018.
На виконання цього рішення Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було видано ОСОБА_1 довідку від 30.07.2018 № 3.3-353 про те, що станом на 01.01.2017 грошове забезпечення старшого інспектора Козелецького районного відділу кримінально-виконавчої інспекції УДПтС України в Чернігівській області складає: посадовий оклад 1450,00 грн., оклад за військове звання 125,00 грн., надбавка за вислугу років 551,25 грн., вського 2126,25 грн.
Також листом від 30.07.2018 (а.с. 15) ОСОБА_1 роз'яснено, що довідку складено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 станом на 01.01.2017, але без додаткових видів грошового забезпечення, оскільки середній відсоток надбавок та премій станом на 01.01.2017 по Державній кримінально-виконавчій службі України відсутній.
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з 01.01.2017 та додала до такої заяви довідку від 30.07.2018 № 3.3-353.
Листом від 27.09.2018 № 41526/03/Г-12 ГУ ПФУ в Черінігівській області повідомило позивача про те, що їй здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Сума пенсії після перерахунку становить 5795,65 грн. Крмі того відповідач зазначив, що у справі № 825/1202/18 ГУ ПФУ в Чернігівській області не було відповідачем та не зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 30.07.2018 № 3.3-353.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, постановою від 28.12.2016 року № 1036 внесено зміни до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної кримінально-виконавчої служби, у тому числі на посаді, на якій працював позивач.
Постанова № 1036 від 28.12.2016 року набрала чинності з 01.01.2017 року.
Частиною 3 ст. 51 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки постанова № 1036, якою підвищено осадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 01.01.2017, то і позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2017.
Відповідно до п. 1, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 свідчить про те, що закон передбачає, а Порядок не забороняє надання пенсіонером самостійно довідки про розмір грошового забезпечення для цілей перерахунку пенсії, і орган пенсійного фонду зобов'язаний здійснити такий перерахунок. Як встановлено судом, позивач надала відповідачу довідку, що була видана державним органом, з якого вона була звільнена зі служби.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018. У п. 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 (дата набрання чинності постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. В даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 відповідно до Постанови № 1036.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 має право на здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2017 по 31.12.2017 на підставі довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 30.07.2018 № 3.3-353 в зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення за посадою, на якій вона працювала. В цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Водночас суд звертає увагу на те, що довідка від 30.07.2018 № 3.3-353 була видана позивачу на виконання рішення суду відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45. Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було роз'яснено позивачу, що в довідку не включені додаткові види грошового забезпечення.
Позивач не висловив жодних заперечень щодо форми та змісту вказаної довідки та просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області використати цю довідку під час обрахунку пенсії.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Враруховуючи навдене, суд звертає увагу на те, що ГУ ПФУ в Чернігівській області було отримано від ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2017, яка містить в собі посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, а тому у органу пенсійного фонду відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з врахування додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування розміру додаткового грошового забезпечення при визначенні основного розміру пенсії та зобов'язання здійснити новий перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню, оскільки ГУ ПФУ в Чернігівській області, визначаючи розмір пенсії позивача з 01.01.2017, зобов'язано діяти в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Стосовно посилань ГУ пФУ в Чернігівській області про пропущення ОСОБА_1 строку звернення до суду, то суд вважає їх безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки пенсія позивача не перерахована їй через протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, то суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 про здійснення такого перерахунку не обмежені будь-яким строком.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки судом задоволено половину позовних вимог ОСОБА_1, а позивачем при подачі позову до суду було сплачено 704,80 грн. судового збору, вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 по 31.12.2017 відповідо до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294», від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведеня перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.07.2018 № 3.3-353, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питаь виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідо до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294», від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведеня перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір її грошового забезпечення від 30.07.2018 № 3.3-353, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, за період з 01.01.2017 по 31.12.2017.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).
Повне судове рішення складено 04.03.2019.
Суддя О.В. Кашпур