Рішення № 80230204, 04.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
520/1014/19
Номер документу
80230204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

04 березня 2019 р. № 520/1014/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,63503, код ЄДРПОУ2740018454) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому, з урахуванням позовних вимог просить суд:

- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у зменшенні розміру підсумку пенсії ОСОБА_1 з 19 березня 2018 року та 01.12.2018 року протиправними.

- визнати акти індивідуальної дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за пенсійною справою - № НОМЕР_1 від 21січня 2019 року та Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 21 січня 2019 року протиправними та скасувати.

- зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2) пенсію з 19 березня 2018року у розмірі який обчислений з грошового забезпечення 19410грн.28 коп. з урахуванням доплат та підвищень учасника антитерористичної операції, учасника бойових дій та з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду викладених в рішенні від 05 листопада 2018 року справа № 520/8465/18, здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2) суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 19 березня 2018 року однією сумою, подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.

Позовна заява обґрунтована тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. (далі Закон № 2262-ХІІ). Відповідачем протиправно підчас перерахунку пенсії не враховані рішення суду, та зменшено підсумок пенсії, що суперечить вимогам діючого законодавства України.

19.02.2019 року відповідачем надано суду відзив на позовну заяву, у якому він заперечував проти задоволення позовних вимог, пояснивши свою позицію тим, що згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплата перерахованих підвищених пенсій проводиться з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, що відповідачем було дотримано, а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 08.12.2017 року по теперішній час та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Харківського ОАС від 29.10.2018 р. справа №2040/7798/18 позов позивача задоволено ( рішення набрало законної сили з 29.11.2018р.), визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області, яка полягає не перерахуку та не виплаті ОСОБА_1 з 19.03.2018 р. пенсії в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016.2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015. 2016. 2017 роки, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошової премії до дня Збройних сил України за 2016 рік, грошової премії за підсумками 2015. 2016 років, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років, в розмірах зазначених в довідці Миколаївського ЗВВСП № 4352 від 10.09. 2018 р. про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії полковнику ОСОБА_1, виданої на виконання рішення Харківського ОАС від 02.05.2018р. справа №820/2418/18 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2018 р. справа №820/2418/18; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області з 19.03.2018 р. перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016,2017 роки . матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015, 2016. 2017 роки, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошової премії до дня Збройних сил України за 2016 рік. грошової премії за підсумками 2015, 2016 років, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах зазначених в довідці Миколаївського ЗВВСП № 4352 від 10.09.2018 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії полковнику ОСОБА_1 виданої на виконання рішення Харківського ОАС від 02.05.2018р. справа №820/2418/18 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2018 р. справа №820/2418/18 та здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 19.03.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.

04.01.2019р. ГУ ПФУ в Харківській області провело перерахунок пенсії позивачу з 19,03.2018 р . на підставі вказаного рішення суду виходячи з грошового забезпечення 19410.28 грн. і основний розмір пенсії склав : 68% грошового забезпечення (26 років вислуги) у розмірі: 13198.99 грн., а з урахуванням доплат та підвищень учасника антитерористичної операції -363.00грн., учасника бойових дій - 40.00грн. і в підсумку пенсія позивача склала - 13601.99 грн.

Проте, ГУ ПФУ в Харківській області застосувало при перерахунку пенсії позивачу норми постанови №103 з урахуванням не попереднього розміру пенсії 7425.89грн. а розміру пенсії при її призначенні в сумі - 6033.78 грн.

Рішенням Харківського ОАС від 05.11.2018р. справа №520/8465/18 позов позивача задоволено частково, рішення набрало законної сили з 06.12.2018р.. ( далі рішення суду №2) було:

Визнано дії ГУ ПФУ в Харківській області які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р. протиправними.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсій, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р„ здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 .01.2018р.. (додаток №4 )

21.01.2019р. ГУ ПФУ в Харківській області провело перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 р . на підставі рішення суду №2 не врахував грошове забезпечення яке було встановлено рішенням суду з 19.03.2018 р.у сумі - 19410.28 грн., а з грошового забезпечення - 12375.00 грн. і основний розмір пенсії склав : 68% грошового забезпечення (26 років вислуги) у розмірі :8415.00 грн., з урахуванням доплати до основного розміру грошового забезпечення - 999.89 грн. доплати як учаснику антитерористичної операції - 363.00грн. та учаснику бойових дій - 40.00грн. і в підсумку пенсія склала - 9817.89 грн.

Стосовно даного перерахунку, суд зазначає, що в даному випадку, дата перерахунку є меншою за дату 19.03.2018 року, за таких обставин застосовувати умови перерахунку, який проведено позивачу з 19.03.2018 року не має підстав.

Перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, проведений 21.01.2019 року підвищив підсумок пенсії порівняно з таким самим перерахунком пенсії з 01.01.2018 від 18.09.2018 року. Застосування до вказаного перерахунку умов перерахунку пенсії з 19.03.2018 року не є можливим, оскільки умови, визначені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.18 року у справі № 2040/7798/18, яким зобов'язано здійснити перерахунок саме з 19.03.2018 року, розповсюджують свою дію саме з 19.03.2018 року, та не можуть застосовуватися для перерахунку з 01.01.2018 року.

За таких обставин, перерахунком пенсії від 21.01.2019р. ГУ ПФУ в Харківській області, здійсненим на підставі рішення суду від 05.11.2018 року не порушено права позивача.

Отже позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.

В той же день 21.01.2019 року ГУ ПФУ в Харківській області провело перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2018 року на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2018 р.» не врахувавши умови щодо застосування при перерахунку грошового забезпечення, які були встановлені рішенням суду від 29.10.2018 р. справа №2040/7798/18 з 19.03.2018р. у сумі - 19410.28 грн.. проте провів такий перерахунок з грошового забезпечення - 12375.00 грн. і основний розмір пенсії склав : 68% грошового забезпечення (26 років вислуги) у розмірі :8415.00 грн. ,а з урахуванням доплати до основного розміру грошового забезпечення - 999.89 грн. доплати як учаснику антитерористичної операції -374.25грн. та учаснику бойових дій - 40.00грн. і в підсумку пенсія склала - 9824.14 грн.

Тобто з 01.12.2018 р. ГУ ПФУ в Харківській області зменшило підсумок пенсії позивачу з 13601.99 грн. до 9824.14 грн.

Згідно з ст.63 закону № 2262-ХІІ зазначено: У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідач жодних пояснень з приводу зазначених перерахунків підчас судового розгляду не надав.

Стосовно здійснених на підставі рішень судів перерахунків суд зазначає.

Судові рішення, на які посилається позивач набрали законної сили та не скасовані у встановленому законом порядку, а відтак є обов'язковими до виконання.

При цьому, прийняті рішення суду з приводу інших порушень вчинених відповідачем підчас перерахунків пенсії позивачу не скасовують та не відміняють дії попередніх, а отже попередні рішення підлягають застосуванню у комплексі з наступними рішеннями суду.

За таких обставин суд не вбачає підстав для неврахування органом Пенсійного Фонду України попередніх рішень суду, які є чинними та не скасованими на час перерахунку.

Крім того, чинне законодавство України, яке регулює пенсійне забезпечення військовослужбовців (закон № 2262-ХІІ)містить пряму заборону на зменшення пенсії, в тому числі його підсумку, підчас перерахунку пенсій.

Стосовно вимоги позивача ОСОБА_2 Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2) пенсію з 19 березня 2018 року у розмірі який обчислений з грошового забезпечення 19410 грн.28 коп. з урахуванням доплат та підвищень учасника антитерористичної операції, учасника бойових дій та з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду викладених в рішенні від 05 листопада 2018 року справа № 520/8465/18, здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2) суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 19 березня 2018 року однією сумою, суд зазначає наступне.

З 01.12.2018 року Головним управлінням ПФУ в Харківській області було проведено перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму.

Позивач просить скасувати акт індивідуальної дії Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 21 січня 2019 року.

Проте, не просить провести новий перерахунок, із урахуванням рішень суду, натомість заявляє вимогу про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію за перерахунком, який проведено з 19.03.2018 року.

Суд не може своїм рішенням звільнити відповідача від обов'язку перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму, оскільки такий обов'язок встановлений законом.

Скасування перерахунку пенсії з 01 грудня 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 21 січня 2019 року тягне за собою виникнення обов'язку відповідача щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2018 року на підставі Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік".

За таких обставин, суд вважає, що позивачем не вірно обрано спосіб захисту порушеного права.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень

Таким чином, суд вважає за необхідне для належного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог позивача, та прийняти рішення, яким зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області провести повторний перерахунок пенсії позивача з 01.12.2018 року із врахуванням доплат та підвищень учасника антитерористичної операції, учасника бойових дій та з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду викладених в рішенні від 05 листопада 2018 року справа № 520/8465/18 та з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення визначених рішенням суду від 29.10.2018 року у справі № 2040/7798/18 та застосованих підчас перерахунку пенсії з 19.03.2018 року.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про недоведення відповідачем правомірності своїх дій та рішень, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Стосовно вимог позивача щодо зобов'язання відповідача подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Застосування наведеної норми є прерогативою суду, та передбачає право діяти на власний розсуд.

Суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 241-246, 257, 258, 262, 263, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у зменшенні розміру підсумку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 року протиправними.

Визнати акт індивідуальної дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 21 січня 2019 року протиправними та скасувати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) провести повторний перерахунок пенсії позивача з 01.12.2018 року із врахуванням доплат та підвищень учасника антитерористичної операції, учасника бойових дій та з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду викладених в рішенні від 05 листопада 2018 року справа № 520/8465/18 та з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення визначених рішенням суду від 29.10.2018 року у справі № 2040/7798/18 та застосованих підчас перерахунку пенсії з 19.03.2018 року та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2) суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, ЄДРПОУ: 14099344) до Державного бюджету України (Отримувач коштів: УК Основ'ян/мХар Основ'янсь/22030101 , код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 384,2 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.