Рішення № 80230073, 04.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
818/2000/18
Номер документу
80230073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2019 р. Справа № 818/2000/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3-ї групи за захворюванням, пов»язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи. У зв»язку з цим він перебував на обліку у Великописарівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, після реорганізації органів ПФУ перебуває на обліку в Південному об»єднаному управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідно до військового квитка та архівної довідки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23.03.1987 по 18.05.1987за вказаний період виконував роботи в зоні №2 – 38 днів, в зоні №3 – 8 днів, а всього 46 днів в зоні з підвищеним рівнем радіації та отримав опромінювання в 10,870 рентген. На час призову на військові збори та відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мав постійне місце роботи, працював водієм в колгоспі «Україна», який вподальшому був реорганізований в ТОВ агрофірму «Рябина».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та передбачений перерахунок пенсій, вже призначених таким особам. Відповідно до вказаної постанови позивачеві проведений перерахунок пенсії, з яким він не погодився, оскільки йому не було враховано кратність заробітку в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС, не врахована доза опромінення , не врахований розмір обов»язкового преміювання осіб, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В березні 2018 року звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок, проте отримав відмову, тому просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок.

Відповідач в судове засідання не з»явився, подав відзив на позов, в я кому проти задоволення позовних вимог заперечив, вказавши, що підставою для обчислення пенсії є довідка про заробітку плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, організацією або їх правонаступником, де працювала особа. Позивач до управління такої довідки на подавав, тому підстави для перерахунку вже призначеної йому відповідно до п.11.1 Порядку пенсії відсутні.

17.01.2019 року судом замінено відповідача ОСОБА_3 об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області на його правонаступника Південне об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3-ї групи за захворюванням, пов»язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи. У зв»язку з цим він перебував на обліку у Великописарівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, після реорганізації органів ПФУ перебуває на обліку в Південному об»єднаному управління Пенсійного фонду України Сумської області. Отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23.03.1987 по 18.05.1987за вказаний період виконував роботи в зоні №2 – 38 днів, в зоні №3 – 8 днів, а всього 46 днів в зоні з підвищеним рівнем радіації та отримав опромінювання в 10,870 рентген. ( а.с.14, 15,17)

На час призову на військові збори та відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мав постійне місце роботи, працював водієм в колгоспі «Україна», який вподальшому був реорганізований в ТОВ агрофірму «Рябина», а потім ліквідоване. ( а.с.18, 19)

Відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до пунктів 11.1 та 12 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та визначений її розмір 145 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з доплатою щомісячної адресної допомоги у сумі до 225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також до складу пенсії увійшли додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, підвищення інвалідам війни № групи, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

02 березня 2018 року позивач звертався до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з її підвищенням як постраждалого внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на підставі постанови Кабінету Міністрів України віл 23.11.2011 року №1210 ( а.с.194).

ОСОБА_3 об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області позивачу надано відповідь листом від 113.03.2018 року № 11/К , в якій роз'яснено, що йому проведено перерахунок пенсії на підставі указаної постанови виходячи з документів, які містяться в матеріалах справи.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, вважає, що ним допущена допущена протиправна бездіяльність при розгляді заяви позивача, яка полягала у не проведенні належного перерахунку, з огляду на таке.

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 15 Закону № 796-ІІ від 28.02.1991, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами.

Видача довідок про періоди роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами).

Відповідно до ст. 40 Закону № 796-ІІ, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною".

В ході розгляду зазначеної справи, суд дійшов до висновку, що правильне обрахування пенсії можливо бути зроблено тільки із залученням спеціалізованої експертної установи, якій слід доручити експертне дослідження.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи № 1653 від 14.12.2018 в обсязі наданих документів, відповідно до вимог законодавства, за роботу, пов»яз ану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.03.1987 по 18.05.1987 ОСОБА_2 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі 1919,23 руб., методично обґрунтований середній заробіток ОСОБА_2 за роботу, пов»яз ану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.03.1987 по 18.05.1987 , з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законондавсвта, складає 1225,08 руб. 90,01225 грн.) за травень 1987 року. ( а.с. 169-179)

Суд зазначає, що Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, статтями 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. 8 КАС України.

Згідно частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з положеннями статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Наведені вище та встановлені судом факти та правові норми, що регулюють спірні правовідносини, вказують на те, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправним. Встановлені судом обставини підтверджують право позивача на обчислення розміру пенсії із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, а відтак суд вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа .

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Південного об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь позивча витрати, пов'язані з проведення судової економічної експертизи у розмірі 5148 гривень 00 коп. ( а.с.198)

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 ( ІПН НОМЕР_1, вул.Левченка, 23, с.Рябина, Великописарівського району, Сумської області, 42843) до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ( код ЄДРПОУ 42421549, вул.Сумська,48, м.Охтирка, Сумська область, 42700) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Великописарівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, яка полягала у непроведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії , як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-категорії, інваліду 3-ї групи на підставі його заяви від 02.03.2018 року.

Зобов"язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-категорії, інваліду 3-ї групи з 02.03.2018 року, виходячи із середнього заробітку за роботу, пов"язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.03.1987 по 18.05.1987 у розмірі 1225,08 руб., ( 0,01225 грн.) за травень 1987 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_2 5148 ( п"ять тисяч сто сорок вісім) грн. 00 коп. в рахунок відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 11 лютого 2019 року.

Суддя Л.М. Опімах