Рішення № 80229747, 01.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2019
Номер справи
440/4387/18
Номер документу
80229747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4387/18

Полтавський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді – Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Фрідманн Н.А.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідачів - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

07 грудня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (надалі по тексту - позивач, ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (надалі по тексту – відповідач 1, ДФС України), Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі – відповідач 2, ГУ ДФС у Полтавській області), де просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 931024/41794449 від 26.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 2 від 01.08.2018; № 929220/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 3 від 01.08.2018; № 929221/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 6 від 13.08.2018; № 942581/41794449 від 04.10.2018 про відмову в реєстрації ПН № 20 від 23.08.2018;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН накладні, складені та подані на реєстрацію ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" № 2 від 01.08.2018, № 3 від 01.08.2018, № 6 від 13.08.2018, № 20 від 23.08.2018 в строки, визначені нормами діючого законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства, оскільки на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкових накладних, позивачем були надані усі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Проте, відповідні документи не були взяті відповідачем до уваги, у зв'язку з чим прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначивши підготовче судове засідання.

29.12.2019 надійшли відзив відповідачів на позов (том 1, а.с. 178 - 181), де вказували, що комісія при ГУ ДФС у Полтавській області, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій, правомірно прийняла спірні рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Зазначали, що спірні податкові накладні було зупинено у зв'язку із відповідністю останньої вимогам Критерії ризиковості платника податку. Зауважили, що підставами для прийняття оскаржуваних рішень стало завищення ціни реалізованого товару (ПН № 3), а також не надання позивачем паспортів /сертифікатів якості, доказів оплати товару (ПН № 2,3 6, 20).

21.01.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив, де не погоджуючись із доводами відповідачів, викладених у відзиві на позов, зазначав, що відсутність сертифікатів якості не є підставою для визнання операцій з постачання товару нереальними. Вважає, що позивачем було надано усі наявні документи в межах здійснених операцій для реєстрації спірних податкових накладних. До того ж відповідачем у відзиві в якості аргументування свої позиції додатково зазначає про обставини, які не відображені в оскаржуваних рішеннях (том 1, а.с. 44-46).

23.01.2019 від представника відповідачів надійшли заперечення на відповідь на відзив, де підтримуючи позицію викладену у відзиві, зазначив, що спірні рішення прийнято у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018 № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН (том 2, а.с. 47-48).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті, а також інші письмові докази, наявні у матеріалах справ, встановив такі обставини.

ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 41794449) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; основний вид економічної діяльності – неспеціалізована оптова торгівля (том 1, а.с. 26-27).

Щодо податкової накладної від 01.08.2018 № 2.

За змістом 04.06.2018 між ФОП ОСОБА_3 (постачальник) та ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" укладено договір поставки № 0406/18-ЛАДА (том 1, а.с. 51-54), предметом якого є товар визначений у рахунках, що є невід'ємними частинами цього договору. Постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, передати у власність, а покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти та оплатити товар.

На виконання договору поставки № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018 складено видаткову накладну № 120 від 01.08.2018 рахунок на оплату № 159 від 01.08.2018, акт прийому – передачі № 120 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 55-57) на товар (перевідник Н3-147*МЗ-177 2 шт, патрубок оббурочний ф. 112 – шт., фланець 50*1050) – 2шт, кільце ф.50 – 6 шт, касета для бурильних труб – 4шт, тандем 3 1/8 – 1 шт., стержень електроввода – 10 шт, електроввід – 18 шт, втулка датчику натягу 2 шт., трубка датчику натягу – 2 шт., кільце перехідне 65*700-80*700 – 2 шт., долото 152,4 RS 4UT 184 – 1 шт., кутник ф. 73 гл – 3шт., патрубок ф. 73 гл. – 5 шт., фланець 50*350 ф. 73 гл – 2шт., шпилька з гайкою 22 – 8 компл., перевідник М-133*Н3-86 – 1шт., хвостовик ф. 73 – 2шт., хвостовик ф. 73 – 2шт., (ребристий), тандем ф. 92 – 2 шт., перфораторна головка 2 1/8 – 2 шт., перфораторна головка 2 1/8 – 2 шт.) на загальну суму 197 420,46 грн (ПДВ 0,00 грн, оскільки ФОП ОСОБА_3 не є платником ПДВ).

Далі між ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (постачальник) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (покупець) 17.05.18 укладено договір поставки №1705/18-Л, за умовами якого постачальник зобов'язувався поставити та передати у власність покупця товари виробничого призначення у відповідності до специфікацій та/або видаткових накладних, які є невід'ємними частинами договору, а покупець - прийняти товар й оплатити його (том 1, а.с. 28-31).

За змістом пп. 5.1, 5.2 п. 5 договору поставка товару здійснюється партіями, силами та за рахунок постачальника/ покупця в місці за погодженням сторін, датою поставки є дата підписання повноважним представником супровідних документів.

На виконання умов договору поставки №1705/18-Л від 17.05.18 складено видаткову накладну № 94 від 01.08.2018 на загальну суму 936 446,95 грн, в тому числі ПДВ 156 074,49 грн (товар: перевідник Н3-147*МЗ-177 2 шт, патрубок оббурочний ф. 112 – шт., фланець 50*1050) – 2шт, кільце ф.50 – 6 шт, касета для бурильних труб – 4шт, тандем 3 1/8 – 1 шт., стержень електроввода – 10 шт, електроввід – 18 шт, втулка датчику натягу 2 шт., трубка датчику натягу – 2 шт., кільце перехідне 65*700-80*700 – 2 шт., долото 152,4 RS 4UT 184 – 1 шт., кутник ф. 73 гл – 3шт., патрубок ф. 73 гл. – 5 шт., фланець 50*350 ф. 73 гл – 2шт., шпилька з гайкою 22 – 8 компл., перевідник М-133*Н3-86 – 1шт., хвостовик ф. 73 – 2шт., хвостовик ф. 73 – 2шт., (ребристий), тандем ф. 92 – 2 шт., перфораторна головка 2 1/8 – 2 шт., перфораторна головка 2 1/8 – 2 шт.) (том 1, а.с. 38), також підписано акт – прийому передачі товару № 94 від 01.08.2018 на вищевказаний товар (том 1, а.с. 39) та складено рахунок на оплату № 78 від 01.08.2018 а загальну суму 936 446,95 грн, в тому числі ПДВ 156 074,49 грн.

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (постачання товару) позивачем складено податкову накладну № 2 від 01.08.2018 на загальну суму 936 446,95 грн, в т.ч. ПДВ в розмірі 156 074,49 грн та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі – ЄРПН) (том 1, а.с. 32).

31.08.2018 платником податку отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 7207, 7307, 7318, 8207, 9403 перевищує величину залишку обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (том 1, а.с. 34).

24.09.2018 позивачем складено та подано до ДПІ у м. Полтаві (за місцем перебування на обліку) письмові пояснення разом з первинними документами (а.с. 35-62).

Так, до пояснень надано копії договору поставки №1705/18-Л від 17.05.2018, довіреність № 92/2 від 01.08.2018 на отримання цінностей за рахунком № 78 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 40), видаткову накладну № 94 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 38), акт – прийому передачі товару № 94 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 39), рахунок на оплату № 78 від 01.08.2018, а також направлено документи на підтвердження походження товару: копії договору поставки товару № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018, рахунку на оплату № 159 від 01.08.2018, видаткової накладної № 120 від 01.08.2018, виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ФОП ОСОБА_3, витягу з реєстру платників єдиного податку щодо ФОП ОСОБА_3 За змістом пояснень транспортування товару в межах здійснення господарських операцій з придбання та продажу товару силами ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" не здійснювалось, передача товару ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" здійснена за адресою м. Полтава, пров. Спортивний, 3-а, що підтверджується відповідними актами прийому - передачі товару).

Комісією Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 26.09.2018 прийнято рішення №931024/41794449 про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.08.2018 № 2 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором т/або законодавством; додаткова інформація: встановити походження товару неможливо. Платником не надано паспорти якості/сертифікати відповідності ( том 1, а.с. 63-64).

Щодо податкової накладної від 01.08.2018 № 3.

На виконання договору поставки № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018, укладеного між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" складено видаткову накладну № 145 від 01.08.2018, рахунок на оплату № 201 від 01.08.2018, акт прийому – передачі № 145 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 105-107) на товар (гвинтовий вибійний двигун ДРУ-176 – 1шт. вартістю 122 700,00 грн, ЗІП до шпинделя гвинтового гвинтового вибійного двигуна 176мм- 1компл. вартістю 60 920,00 грн) на зальну суму 183 620,00 грн ПДВ 0,00 грн, скільки ФОП ОСОБА_3 не є платником ПДВ).

Далі на виконання умов договору поставки №1705/18-Л від 17.05.18, укладеного між ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (постачальник) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (покупець) складено видаткову накладну № 90 від 01.08.2018 на загальну суму 955 544,00 грн, в т.ч. сума ПДВ – 165 924,00 грн (товар: гвинтовий вибійний двигун ДРУ-176 – 1шт. вартістю 722 700 грн без ПДВ, ЗІП до шпинделя гвинтового гвинтового вибійного двигуна 176мм- 1компл. вартістю 106 920,00 грн без ПДВ) (том 1, а.с. 71), а також складено рахунок на оплату № 74 від 01.08.2018, акт прийому – передачі № 90 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 72, 75).

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (постачання товару) позивачем складено податкову накладну № 3 від 01.08.2018 на загальну суму 955 544,00 грн, в т.ч. ПДВ в розмірі 165 924,00 грн та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі – ЄРПН) (том 1, а.с. 65).

31.08.2018 платником податку отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 8412 перевищує величину залишку обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (том 1, а.с. 66).

21.09.2018 позивачем складено та подано до ДПІ у м. Полтаві (за місцем перебування на обліку) письмові пояснення разом з первинними документами (а.с. 67-112).

Так, до пояснень надано копії договору поставки №1705/18-Л від 17.05.2018, довіреність № 92/2 від 01.08.2018 на отримання цінностей за рахунком № 74 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 73-74), видаткову накладну № 90 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 71), акт – прийому передачі товару № 90 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 72), рахунок на оплату № 74 від 01.08.2018, а також направлено документи на підтвердження походження товару: копії договору поставки товару № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018, рахунку на оплату № 201 від 01.08.2018, видаткової накладної № 145 від 01.08.2018, акту прийому – передачі № 145 від 01.08.2018 (том 1, а.с. 105-107), виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ФОП ОСОБА_3, витягу з реєстру платників єдиного податку щодо ФОП ОСОБА_3 За змістом пояснень транспортування товару в межах здійснення господарських операцій з придбання та продажу товару силами ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" не здійснювалось, передача товару ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" здійснена за адресою м. Полтава, пров. Спортивний, 3-а, що підтверджується відповідними актами прийому - передачі товару) (том 1, а.с. 68-70)

Комісією Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 25.09.2019 прийнято рішення №929220/41794449 про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.08.2018 № 3 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором т/або законодавством; додаткова інформація: не надано паспорт або сертифікат якості ( том 1, а.с. 113-114).

Щодо податкової накладної від 13.08.2018 № 6.

На виконання договору поставки № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018, укладеного між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" складено видаткову накладну № 121 від 13.08.2018, рахунок на оплату № 170 від 13.08.2018, акт прийому – передачі № 121 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 131-133) на товар (труба бурильна 127 «G-105», 25 т) на загальну суму 118 959,54 грн (ПДВ 0,00 грн, скільки ФОП ОСОБА_3 не є платником ПДВ).

Далі на виконання умов договору поставки №1705/18-Л від 17.05.18, укладеного між ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (постачальник) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (покупець) складено видаткову накладну № 93 від 13.08.2018 на загальну суму 1 188 000,00 грн, в т.ч. сума ПДВ – 198 000,00 грн (товар: труба бурильна 127 «G-105», 25 т) (том 1, а.с. 71), а також складено рахунок на оплату № 77 від 13.08.2018, акт прийому – передачі № 93 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 122,125).

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (постачання товару) позивачем складено податкову накладну № 6 від 13.08.2018 на загальну суму 1 188 000,00 грн, в т.ч. сума ПДВ – 198 000,00 грн та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі – ЄРПН) (том 1, а.с. 115).

31.08.2018 платником податку отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (том 1, а.с. 116).

21.09.2018 позивачем складено та подано до ДПІ у м. Полтаві (за місцем перебування на обліку) письмові пояснення разом з первинними документами (том 1, а.с. 117-138).

Так, до пояснень надано копії договору поставки №1705/18-Л від 17.05.2018, довіреність № 98/2 від 13.08.2018 на отримання цінностей за рахунком № 77 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 123-124), видаткову накладну № 93 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 121), акт – прийому передачі товару № 93 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 122), рахунок на оплату № 77 від 13.08.2018, сертифікат 126-128, а також направлено документи на підтвердження походження товару: копії договору поставки товару № 0406/18-ЛАДА від 04.06.2018, рахунку на оплату № 170 від 13.08.2018, видаткової накладної № 121 від 13.08.2018, акту прийому – передачі № 121 від 13.08.2018 (том 1, а.с. 131-133), виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ФОП ОСОБА_3, витягу з реєстру платників єдиного податку щодо ФОП ОСОБА_3 За змістом пояснень транспортування товару в межах здійснення господарських операцій з придбання та продажу товару силами ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" не здійснювалось, передача товару ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" здійснена за адресою м. Полтава, пров. Спортивний, 3-а, що підтверджується відповідними актами прийому - передачі товару) (том 1, а.с. 118-120).

Комісією Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 25.09.2018 прийнято рішення №929221/41794449 про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.08.2018 № 6 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором т/або законодавством; додаткова інформація: не надано паспорт або сертифікат якості ( том 1, а.с. 139-140).

Щодо податкової накладної від 23.08.2018 № 20.

Судом встановлено, що 03.08.2018 між ФОП ОСОБА_4 (постачальник) та ТОВ ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (покупець) укладено договір поставки № 0308/ЛТД, згідно умов якого постачальник зобов'язується поставити та передати покупцеві товарно - матеріальні цінності, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар (товари) (том 1, а.с. 155-157).

На виконання умов договору поставки № 0308/ЛТД від 03.08.2018 складено рахунок на оплату № 207 від 23.08.2018, видаткову накладну № 151 від 23.08.2018, акт прийому - передачі товару № 151 від 23.08.2018 на товар: резец GES R1308-20DTB (150 шт), резец GES R1313-20DTB (150 шт), резец GES R1308-20DTC (100 шт) (том 1, а.с. 15-161) на загальну суму 253 680,00 грн (ПДВ – 0,00 грн, оскільки ФОП ОСОБА_4А не платником ПДВ). Передача товару здійснена за адресою м. Полтава, пров. Спортивний, 3-а.

Далі на виконання умов договору поставки №1705/18-Л від 17.05.18, укладеного між ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (постачальник) та ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" (покупець) складено видаткову накладну № 106 від 23.08.2018 на загальну суму 988 416,00 грн, в т.ч. сума ПДВ – 164 736,00 грн (резец GES R1308-20DTB (150 шт), резец GES R1313-20DTB (150 шт), резец GES R1308-20DTC (100 шт) (том 1, а.с. 147), а також складено рахунок на оплату № 87 від 23.08.2018, акт прийому – передачі № 106 від 23.08.2018 (том 1, а.с. 148, 151).

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (постачання товару) позивачем складено податкову накладну № 20 від 23.08.2018 на загальну суму 988 416,00 грн, в т.ч. сума ПДВ – 164 736,00 грн та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі – ЄРПН) (том 1, а.с. 141).

12.09.2018 платником податку отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 8207 перевищує величину залишку обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (том 1, а.с. 142).

02.10.2018 позивачем складено та подано до ДПІ у м. Полтаві (за місцем перебування на обліку) письмові пояснення разом з первинними документами (том 1, а.с. 143-172).

Так, до пояснень надано копії договору поставки №1705/18-Л від 17.05.2018, довіреність № 105/1 від 23.08.2018 на отримання цінностей за рахунком № 87 від 23.08.2018 (том 1, а.с. 149), видаткову накладну № 106 від 23.08.2018, рахунок на оплату № 87 від 23.08.2018, акту прийому – передачі № 106 від 23.08.2018 (том 1, а.с. 148, 151), а також направлено документи на підтвердження походження товару: копії договору поставки № 0308/ЛТД від 03.08.2018, укладений між ФОП ОСОБА_4 (постачальник) та ТОВ ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (покупець), рахунок на оплату № 207 від 23.08.2018, видаткову накладну № 151 від 23.08.2018, акт прийому - передачі товару № 151 від 23.08.2018, свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_4, витяг з реєстру платників єдиного податку щодо ФОП ОСОБА_4А, технічний опис обладнання. За змістом пояснень транспортування товару в межах здійснення господарських операцй з придбання та продажу товару силами ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" не здійснювалось, передача товару ТОВ "КВАНТ ПЛЮС" здійснена за адресою м. Полтава, пров. Спортивний, 3-а, що підтверджується відповідними актами прийому - передачі товару) (том 1, а.с. 144-146).

Комісією Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 04.10.2018 прийнято рішення №942581/41794449 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.08.2018 № 20 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором т/або законодавством; додаткова інформація: паспорт/сертифікат якості. Встановити походження зазначених товарів неможливо. Не надано платіжного документу на оплату за товар ФОП ОСОБА_4, проте п.4.3 Договору передбачено оплату не пізніше 30 днів з дати підписання податкової накладної (дата ВН-23.08.2018) ( том 1, а.с. 173-174).

Не погодившись із рішеннями комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Також абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Отже, платник податку – постачальник з настанням першої із подій виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Абзацом другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Таким чином, достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.

Водночас згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (надалі – Порядок № 117). Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,03, P < P м х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Відповідно до пункту 4 Порядку №117 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку – критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування – критеріям ризиковості здійснення операції.

Як вище зазначено, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена (квитанції №1) у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідають вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

У ОСОБА_5 Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку – юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб’єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі – Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 – 1.6 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб’єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб’єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС .

За змістом витягу з Проколу № 58 засідання Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 15.06.2018 ухвалено внести до «Журналу ризикових платників» ІТС «Податковий блок» ТОВ «ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС» (том 2, а.с. 53).

Як зазначалося судом вище підставою для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є, зокрема, відповідність платника податку – критеріям ризиковості платника податку.

Зі змісту залучених до матеріалів справи квитанцій №1 судом встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних від 01.08.2018 № 2,3, від 13.08.2018 № 6, від 23.08.2018 № 20 критеріям ризиковості платника податку, визначених пп. 2.1 п. 2 "Критеріїв ризиковості платника податку", а саме: обсяг постачання товару/послуги…перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги або обсягу його постачання.

Оцінюючи наведені доводи контролюючого органу, суд зазначає, що пунктом 2 листа ДФС від 21.03.18 "959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку" визначені критерії ризиковості здійснення операції. Зокрема, відповідно до підпункту 2.1 цього пункту податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

З урахуванням положень наведеної норми, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку контролюючий орган має вказати чіткі підстави для такого рішення, зокрема, навести детальний обґрунтований розрахунок, що свідчитиме про відповідність податкової накладної визначеному критерію.

Однак, надіслані позивачу квитанції №1 таких розрахунків не містять.

Не надано їх відповідачем і в ході розгляду справи.

До того ж, суд, виходячи з системного аналізу положень пунктів 6, 7 Порядку №117, зазначає, що підставами для зупинення реєстрації податкової накладної є або відповідність платника податків критеріям ризиковості платників податків, або відповідність податкової накладної критеріям ризиковості здійснення операції.

Підпунктом 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку визначені критерії ризиковості господарської операції, а не критерії ризиковості платника податку.

Пунктом 21 Порядку №117 визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

В судовому засіданні судом з'ясовувалися обставини встановлення відповідачем 2 факту того, що по спірним податковим накладним обсяг постачання товару/послуги…перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги або обсягу його постачання, що стало підставою для зупинення податкових накладних.

За змістом пояснень відповідачів, наданих в судовому засіданні, вищевказані висновки зроблено у зв'язку із неможливістю, використовуючи наявну податкову інформацію по платникам ПДВ, встановити джерела придбання товару, який в подальшому продано ТОВ "КВАНТ ПЛЮС".

З даного приводу представником позивача пояснено, що товар, який в подальшому постачався ТОВ "КВАНТ ПЛЮС", придбаний у фізичних осіб - підприємців, є платниками єдиного податку та не є платниками ПДВ, що також підтверджується матеріалами справи.

Згідно з пунктом 22 Порядку №117 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Положеннями пункту 23 Порядку №117 передбачено, що Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Як встановлено судом, що не заперечується сторонами, у спосіб, визначений Порядком №117, позивачем направлено відповідачу пояснення та копії документів до зазначених господарських операцій та податкових накладних.

Водночас форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена цим Порядком та є додатком 2 до нього.

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.

За змістом оскаржуваних рішень комісії ГУ ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної підставою для відмови у реєстрації податкових накладних № 2 від 01.08.2018, № 3 від 01.08.2018, № 6 від 13.08.2018, № 20 від 23.08.2018 є ненадання платником податку копій документів: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором т/або законодавством; додаткова інформація: не надано паспорт або сертифікат якості.

За змістом письмового відзиву представника відповідачів через відсутність вищевказаних документів неможливо встановити походження товару, тобто фактично відповідачами ставиться під сумнів реальність здійснених операцій, за результатами яких складено та направлено на реєстрацію спірні податкові накладні.

З даного приводу суд зазначає, що сертифікати якості не є первинними документами у розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а тому відсутність сертифікатів якості не є підставою для визнання операцій з постачання товару нереальними.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21.08.2018 у справі № 804/76/15.

У письмовому відзиві на позовну заяву відповідач вказував, що за висновком комісії позивачем не надано доказів правомірності формування податкового кредиту по податковій накладній від 01.08.2018 № 3, у зв’язку з тим, що згідно з наданими первинними документами позивачем у ФОП ОСОБА_3 придбано гвинтовий вибійний двигун ДРУ-176 (1шт.) вартістю 122 700,00 грн, ЗІП до шпинделя гвинтового гвинтового вибійного двигуна 176мм (1 компл.) вартістю 60 920,00 грн, а реалізовано вказаний товар ТОВ «КВАНТ-ПЛЮС» за ціною 722 700,00 грн та 106 900,00 грн відповідно, тобто відбувся приріст цін у 5,9 та 8,4 разів відповідно.

З даного приводу представником позивача подано письмову відповідь на відзив (том 2, а.с. 44-46), де, не погоджуючись із таким висновком відповідача, зазначено, що згідно з чинним законодавством визначення ціни, за якою буде здійснюватися реалізація зазначеного товару, здійснюється виключно на розсуд суб'єкта господарювання і не може підлягати контролю з боку ДФС та його структурних підрозділі, до повноважень яких не відноситься здійснення перевірки ціноутворення.

Суд погоджується із доводами представника позивача, що посередницька діяльність не заборонена діючим законодавством, а вартість суборенди може визначатися сторонами господарського договору на вільних умовах за згодою контрагентів, оскільки у даному конкретному випадку не здійснюється державне регулювання цін.

Крім того, відповідачем вказано, що для реєстрації податкової накладної від 23.08.2018 № 20 позивачем до поданого на розгляд комісії пакету документів, зокрема, не додано платіжного документу на оплату за товар ФОП ОСОБА_4, проте п.4.3 Договору передбачено оплату не пізніше 30 днів з дати підписання податкової накладної (дата ВН-23.08.2018).

З цього приводу суд зазначає, що в матеріалах справи міститься платіжне доручення від 14.09.2018 № 282 про сплату 150 000,00 грн згідно договору поставки від 03.08.2018 № 0308/ЛТД (без ПДВ) (том 1, а.с. 159) на користь ФОП ОСОБА_4, а також відповідно до оборотно – сальдової відомості по рахунку 631 ТОВ «ЛАДА-ПЛЮС-ЛТД» за 23.08.2018-30.01.2018 останній включено по ФОП ОСОБА_4 заборгованість в розмірі 103 680,00 грн за договором поставки від 03.08.2018 № 0308/ЛТД (том 2, а.с. 104).

Суд зазначає, що відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.7 цієї статті податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг або на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Аналіз наведених норм та норми пункту 187.1 статті 187 ПК України свідчить, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань за правилом “першої події”: на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг або на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

З огляду на викладене, позивач за принципом першої з подій, мав обов'язок скласти податкові накладні, оскільки саме з цього моменту підписання акту виконаних робіт виникли податкові зобов'язання.

З аналізу пакету документів, наданого позивачем до відповідача 2 разом з поясненнями після зупинення реєстрації спірних податкових накладних суд дійшов висновку, що подані позивачем документи були достатні для реєстрації означених податкових накладних, складеної позивачем за першою подією для постачання товару - датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, у зв’язку з чим не відповідає критеріям правомірності рішення суб’єкта владних повноважень, що визначені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, є протиправними.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 931024/41794449 від 26.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 2 від 01.08.2018; № 929220/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 3 від 01.08.2018; № 929221/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 6 від 13.08.2018; № 942581/41794449 від 04.10.2018 про відмову в реєстрації ПН № 20 від 23.08.2018 є необґрунтованими та безпідставними, а відтак підлягають визнанню протиправними та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов’язання ДФС України зареєструвати податкові накладні, складені та подані на реєстрацію ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" № 2 від 01.08.2018, № 3 від 01.08.2018, № 6 від 13.08.2018, № 20 від 23.08.2018 в строки, визначені нормами діючого законодавства, суд приходить до таких висновків.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до абзацу 1 частини четвертої названої статті Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд вважає, що для прийняття рішення про реєстрацію зазначеної податкової накладної виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення у даному випадку не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України № 1246 від 29.12.2010 (зі змінами), передбачено, що Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача буде зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 2 від 01.08.2018, № 3 від 01.08.2018, № 6 від 13.08.2018, № 20 від 23.08.2018, складені та подані на реєстрацію ТОВ "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 41794449).

Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу витрат зі сплати судового збору, то суд приходить таких висновків.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду із даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 7 048,00 грн (1762,00 грн (мінімальна ставка за одну позовну вимогу немайнового характеру) *4 позовні вимоги немайнового характеру), що підтверджується платіжним дорученням від 04.12.2018 № 2577.

Враховуючи наведене, суд, з огляду на задоволення позовних вимог в повному обсязі та відсутність доказів про понесені відповідачем судові витрати, вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України належні судові витрати у розмірі 7 048,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (вул. Пилипа Орлика, б.18, оф.23, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41794449) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197), Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 931024/41794449 від 26.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 2 від 01.08.2018; № 929220/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 3 від 01.08.2018; № 929221/41794449 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації ПН № 6 від 13.08.2018; № 942581/41794449 від 04.10.2018 про відмову в реєстрації ПН № 20 від 23.08.2018. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 2 від 01.08.2018, № 3 від 01.08.2018, № 6 від 13.08.2018, № 20 від 23.08.2018, складені та подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (ідентифікаційний код 41794449).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 39461639) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАДА-ЛТД-ПЛЮС" (вул. Пилипа Орлика, б.18, оф.23, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41794449) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 7048,00 грн (сім тисяч сорок вісім гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повний текст рішення складено 04 березня 2019 року.

Суддя ОСОБА_5