
Справа № 420/6900/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0231691210 від 19.11.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 27 грудня 2018 року надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0231691210 від 19.11.2018 року.
Ухвалою суду від 02 січня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «УІТАКА», відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ «УІТАКА» є платником податку на додану вартість. Видами діяльності ТОВ «УІТАКА» є за КВЕД: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінним і кормами для тварин (основний); 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і. подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту. Вказує, що ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку ТОВ «УІТАКА» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень, серпень 2018 року, року, якою встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України (акт перевірки від 29.10.2018 №32834/15-32-12-10/34203597). Зазначає, що відповідно до акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області ТОВ «УІТАКА» зареєструвало в ЄРПН податкові накладні, перелік яких наведено в акті перевірки та розрахунку фінансових санкцій, на суму ПДВ 287365,91 грн., із порушенням строку на 13 календарних днів. Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 120.1.1 ст. 120.1 Кодексу, ГУ ДФС в Одеській області винесено ППР від 19.11.2018 №0231691210 щодо застосування штрафу у розмірі 28736,58 грн. (287365,91 грн. х 10%) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Вказує, що TОB «УІТАКА» не погоджується із зазначеним рішенням через його протиправність, безпідставність, необґрунтованість, необ'єктивність та невідповідність фактичним обставинам та нормам діючого податкового законодавства України. Зазначає, що згідно розрахунку фінансових санкцій податкова накладна №32 від 30.07.2018 на суму 241703,2 грн. була зареєстрована з порушенням терміну реєстрації на 13 календарних днів, а саме 28.08.2018. Вказує, що згідно квитанції №1 від 28.08.2018 документ прийнято, але реєстрація зупинена згідно п.201.16 ст.201 ПКУ та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. 29.08.2018 ТОВ «УІТАКА» подано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо накладних/розрахунків корегування яких зупинено. ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення від 05.09.2018 №905953/34203597 про відмову у реєстрації податкової/накладної, що не дає підстави застосувати фінансові санкції згідно п. 120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України, за порушення платником податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних. Також зазначає, що позивач не міг своєчасно зареєструвати податкові накладні за період липень, серпень 2018 року з причини припинення договору про визнання електронної звітності. Так згідно квитанції від 14.08.2018 до податкової накладної №31 документ не прийнято. При цьому зазначено «документ доставлено до ДФС України, документ не може бути прийнятий - відсутній укладений з платником 34203597 договір приєднання, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу. Надішліть заяву про приєднання до договору. Зазначає, що між позивачем та ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області укладено договір від 23.05.2017 №1 про визнання електронних документів». Після отримання позивачем 14.08.2018 квитанцій про те, що відсутній укладений з платником 34203597 договір приєднання, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу, підприємство направило до ДФС України заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів: «Документ доставлено до ДФС України 15.08.2018 в 10-01. ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. При необхідності виправте документ та відправте його знову. Інформація - діючий договір присутній від 23.05.2017 №1. Сертифікат директора є чинний. Заяву не прийнято. Діє заява про приєднання від 23.05.2017 №1 до договору про визнання електронних документів». Зазначена обставина підтверджується квитанцією №1 від 15.08.2018. Вказує, що таким чином спірні податкові накладні, зазначені в акті перевірки, зареєстровані з порушенням строку у зв'язку з тимчасовим неправомірним припиненням договору.
16.01.2019 року до суду за вх.№1640/19 від відповідача надійшов відзив на позов.
Суд не приймає до уваги наданий відповідачем відзив, оскільки в порушення вимог п.2 ч.4 ст.162 КАС України відповідачем до суду не надано докази його направлення позивачу. Суд зазначає, що наданий позивачем доказ направлення відзиву на позов на електронну адресу «uitakas@ukr.net» не є належним доказом, оскільки позивачем у позовній заяві зазначено, що «засоби електронного зв'язку відсутні».
Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи викладене, те, що провадження у справі відкрито 02.01.2019 року, строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, приймаючи до уваги, що останній день розгляду даної справи припадає на вихідний день, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено суддею 04.03.2019 року (перший робочий день).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» (ідентифікаційний код юридичної особи 34203597) зареєстроване як юридична особа 15.02.2006 року та з 20.02.2006 року взяте на податковий облік в Південному управлінні у м.Одесі, Приморській державній податковій інспекції. ТОВ «УІТАКА» згідно інформації з реєстру платників податку на додану вартість зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.02.2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.10.2018 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності м. Одеси управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в Одеській області Фіновською Ольгою Петрівною на підставі п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «УІТАКА», дата виписки яких припадає на 2018 рік.
За результатами вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 29.10.2018 року №32834/15-32-12-10/34203597 (а.с.48-50), яким встановлено порушення ТОВ «УІТАКА» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Також, у акті зазначено, що за вказані порушення відповідальність платника податку визначена ст.120.1 Податкового кодексу України.
ТОВ «УІТАКА» 13.11.2018 року до Головного управління ДФС в Одеській області направлена претензія (заперечення) на акт перевірки від 29.10.2018 року №32834/15-32-12-10/34203597 (а.с.54-56).
На підставі вищевказаного акту перевірки від 29.10.2018 року №32834/15-32-12-10/34203597 Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2018 року № 0231691210, яким згідно з пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 287365,91 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 28736,58 грн. (а.с. 53).
До вказаного податкового повідомлення-рішення від 19.11.2018 року № 0231691210 відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.51-52).
Не погодившись з висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив вищевказане рішення в судовому порядку.
Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.
Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що:
- податкова накладна №32, яка виписана 30.07.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.08.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -241703,20 грн.);
- податкова накладна №14, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -112,5 грн.);
- податкова накладна №16, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -116 грн.);
- податкова накладна №44, яка виписана 15.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -291 грн.);
- податкова накладна №73, яка виписана 10.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -13076 грн.);
- податкова накладна №29, яка виписана 10.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -284 грн.);
- податкова накладна №22, яка виписана 08.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -37,63 грн.);
- податкова накладна №41, яка виписана 14.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -742 грн.);
- податкова накладна №35, яка виписана 13.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -381,8 грн.);
- податкова накладна №24, яка виписана 09.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -303,5 грн.);
- податкова накладна №39, яка виписана 14.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -43,5 грн.);
- податкова накладна №38, яка виписана 14.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ - 68,3 грн.);
- податкова накладна №28, яка виписана 09.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -2568 грн.);
- податкова накладна №36, яка виписана 13.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -657,67 грн.);
- податкова накладна №18, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -317,5 грн.);
- податкова накладна №30, яка виписана 10.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -10,5 грн.);
- податкова накладна №25, яка виписана 09.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -222,2 грн.);
- податкова накладна №27, яка виписана 09.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -73,82 грн.);
- податкова накладна №33, яка виписана 13.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -20590 грн.);
- податкова накладна №46, яка виписана 15.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -238 грн.);
- податкова накладна №31, яка виписана 10.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -324,8 грн.);
- податкова накладна №37, яка виписана 13.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -408,33 грн.);
- податкова накладна №15, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -168,2 грн.);
- податкова накладна №43, яка виписана 15.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -56,2 грн.);
- податкова накладна №40, яка виписана 14.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -882,5 грн.);
- податкова накладна №34, яка виписана 13.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -649,2 грн.);
- податкова накладна №23, яка виписана 08.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -505,4 грн.);
- податкова накладна №17, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -1484 грн.);
- податкова накладна №21, яка виписана 08.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -295,6 грн.);
- податкова накладна №19, яка виписана 07.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -30,8 грн.);
- податкова накладна №32, яка виписана 10.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -292,8 грн.);
- податкова накладна №45, яка виписана 15.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -53,93 грн.);
- податкова накладна №42, яка виписана 14.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -301,8 грн.);
- податкова накладна №26, яка виписана 09.08.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.09.2018 року, тобто із затримкою на 13 днів (сума ПДВ -81,23 грн.).
Суд погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки від 29.10.2018 року №32834/15-32-12-10/34203597 про порушення позивачем вимог податкового законодавства, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0231691210 від 19.11.2018 року, та досліджуючи обставини справи, зазначає наступне.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, зокрема, але не виключно, Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827.
Пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до абзаців 1-3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до абзаців 8 та 9 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно абзаців 14-15 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Як стверджується у акті перевірки відповідачем та не заперечується позивачем, вищенаведені податкові накладні зареєстровані в ЄРПН: №32 від 30.07.2018 року - 28.08.2019 року, а решта податкових накладних згідно акта перевірки - 13.09.2018 року.
З урахування дати їх складання, граничним строком реєстрації податкових накладних, які були предметом перевірки є для податкової накладної №32 від 30.07.2018 року - 15.08.2018 року, а для решти податкових накладних - 31.08.2018 року, тобто позивачем їх зареєстровано із затримкою на 13 днів.
Вищевказані обставини, встановлені в акті перевірки, не заперечувались позивачем у позовній заяві.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.
Позивач як на обставини відсутності своєї вини у пропуску термінів реєстрації податкової накладної №32 від 30.07.2018 року посилається на те, що реєстрацію вказаної податкової накладної було зупинено згідно квитанції від 28.08.2018 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.62) та рішенням від 05.09.2018 року №905953/34203597 (а.с.64-65) було відмовлено у реєстрації податкової накладної №32 від 30.07.2018 року.
При цьому, позивачем 06.09.2018 року подано скаргу на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.66) податкової накладної №32 від 30.07.2018 року та, як встановлено з матеріалів справи, вказану податкову накладну зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення в реєстр 28.08.2018 року.
Відповідно до абз.7 п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
З вказаної норми вбачається, що не рахується порушенням терміну реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних період зупинення реєстрації податкової накладної до моменту прийняття рішення щодо її реєстрації.
Суд зазначає, що податкова накладна №32, сформована 30.07.2018 року, направлена на реєстрацію позивачем та відповідно зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних 28.08.2018 року. Відповідачем у акті перевірки зазначено кількість днів порушення терміну реєстрації вказаної податкової накладної 13, тобто Головним управлінням ДФС в Одеській області у вказаний термін не враховано період з моменту зупинення реєстрації податкової накладної до її реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Окрім цього, позивачем до суду не надано докази направлення податкової накладної №32 від 30.07.2018 року на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.08.2018 року, тобто у терміни, встановлені законодавством.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач прийшов до правильного висновку про порушення позивачем терміну реєстрації податкової накладної №32 від 30.07.2018 року, оскільки така сформована у період з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця та повинна була бути направлена на реєстрацію до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вона складена, тобто до 15.08.2018 року, однак фактично направлена на реєстрацію 28.08.2018 року, тобто через 13 днів після закінчення граничного строку її реєстрації.
Також суд зазначає, що позивач як на обставини відсутності своєї вини у пропуску термінів реєстрації податкових накладних посилається на те, що отримав квитанцію до податкової накладної №31, згідно якої документ не може бути прийнятий, оскільки відсутній укладений з платником договір приєднання, який визначає права та обов'язки сторін в процесі документообігу.
Позивачем до суду надано квитанції №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.08.2018 року, 15.08.2018 року, 16.08.2018 року, 17.08.2018 року, 20.08.2018 року (а.с.67-73) щодо податкової накладної №31 від 30.07.2018 року.
Судом встановлено, що 23.05.2017 року між органом державної фіскальної служби - Державною податковою інспекцією у м. Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області та ТОВ «УІТАКА» (ідентифікаційний код юридичної особи 34203597) укладено договір про визнання електронних документів №1 (а.с.57-59), згідно з пунктом 1 розділу 1 якого, предметом договору є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Згідно квитанції від 29.05.2017 року №2, вказаний договір про визнання електронних документів прийнято Державною фіскальною службою України (а.с.61).
Як вбачається з квитанції №1 від 15.08.2018 року (а.с.13) заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів не прийнято, діючий договір від 23.05.2017 року №1 присутній.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг2 та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 13, 14 зазначеного Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до п.15 вказаного Порядку у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Таким чином, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:
- невідповідність податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- нечинність електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- відсутність реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- недотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявність помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- відсутність суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- наявність факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- невідповідність податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- недотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Отже, визначений пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної в Реєстрі є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню чи доповненню на розсуд контролюючого органу.
Принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису, визначені в Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827.
Додатком 1 до вказаного Порядку затверджено примірний договір про визнання електронних документів, відповідно до пункту 3 розділу 6 якого, договір припиняється:
- у разі подання Автором в установленому порядку Заяви про припинення дії Договору;
- наявності однієї з підстав, визначених пунктом 14 розділу ІІІ Порядку. Контролюючий орган повідомляє Автора про припинення дії цього Договору із зазначенням причини у день припинення його дії шляхом направлення повідомлення про припинення дії Договору на електронну адресу Автора.
Згідно п.4 даного розділу, у разі припинення дії цього Договору надісланий Автором електронний документ не приймається.
Отже, чинними нормативно-правовими актами передбачено вичерпний перелік підстав для припинення дії договору про визнання електронних документів. Вказані підстави повинні обґрунтовуватися наявними в матеріалах справи доказами, а не лише припущеннями контролюючого органу.
Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 14.08.2018 року по справі №П/811/841/17.
Як вже встановлено судом, наведені в акті перевірки та досліджені судом податкові накладні, що складені у період з 07.08.2018 року по 15.08.2018 року, були прийняті та зареєстровані відповідачем 13.09.2018 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що зі змісту п.12 та п.15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, вбачається, що чинним законодавством не передбачено такої підстави для відмови у прийнятті та реєстрації податкових накладних як: «Можливо, припинено дію Договору про визнання електронних документів».
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (Порядок №1246) визначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Згідно з п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки за критеріями, визначеними у цьому пункті.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з п.14 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Пунктом 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України та Порядку №1246, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.
Суд зазначає, що належним доказом реєстрації позивачем податкової накладної (наміру її реєстрації), в розумінні частини першої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, є квитанція про прийняття або неприйняття такої податкової накладної, або повідомлення про отримання звітності.
Вказані висновки суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.04.2018 року по справі №808/2289/17.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивачем здійснювалась реєстрація (спроби реєстрації) податкових накладних, зазначених у акті перевірки за період 07.08.2018 року - 15.08.2018 року у межах граничних строків, визначених Податковим кодексом України (квитанції №1).
При цьому судом в ухвалі від 02.01.2019 року було запропоновано товариству з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» надати до суду належним чином засвідчені копії доказів на підтвердження направлення податкових накладних №14 від 07.08.2018, №16 від 07.08.2018, №44 від 15.08.2018, №73 від 10.08.2018, №29 від 10.08.2018, №22 від 08.08.2018, №41 від 14.08.2018, №35 від 13.08.2018, №24 від 09.08.2018, №39 від 14.08.2018, №38 від 14.08.2018, №28 від 09.08.2018, №36 від 13.08.2018, №18 від 07.08.2018, №30 від 10.08.2018, №25 від 09.08.2018, №27 від 09.08.2018, №33 від 13.08.2018, №46 від 15.08.2018, №31 від 10.08.2018, №37 від 13.08.2018, №15 від 07.08.2018, №43 від 15.08.2018, №40 від 14.08.2018, № 34 від 13.08.2018, №23 від 08.08.2018, №17 від 07.08.2018, №21 від 08.08.2018; №19 від 07.08.2018, №32 від 10.08.2018, №45 від 15.08.2018, №42 від 14.08.2018 № 26 від 09.08.2018 для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних у строки, передбачені п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, однак станом на момент винесення вказаного рішення такі докази від позивача до суду надходили.
Суд не приймає посилання позивача на податкову накладну №31 від 30.07.2018 року та на квитанції №1, що підтверджують спроби її реєстрації, оскільки реєстрація даної податкової накладної не була предметом перевірки та не є предметом розгляду даної справи.
Таким чином суд вважає, що відповідач правомірно дійшов висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних №14 від 07.08.2018 року, №16 від 07.08.2018 року, №44 від 15.08.2018 року, №73 від 10.08.2018 року, №29 від 10.08.2018 року, №22 від 08.08.2018 року, №41 від 14.08.2018 року, №35 від 13.08.2018 року, №24 від 09.08.2018 року, №39 від 14.08.2018 року, №38 від 14.08.2018 року, №28, від 09.08.2018 року, №36 від 13.08.2018 року, №18 від 07.08.2018 року, №30 від 10.08.2018 року, №25 від 09.08.2018 року, №27 від 09.08.2018 року, №33 від 13.08.2018 року, №46 від 15.08.2018 року, №31 від 10.08.2018 року, №37 від 13.08.2018 року, №15 від 07.08.2018 року, №43 від 15.08.2018 року, №40 від 14.08.2018 року, №34 від 13.08.2018 року, №23 від 08.08.2018 року, №17 від 07.08.2018 року, №21 від 08.08.2018 року, №19 від 07.08.2018 року, №32 від 10.08.2018 року, №45 від 15.08.2018 року, №42 від 14.08.2018 року, №26 від 09.08.2018 року на 13 днів.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0231691210 від 19.11.2018 року прийнято правомірно та скасуванню не підлягає, у зв'язку з чим позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0231691210 від 19.11.2018 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «УІТАКА» (вул.Піонерська, буд.5, кв.503, м.Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 34203597).
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ 3938646).
Суддя О.А. Вовченко
.