
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2019 р. справа № 0940/2068/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування та зменшення окремих складових грошового забезпечення, встановлених згідно законодавства, чинного станом на 01.01.2016, при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язати виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови КМ України №45 від 13.02.2008 року, та внесення змін до постанови №393 від 17.07.1992 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України №988 від 11.11.2015 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції -2400грн., надбавки за вислугу років - 50% (2900 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% (4350 грн.), надбавки за оперативно-розшукову дільність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади - 30% (952 грн.), премії - 43% (6240,16 грн.).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.11.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
18.01.2019 провадження у справі поновлено, про що винесено ухвалу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 28%, а також зазначено премію в розмірі 0,6% замість 43%. На думку позивача, вказані надбавки та розмір премії повинні бути включені у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та враховані при перерахунку пенсії, їх виключення із довідок та зменшення розміру премії є незаконним, порушує його конституційне право та гарантії на належний соціальний захист. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають враховуватися види грошового забезпечення, визначені, насамперед, постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому, при перерахунку пенсії враховуються із установлених постановою КМ України №1294 лише ті види та розміри грошового забезпечення, які постановою КМ України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не змінені та які взагалі нею не передбачені.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.11.2018, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив (а.с.29-32). Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає безпідставними позовні вимоги позивача. Зазначив, що такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була передбачена постановою КМ України №1294 від 07.11.2007, постановою КМ України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" вже не передбачена, тому до грошового забезпечення не може включатися. Постановою КМ України №45 від 13.02.2008 чітко визначено, які саме додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) зазначаються у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади не передбачена, а отже також не може бути включена до довідки. Щодо розміру премії зазначено, що розрахунок позивача є помилковим, оскільки пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Оскільки у позивача виникло право на перерахунок, то відповідно Міністерство внутрішніх справ визначено середні розміри надбавки і премії, що фактично сплачені за січень 2016 року за посадами які доведено до Ліквідаційної комісії УМВС в області для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Об'єднання позивачем грошового утримання з новими видами грошового утримання поліцейських є необгрунтованим та помилковим.
Позивач 23.11.2018 подав суду відповідь на відзив, в якому вважає правову позицію відповідача незаконною, такою, що звужує та обмежує його право на пенсійне забезпечення.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано суду письмове пояснення на адміністративний позов, в якому зазначено аналогічну правову позицію, яка зазначена відповідачем у відзиві на позов та з посиланням на рішення Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 від 12.03.2018. Зазначено, що зміст і форма довідки від 25.10.2018, яка видана позивачу на заміну довідки від 20.03.2018, повністю відповідає вимогам Порядку №45, в ній зазначені види та розміри доплат, які отримували поліцейські за відповідною прирівняною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії та на підставі якої позивачу здійснено перерахунок з 01.01.2016.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.03.2018 відповідачем видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1608/8-18. В довідці зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМ України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за посадою заступник начальника штабу УМВС в області прирівняною до посади поліцейського першого заступника начальника ВП включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за стаж служби (50%), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%), премію (0,60%).
21.09.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням, в тому числі премії у розмірі 43%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 28% (а.с.18-19).
Листом від 03.10.2018 відповідач повідомив позивачу, що для перерахунку пенсії виготовлено нову довідку за №1608/8-18 згідно із Додатком №3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції постанови КМ України №103 від 21.02.2018). До довідки включені всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою КМ України 988 від 11.11.2015 (а.с.20).
Відповідач роз'яснив, що відповідно до постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі, однак такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань постановою КМ України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" вже не передбачена, тому до довідки про грошове забезпечення не включена. Щодо надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 28%, відповідач зазначив, що постановою КМ України №988 від 11.11.2015 така не передбачена, а отже вимога щодо включення у довідку для перерахунку пенсії вказаної надбавки є безпідставною. Що стосується премії у розмірі 43% вказав, що пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Листом Міністерства внутрішніх справ України №3261/05/22-2018 від 12.03.2018 року "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2016 року, за посадами, які доведено до ліквідаційних комісій УМВС в областях для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Відповідно до вказаного листа за посадою "перший заступник начальника ВП" встановлено середню по Україні премію в розмірі - 0,60%. Вказав, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу визначено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для його перегляду відсутні.
Відповідно до даних пенсійної справи позивача його пенсія перерахована 01.05.2018 за період з 01.01.2016, відповідно до довідки за №1608/8-18 від 20.03.2018 (а.с.56).
25.10.2018 позивачу видано нову довідку за №4321/8-18, із зазначенням, серед іншого, премії в розмірі 11,84 %, на підставі якої 01.11.2018 проведено перерахунок пенсії (а.с.57-58).
Окрім цього, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили 26.11.2018, у справі №0940/1388/18 від 03.09.2018, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо непроведення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок основного розміру пенсії з 01.01.2016 - 90 відсотків сум грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та у редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з врахування раніше виплачених сум (а.с.69-71).
Вважаючи, що відповідачем у довідці протиправно не відображені надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 28%, та зазначений менший розмір премії, ніж він отримував, а саме 0,6% замість 43 %, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі також - Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (надалі також - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (надалі також - Закон № 900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі також - постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та постанови №988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як слідує з матеріалів справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавка за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 28%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.
Відповідно до листа МВС від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою перший заступник начальника відділу поліції становить 0,60 %.
Відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Таким чином, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, суд приходить до висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за оперативно-розшукову діяльність, які були включені до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки такі надбавки вже не встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.
Також суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинно бути включено премію у розмірі 43%, яку позивач отримував під час проходження служби, оскільки згідно наведених вище норм законодавства у довідці вказується середній розмір премії, що фактично виплачено поліцейському на відповідній посаді за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Дана правова позиція узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 в зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеною без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
З цих підстав суд не приймає до уваги посилання позивача на правову позицію, викладену в рішеннях Верховного Суду України від 04.11.2014 у справі №21-248а14 та від 10.12.2013 у справі №21-348-13.
Твердження Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними, оскільки позов подано позивачем у межах визначеного частиню 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимічного строку, обчисленого з дня, коли позивач дізнався (повинен був дізнатись) про порушення своїх прав.
Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими, а в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1
Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області (вул. Сахарова 15, м.Івано-Франківськ, 76018),
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, ВУЛ. Січовиї Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018)
Суддя Біньковська Н.В.