
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2019 р. Справа№200/13914/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (87600,Донецька область, м. Новоазовськ, вул. Енгельса, 23-а) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) з позовними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 15.11.2018 року №5894;
- зобов’язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з моменту звернення, а саме 10.11.2017 року та виплатити заборгованість, врахувавши при здійсненні перерахунку архівну довідку №96/1 від 21.06.2014 року про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.1986 року по 31.12.1991 року, видану КУ “Трудовий архів” Новоазовської районної ради Донецької області та архівну довідку №96/2 від 21.06.2014 року заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, видану КУ “Трудовий архів” Новоазовської районної ради Донецької області.
В обґрунтування вимог позивач вважає, що звернувся до відповідача з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, проте відповідач протиправно не врахував при розрахунку пенсії позивача довідки про заробітну плату видані КУ “Трудовий архів” Новоазовської районної ради Донецької області. Вважає посилання відповідача на неможливість перевірити інформацію, зазначену у довідках КУ “Трудовий архів” Новоазовської районної ради Донецької області через перебування підприємства на території проведення антитерористичної операції таким, що порушує його право на отримання пенсії.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що не має можливості прийняти довідки про заробітну плату позивача КУ “Трудовий архів” Новоазовської районної ради Донецької області, у зв’язку з тим, що управління не має можливості перевірити достовірність інформації зазначеної у довідках та підстави їх видачі позивачу, оскільки зазначене підприємство зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Отже, відповідач вважає, що діяв в межах визначених чинним законодавством.
Ухвалою суду від 12.12.2018 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 29.12.2018 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою суду від 14.01.2019 року відкладено розгляд справи.
Ухвалою суду від 04.02.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті. 04.03.2019 року відкладено розгляд справи.
Позивач та відповідач до судового засідання не з’явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
На підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВК № 230710, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Судом встановлено, що 10.11.2017 року позивач звернувся до управління із заявою “Про призначення/перерахунок пенсії”, яка була зареєстрована за № 5894 та згідно якої позивач просив перерахувати пенсію. До зазначеної заяви позивачем було надано такі документи: заяву, копію трудовою книжки, копії паспорту, ідентифікаційного коду, військового квитка, архівні довідки про заробітну плату, довідку ВПО та повідомлення про припинення підприємницької діяльності.
Згідно архівної довідки про трудовий стаж, виданої Комунальною установою «Трудовий архів» Новоазовської районної ради Донецької області 21.06.2014 року № 96 на ім’я ОСОБА_1 у документах архівного фонду ВАТ «Новоазовський райагробуд» (з 1972 року по 1988 рік – пересувна механізована колона № 112, з 1988 року по 1996 рік – Новоазовське об’єнання «Райагробуд») містяться відомості про роботу ОСОБА_1 в: з 17.11.1982 року майстром з окладом згідно штатного розкладу, з 01.02.1988 року старшим виконавцем робіт; звільнений з 10.10.2003 року за власним бажанням.
Відповідно до інформації Комунальної установи «Трудовий архів» Новоазовської районної ради Донецької області (довідка від 21.06.2014 року № 96/1, видана на ім’я ОСОБА_1) у документах архівного фонду ВАТ «Новоазовський райагробуд» (з 1972 року по 1988 рік – пересувна механізована колона № 112, з 1988 року по 1996 рік – Новоазовське об’єнання «Райагробуд») ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата за 1986-1991 роки.
На підставі довідки Комунальної установи «Трудовий архів» Новоазовської районної ради Донецької області від 21.06.2014 року № 96/2 судом встановлено, що у документах архівного фонду ВАТ «Новоазовський райагробуд» (з 1972 року по 1988 рік – пересувна механізована колона № 112, з 1988 року по 1996 рік – Новоазовське об’єнання «Райагробуд») ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата за 1992-1996 роках.
Як вбачається з довідки МСЕК серії 10 ААВ № 515917 ОСОБА_1 - особа з інвалідністю третьої групи.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності.
Також, судом встановлено, що при вирішенні питання про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком позивачу було не зараховано окремі періоди його роботи, про що відповідачем було прийнято відповідне рішення від 15.11.2018 року № 5894, яким вирішено не враховувати для розрахунку пенсії довідки про заробітну плату за період з 01.01.1986 року по 31.12.1991 року та з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, так як перевірити їх неможливо , тому що Комунальна установа «Трудовий архів» Новоазовської районнї ради Донецької області згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб , фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано за адресою: 87600, м.Новоазовськ, вул. 50 років СССР, 30.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до Постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦ РПС № 1115 від 17.09.1986 року «О совершенствовании организации заработной платы и введении новых тарифных ставок и должностных окладов работников производственных отраслей народного хазяйства» були затверджені основні принципи вдосконалення організації оплати труда, в тому числі установлення заробітної плати за кінцевим результатом роботи, раціонального використання фондів заробітної плати, матеріальне стимулювання кожному працівнику за результатом праці. Затверджені нові умови оплати праці, робітників, в тому числі і працівників сільського господарства.
Стаття 3 Закону України «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 року № 1543-ХІІ передбачає, що Закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української PCP, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.
Отже, зазначена постанова використовувалась, як нормативний документ при нарахуванні заробітної плати для громадянам України.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). У заробіток для обчислення пенсії членам колгоспів включається оплата в усіх її видах за роботу в громадському господарстві колгоспу.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20 квітня 2005 року «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено «Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць» (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 зазначеного Порядку, дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, зокрема, тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно до п.п. 4, 5 Порядку, до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є: для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка; для інших осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, - довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.
У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.
Відповідно до п. 8 Порядку, заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії у зв'язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в період з січня 1986 року по грудень 1996 року працював на підприємстві Новоазовське об’єднання «Райагробуд» та йому фактично нараховувалась заробітна плата. Відповідачем для розрахунку пенсії позивача суми заробітної плати не враховувались.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, для призначення (перерахунку) пенсії подається довідка про заробітну плату встановленої форми. Така довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Тобто, відповідно до змісту наведеної норми сільські ради як архівні установи мають повноваження видавати довідки про заробітну плату для призначення та перерахунку пенсії у випадку ліквідації підприємств та установ та відсутності їх правонаступників. Нормою не встановлено обмеження виду та обсягу інформації про заробітну плату (складники, порядок розподілу сум тощо), яку отримувала особа, а також передбачено можливість видачі довідки не за встановленою формою на підставі даних, наявних в архівних фондах.
В зв'язку з ліквідацією Новоазовського об’єднання «Райагробуд» всі первинні документи розрахунків та нарахувань заробітної плати передані до КУ «Трудовий архів» Новоазовської районної ради.
Згідно Додатку до Порядку № 306 довідка може бути видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей, інших документів за визначений рік. Належність архівних довідок позивачу, підтверджується періодом роботи позивача на підприємстві Новоазовське об’єднання «Райагробуд», зазначеним в трудовій книжці.
Таким чином, суд зазначає, що довідки від 21.06.2014 року № 96, № 96/1, № 96/2 видані на підставі книг нарахування заробітної плати працівникам за 1986-1996 роки.
Отже, у відповідача не було підстав для відмови у прийнятті вказаних довідок, отже рішення відповідача від 15.11.2018 року № 5894 прийнято протиправно та підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що доводи, позивача знайшли своє підтвердження під час розгляду даної справи, оскільки вони не суперечать чинному законодавству.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб’єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не доведено та не надано доказів на підтвердження правомірності дій під час розгляду заяви позивача про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Оскільки суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати стаж позивача, чи врахувати заробітну плату для розрахунку пенсії позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву з врахуванням вищенаведених обставин.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог яке полягає у визнанні протиправним та скасуванні рішення відповідача та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245 КАС України).
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Ухвалою суду від 12.12.2018 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору у розмірі 704 грн. 80 коп. до ухвалення судового рішення.
Нормами ч. 2 ст. 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судовий збір пропорційно частині задоволених вимог, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України, інша частина – з відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (87600, Донецька область, м.Новоазовськ, вул. Енгельса, 23-а, паспорт серії ВК № 230710) до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-А) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 5894 від 19.11.2018 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком ОСОБА_1.
Зобов’язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 10.11.2017 року № 5894 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (87600,Донецька область, м. Новоазовськ, вул. Енгельса, 23-а, паспорт серії ВК № 230710) судовий збір у розмірі 234,93 грн. на користь Державного бюджету України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-А) судовий збір у розмірі 469,87 грн. на користь Державного бюджету України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 05.03.2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Загацька Т. В.