
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
05 березня 2019 р. Справа №200/2973/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зеленов А.С., одержавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, тимчасово виконуючого обов’язки начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції ОСОБА_2, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 професійна спілка «Правозахисники країни» про визнання протиправним та скасування наказів від 24.01.2019 №32 о/с, від 24.01.2019 №187,-
В С Т А Н О В И В:
27 лютого 2019 року шляхом надсилання поштою позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, тимчасово виконуючого обов’язки начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції ОСОБА_2, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 професійна спілка «Правозахисники країни» про визнання протиправним та скасування наказів від 24.01.2019 №32 о/с, від 24.01.2019 №187.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Як вбачається із доданих до позовної заяви документів всі надані копії письмових доказів не засвідчені позивачем належним чином (без зазначення дати засвідчення).
Відповідно до ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення даної вимог закону, позивачем не додано копії позовної заяви з усіма додатками для другого відповідача та третьої особи.
Згідно з ч. 3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як на підставу звільнення його від сплати судового збору, посилається на п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, надав копію посвідчення учасника бойових дій серії МВ №038804, виданого 04 листопада 2016 року.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.
Отже, учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
При цьому пункт 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” кореспондується із положеннями статті 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, якою передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Тобто, за змістом вказаної норми, наявність в особи статусу учасника бойових дій надає пільгу тільки у справах, предметом позову яких є захист прав позивача, що безпосередньо пов'язані із реалізацією ним статусу учасника бойових дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов'язані саме із статусом учасник бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Спір у зазначеній справі не пов'язаний із захистом прав позивача, що безпосередньо пов'язані із реалізацією ним статусу учасника бойових дій, а отже відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеного в ухвалах від 26 березня 2018 року по справі №805/3967/17-а, від 03 квітня 2018 року по справі №814/2000/17, від 23 серпня 2018 року по справі №800/416/17, від 07 серпня 2018 року по справі №826/14550/17.
Таким чином, враховуючи предмет спору в цій адміністративній справі, судовий збір за подання адміністративного позову підлягає сплаті на загальний підставах.
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, у місячному розмірі станом на 1 січня 2018 року становить 1921 грн.
Згідно п. 1 ч. 3 ст.4 Закону №3674-VI, за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто розмір судового збору за подання вищевказаного адміністративного позову складає 768,40 грн.
Отже з урахуванням зазначеного, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 768,4 грн. відповідно до заявлених позовних вимог немайнового характеру.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, в якості другого відповідача зазначено тимчасово виконуючого обов’язки начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції ОСОБА_2.
При цьому, позовні вимоги викладені стосовно Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Отже, позивачу необхідно визначитись з колом відповідачів або зазначити позовні вимоги до другого відповідача.
Згідно частини 5 пункту 11 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позивач при поданні адміністративного позову зобов’язаний додати до позовної заяви власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивачем не надано власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- оригінал документу про сплату судового збору в сумі 768,40гривень за наступними реквізитами: Р/р 34318206084034, отримувач коштів: УК/м. Слов’янськ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)»;
- позовну заяву(по кількості учасників справи) із визначеним колом відповідачів або позовними вимогами до них;
- копії позовних заяв із усіма додатками для другого відповідача та третьої особи;
- копії письмових доказів доданих до позову у чотирьох екземплярах, засвідчених позивачем належним чином (своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення);
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Тобто, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст.ст. 160,162 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –
У Х В АЛ И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, тимчасово виконуючого обов’язки начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції ОСОБА_2, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 професійна спілка «Правозахисники країни» про визнання протиправним та скасування наказів від 24.01.2019 №32 о/с, від 24.01.2019 №187 - залишити без руху.
Надати позивачу термін протягом п’яти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати: оригінал документу про сплату судового збору в сумі 768,40гривень; позовну заяву(по кількості учасників справи) із визначеним колом відповідачів або позовними вимогами до них; копії позовних заяв із усіма додатками для другого відповідача та третьої особи; копії письмових доказів доданих до позову у чотирьох екземплярах, засвідчених позивачем належним чином (своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення); власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Роз'яснити позивачу, що при усуненні недоліків в наданий строк, позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, яка звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.Ухвалу постановлено та підписано 05 березня 2019 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Зеленов А.С.