
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 березня 2019 р. Справа № 120/4619/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації (далі - відповідач), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації щодо ненадання ОСОБА_1 пільги на придбання твердого палива на опалювальні періоди з 15.10.2017 року по 15.04.2018 року та на період з 15.10.2018 року по 15.04.2019 року;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації сплатити пільгу на придбання твердого палива за опалювальні періоди з 15.10.2017 року по 15.04.2018 року та на період з 15.10.2018 року по 15.04.2019 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є учасником бойових дій та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, який від'єднаний від мережі центрального теплопостачання ще у 2006 році. Разом із тим, позивач не отримував пільг на придбання твердого палива на опалювальний період, які передбачені законом для нього, як учасника бойових дій. Також зазначає, що 28.09.2018 року його представник звернувся до відповідача із заявою щодо виплати йому належної пільги на придбання твердого палива, однак відповідачем було відмовлено у наданні відповідної пільги, посилаючись на необхідність надання довідки про наявність печі.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 02.01.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 05.02.2019 року витребувано у ОСОБА_1 та в Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації додаткові докази, необхідні для належного розгляду та вирішення даної адміністративної справи.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що постановою КМ України №77 від 31.01.2007 року затверджено Порядок надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. При цьому, п. 4 даного Порядку передбачено, що для призначення пільг з придбання твердого палива особи звертаються до Управління праці та соціального захисту населення із відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі. Разом із тим, станом на 22.01.2019 року позивач із заявою та відповідною довідкою до відповідача не звертався.
30.01.2019 року представником позивача також подано відповідь на відзив, у якій вона зазначає, що посилання відповідача на норми споживання газу є необґрунтованими, адже постановою Верховного суду від 27.11.2018 року у справі №826/2507/18 визнано незаконними Постанови КМ України №203 та №204 від 23.03.2016 року "Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників". З огляду на викладене зазначила, що посилання відповідача на неіснуючі постанови КМ України є відвертим перекручуванням фактів. Також зазначила, що посилання відповідача на те, що позивач не звертався із відповідною заявою щодо надання пільг із долученою довідкою про встановлення пічного опалення є не обґрунтованими, адже таке звернення підтверджується наявним у матеріалах справи описом цінного листа.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 та перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій.
27.09.2018 року представник ОСОБА_1 звернулась до відповідача із письмовою вимогою, у якій вимагала надати грошове відшкодування на придбання палива для опалення помешкання.
Листом від 11.10.2018 року №0-369-П-01-7-2218 позивача повідомлено про те, що відповідно до п. 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, для призначення пільг з придбання твердого палива особи звертаються до управління праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі. У разі звернення до управління з вищезазначеною довідкою ОСОБА_1 буде призначена пільга на тверде паливо.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Так, положеннями п. 6 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасникам бойовий дій надаються пільги, окрім іншого, 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №77 від 31.01.2007 року затверджено Порядок надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам (далі - Порядок №77).
Відповідно до п. 1 Порядку №77, цей Порядок визначає механізм надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою з придбання твердого та рідкого палива і скрапленого газу відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про освіту", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про захист рослин", "Про охорону дитинства", "Про культуру", Основ законодавства України про охорону здоров'я.
Пунктом 4 Порядку №77 визначено, що для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
Із аналізу наведених положень слідує, що законодавцем визначено чіткий порядок отримання учасниками бойових дій пільги на придбання твердого палива, який включає у себе звернення особи, в тому числі, до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
В даному ж випадку, представник позивача звертаючись до відповідача із вимогою від 27.09.2018 року виплатити пільгу на придбання твердого палива, відповідної довідки про наявність у житловому приміщенні, яке належить ОСОБА_1, пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі, не надала.
При цьому, суд критично оцінює посилання представника позивача у відповіді на відзив на наявний у матеріалах справи опис цінного листа, як на доказ звернення до відповідача із заявою та долученою до неї довідкою про встановлення пічного опалення, з огляду на наступне.
Так, з метою дослідження обставин, наведених представником позивача у відповіді на відзив, ухвалою від 05.02.2019 року витребувано у ОСОБА_1 та зобов'язано його надати суду у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали наступні матеріали:
- копію заяви та доданих до неї документів, що були направленні до Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації згідно опису цінного листа від 15.11.2018 року;
- докази звернення ОСОБА_1 із заявою про надання пільги на придбання твердого палива на опалювальний період з 15.10.2018 року по 15.04.2019 року.
Крім того, даною ухвалою також витребувано в Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації та зобов'язано його надати суду у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали наступні матеріали:
- копію заяви із доданими до неї матеріалами, що були направлені ОСОБА_1 згідно опису цінного листа від 15.11.2018 року та інформацію щодо результатів її розгляду;
- інформацію щодо існування інших звернень ОСОБА_1 із заявою про надання пільги на придбання твердого палива на опалювальний період з 15.04.2018 року по 15.10.2019 року, а в разі наявності таких звернень надати копії рішень, прийнятих за наслідками їх розгляду.
На виконання вимог даної ухвали, 19.02.2019 року відповідачем надано копії звернень ОСОБА_1 від 27.09.2018 року та від 13.11.2018 року та копії наданих на них відповідей.
Так, як слідує із змісту листа-вимоги позивача від 13.11.2018 року, на опис якого представник позивача посилається як на доказ звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою та долученою до неї довідкою про встановлення пічного опалення, у даному листі позивач зазначив, що він проживає у ІНФОРМАЦІЯ_3. Разом із тим, дана квартира не обладнана центральним теплопостачанням, а тому він змушений на зимовий період переїхати до матері - ОСОБА_2 у с. Іванківці Бердичівського району Житомирської області, будинок якої обладнаний пічним опаленням. Тому вамагає надати йому пільгу на придбання твердого палива на зимовий період.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, до даного листа від 13.11.2018 року позивачем долучено довідку Семенівської сільської ради Бердичівського району Вінницької області №896 від 17.10.2018 року про те, що житловий будинок, який знаходиться за адресою: с. Іванківці, вул. Героїв Небесної Сотні, 34, не оснащено газовим та електричним опаленням, знаходиться на пічному опалені.
В той же час, суд звертає увагу на те, що положеннями п. 4 Порядку №77 визначено, що для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".
Разом із тим, можливість звернення особи до управління праці та соціального захисту населення районної ради за зареєстрованим місцем проживання із заявою на отримання пільги на придбання твердого палива за фактичним місцем проживання, положеннями Порядку №77 не передбачена.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою на отримання пільги на придбання твердого палива саме за місцем його реєстрації та довідкою про встановлення у помешканні за адресою: АДРЕСА_1, пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
З огляду на викладене, відповідачем, на думку суду, правомірно було відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пільги на придбання твердого палива, адже із відповідною заявою та долученою до неї довідкою про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі, останній не звертався.
При цьому, суд критично оцінює посилання представника позивача, що наведені у відповіді на відзив, стосовно безпідставності посилань відповідача на неіснуючі постанови КМ України, які стосуються норм споживання газу, адже ані у відзиві на позовну заяву, ані у відповіді на заяву представника позивача від 27.09.2018 року, відповідач не посилався на наведенні представником позивача постанови КМ України.
До того ж, предметом оскарження в межах даної адміністративної справи є вимоги позивача, пов'язані із наданням йому пільги на придбання твердого палива, а не із нормами споживання газу.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
Управління праці та соціального захисту Калинівської районної державної адміністрації (вул. В. Нестерчука, 24, м. Калинівка, код ЄДРПОУ 03191880).
Повний текст рішення складено 04.03.2019 року.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна