
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
05 березня 2019 р. Справа № 120/4580/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної Екологічної інспекції у Вінницькій області до державного підприємства "Тростянецький спиртовий завод" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Вінницькій області з адміністративним позовом до державного підприємства «Тростянецький спиртовий завод» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на адресу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області надійшло колективне звернення мешканців смт. Тростянець щодо скиду державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» забруднюючих речовин у водний об'єкт та масової загибелі риби. За результатами проведеної позапланової перевірки дотримання державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області складено акт, в якому зафіксовані порушення відповідачем вимог Водного кодексу України та видано припис щодо усунення виявлених порушень. За результатами повторних позапланових перевірок на виконання припису, контролюючим органом встановлено, що відповідачем, виявлені під час перевірки порушення вимог водного законодавства не усунуті, у зв'язку з чим Державна екологічна інспекції у Вінницькій області звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу 15-денний термін з дня отримання ухвали про відкриття провадження для написання відзиву, з поясненнями по суті заявлених позовних вимог та доданням підтверджуючих документів.
Проте, відзив від відповідача на адресу суду в строки, передбачені статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надходив.
Ухвалу суду від 17.12.2018 направлено за адресою місця реєстрації, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Однак, до суду повернувся не вручений конверт зі вмістом поштового відправлення, з відміткою поштового відділення зв'язку: "за закінчення встановленого строку зберігання".
Відповідно до частини четвертої статті 124 КАС України судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Згідно з частиною 11 статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В силу частини 4 статті 124 КАС України, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного повідомлення сторін у справі про розгляд справи.
Згідно частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 2 статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 19.07.2017 на адресу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області надійшло колективне звернення мешканців смт. Тростянець щодо скиду Державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» забруднюючих речовин у водний об'єкт ставок Французький та масової загибелі риби.
У період з 25.07.2017 по 26.07.2017 Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено позапланову перевірку дотримання Державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» вимог природоохоронного законодавства. В ході перевірки встановлено, що згідно наказу №2017-07-07-3 із закінченням налагоджувальних та монтажних робіт, готовності підприємства до виробничого процесу здійснено пропуск (пробний запуск) підприємства 07.07.2017.
На підприємстві водонасосною станцією здійснюється водозабір із р. Нетека (технічна вода) та подається на основне виробництво для охолодження бродильних чанів та дріжжегенераторів, та в подальшому випускається (теплообмінна вода) у водний об'єкт струмок Безіменний, який протікає через територію підприємства. Даний струмок потрапляє в р. Нетека. Журнал первинного обліку кількісного та якісного складу теплообмінних вод не наданий. Підприємство здійснює скид теплообмінних вод у водний об'єкт струмок Безіменний без дозволу на спеціальне водокористування та затвердженого нормативу ГДС. На підприємстві не застосовується система охолодження теплообмінних стічних вод - градирня.
В процесі виробництва на підприємстві утворюється барда мелясна та господарсько-побутові стоки які перекачуються з бражної колони в бардові ями (2 шт.) та в подальшому перекачуються насосом на поля фільтрації. На території полів фільтрації наявні спостережувальні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод, однак в непридатному стані для використання.
За результатами перевірки складено Акт №302/ВН, в якому зафіксовані порушення, зокрема, такі як:
- підприємство здійснює скид теплообмінних вод у водний об'єкт без затвердженого нормативу ГДС. На підприємстві не застосовується система охолодження теплообмінних стічних вод - градирня, що є порушенням умов скидання стічних вод у водні об'єкти (порушення ст. 70 Водного Кодексу України);
- на підприємстві спостережувальні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод знаходяться в непридатному стані для використання (порушення ст. 105 Водного Кодексу України).
26.07.2017 ДП «Тростянецький спиртовий завод» видано Припис, щодо усунення виявлених порушень, зокрема:
- пункт 5 - застосувати систему охолодження теплообмінних стічних вод;
- пункт 6 - привести у належний стан спостережні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод.
За результати позапланової перевірки на виконання припису (акт перевірки від 13.02.2018 встановлено, що: пункт 5 припису (застосувати систему охолодження теплообмінних стічних вод) не виконано; пункт 6 припису (привести у належний стан спостережні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод) не виконано.
За результатами позапланової перевірки відносно директора ДП «Тростянецький спиртовий завод» складено протокол про адміністративне правопорушення №007891 від 13.02.2018, та винесено постанову № 03/035 від 19.02.2018, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративний штраф у розмірі 510 грн. Штраф сплачено.
За результати повторної позапланової перевірки за зверненням громадян щодо систематичного забруднення річки Нетека скидами виробництва, неприємного запаху у повітрі, Інспекцією встановлено, зокрема, що на підприємстві не застосовується система охолодження теплообмінних вод - градирня, що є порушенням умов скидання стічних вод у водні об'єкти відповідно до вимог ст. 70 Водного кодексу України (акт перевірки №110/ВН від 13.03.2018).
19.03.2018 ДП «Тростянецький спиртовий завод» видано Припис щодо усунення, виявлених порушень, зокрема, пункт 4 - застосувати систему охолодження теплообмінних стічних вод.
У період з 04.10.2018 по 12.10.2018 Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено планову перевірку дотримання Державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки № 563/ВН від 04.10-12.10.2018). В ході перевірки встановлено, що згідно наказу № 2017-07-07-3 із закінченням налагоджувальних та монтажних робіт, готовності підприємства до виробничого процесу здійснено пропуск (пробний запуск) підприємства 07.07.2017.
На підприємстві водонасосною станцією здійснюється водозабір із р. Нетека (технічна вода) та подається вода на основне виробництво для охолодження бродильних чанів та дріжжегенаротів та в подальшому випускається двома випусками (теплообмінна вода) у водний об'єкт (струмок Безіменний), який протікає через територію підприємства. Даний струмок потрапляє в р. Нетека.
При перевірці спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Інспекції 04.10.2018 відібрано проби на випусках теплообмінних вод (випуск № 1, № 2) та стр. Безіменного вище та нижче скиду.
На підприємстві відсутня система охолодження теплообмінних вод - градирня, чим не забезпечено контроль за температурою теплообмінних вод, що відводяться у водний об'єкт. Так, при відборі проб 04.10.2018 на скиді № 1 температура теплообмінних вод становила 29°С, що спричинило значне підвищення температури поверхневих вод зі стр. Безіменного у контрольному створі (100 м. нижче скидів) до 26°С, при цьому температура води у ставу Французького біля водозабору (фоновий створ) становить 13°С . Що є порушенням умов діючого дозволу на спеціальне водокористування №106/ВН/49д-17 від 19.10.2017, яким встановлено, що температура на скиді не може перевищувати 3°С у порівнянні з температурою води у поверхневій водоймі.
Також, в ході перевірки встановлено, що виробнича діяльність підприємства пов’язана з утворенням відходів, зокрема - барда мелясна післяспиртова. На підприємстві не визначено в повній мірі склад і властивості відходів що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища - відсутні матеріали щодо визначення якісного складу барди мелясної. Підприємством не оформлено паспорт місця видалення відходів (бардополя) (порушення вимог п.9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою КМУ № 2034 від 01.11.1999 року), підприємством не надано результати лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів).
За результатами перевірки 18.10.2018 ДП «Тростянецький спиртовий завод» видано Припис щодо усунення, виявлених порушень, зокрема:
- пункт 4 – забезпечити виконання умов дозволу щодо дотримання температурного режиму на скиді теплообмінних стічних вод;
- пункт 10 - оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями;
- пункт 11 - забезпечити здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів).
Однак вказані вимоги відповідачем не виконані.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
- вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
- відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;
- надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
- застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Наказом Держекоінспекції України від 28.09.217 № 652 затверджено Положення про Державні екологічні інспекції у Вінницькій, Волинській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій, Черкаській, Чернігівській областях, у містах Києві та Севастополі (далі - Положення № 652).
Підпунктами 3, 4 пункту 2. Розділу II Положення № 652 встановлено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства з питань поводження з відходами, зокрема щодо:
- дотримання вимог документів дозвільного характеру на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
- складення і ведення реєстру об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, реєстру місць видалення відходів;
- перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів;
- збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів (у тому числі недопущення змішування та захоронення відходів, які можуть бути утилізовані);
- ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;
- дотримання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, під час виробництва продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;
- дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;
- дотримання вимог екологічної безпеки під час транспортування, зберігання, використання, знешкодження та захоронення хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;
- своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами.
Водним кодексом України встановлено, що водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами. В умовах нарощування антропогенних навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.
Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.
Статтею 5 Водного кодексу України визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до статті 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об’єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема, призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період.
Статтею 105 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.
Таким чином, Державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» порушено вимоги ст.ст. 70, 105 Водного кодексу України:
- на підприємстві не застосовується система охолодження теплообмінних стічних вод - градирня, що є порушенням умов скидання стічних вод у водні об'єкти;
- на підприємстві спостережувальні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод знаходяться в непридатному стані для використання.
Крім того, в ході перевірки встановлено, що виробнича діяльність підприємства пов'язана з утворенням відходів, зокрема - барда мелясна післяспиртова. На підприємстві не визначено в повній мірі склад і властивості відходів що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища - відсутні матеріали щодо визначення якісного складу барди мелясної. Підприємством не оформлено паспорт місця видалення відходів (бардополя), що тягне за собою порушення вимог п.9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою КМУ № 2034 від 01.11.1999. Підприємством не надано результати лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів).
Відповідно до пункту 9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою КМУ №2034 від 01.11.1999, паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними.
Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 "Класифікатор відходів" та номенклатури відходів.
Відповідно до пункту «в» частини першої ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про відходи» з метою повного обліку та опису функціонуючих, закритих та законсервованих місць видалення відходів, їх якісного і кількісного складу, а також здійснення контролю за впливом відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини ведеться реєстр місць видалення відходів. Реєстр місць видалення відходів ведеться на підставі відповідних паспортів, звітних даних виробників відходів, відомостей уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами. Дані реєстру підлягають щорічному уточненню.
Відповідно до частини другої ст. 33 Закону України «Про відходи» на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Відповідно до п. 5, 19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого Постановою КМУ №1216 від 03.08.1998 на кожне місце видалення відходів складається спеціальний паспорт, у якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації. Спеціальний паспорт складається власником MBB відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів. Щорічно паспорти MBB підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може здійснюватися позачергове уточнення даних паспортів MBB.
Судом встановлено, що за результатами перевірки 18.10.2018 ДП «Тростянецький спиртовий завод» видано Припис щодо усунення виявлених порушень, зокрема:
- пункт 4 - забезпечити виконання умов дозволу щодо дотримання температурного режиму на скиді теплообмінних стічних вод;
- пункт 10 - оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями;
- пункт 11 - забезпечити здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів и, фільтрації (бардополів).
У відповідності до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Відповідно до абз. 3 ст. 11 вищезазначеного Закону суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Таким чином, Державним підприємством «Тростянецький спиртовий завод» порушуються вимоги природоохоронного законодавства - ст.ст. 70, 105 Водного кодексу України, п.9 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою КМУ № 2034 від 01.11.1999, п. 5, 19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого Постановою КМУ № 1216 від 03.08.1998, ст.ст. 17, 28, 23 ЗУ «Про відходи»:
- на підприємстві не застосовується система охолодження теплообмінних стічних вод - градирня, що є порушенням умов скидання стічних вод у водні об'єкти та умов діючого дозволу на спеціальне водокористування;
- на підприємстві спостережувальні свердловини для контролю за якісним станом підземних вод знаходяться в непридатному стані для використання;
- на підприємстві відсутні матеріали щодо визначення якісного складу барди мелясної;
- підприємством не оформлено паспорт місця видалення відходів (бардополя).
Державне підприємство «Тростянецький спиртовий завод» станом на день звернення до суду, виявлені порушення підприємством не усунуло, порушення тривають. Порушення призводять до небезпечного існування людей, тваринного і рослинного світу, тривають звернення громадян про порушення підприємством прав людини на чисте та безпечне довкілля.
Теплове забруднення водойм є особливим видом забруднення гідросфери. Воно спричинене спуском у водойми теплих вод від різних енергетичних установок. Величезна кількість тепла, що надходить з нагрітими водами в ріку істотно змінює її термічний і біологічний режими. У річці порушуються умови нересту риб, гине зоопланктон, риби уражуються хворобами й паразитами. Вчені-гідробіологи встановили таку характерну послідовність дії підвищених температур, °С, на мешканців озер і штучних водойм: до 26 - шкідливого впливу не спостерігається; 26-30 - пригнічення життєдіяльності риб; понад 30 - шкідлива дія на біоценози; 34-36 - гине риба й деякі види інших організмів.
Градирня - споруда у вигляді башти для охолодження води атмосферним повітрям. Це одна з найбільш ефективних пристроїв для охолодження води у системі зворотного водопостачання промислових підприємств.
Поля фільтрації - ділянки землі, пристосовані для природної біологічного очищення стічних вод шляхом фільтрації їх через ґрунтові горизонти. Обладнують на піщаних, супіщаних і суглинних ґрунтах з хорошими фільтраційними властивостями.
На промисловому майданчику №2 знаходяться поля фільтрації (бардополя), які розташовуються на легких піщаних ґрунтах та мають добру фільтрованість. Проте, накопичення відходів із значним вмістом органічних речовин та підвищення температури повітря призводить до інтенсивного бродіння з виділенням у атмосферне повітря неприємного запаху.
Відсутність впроваджених ДП «Тростянецьким спиртовим заводом» таких заходів, як система охолодження теплообмінних стічних вод - градирня, ліквідація неприємного запаху від полів фільтрації (бардополів) підтверджується, також листом вих. №293 від 29.11.2018 надісланого підприємством. Даним листом підприємство повідомляє про наміри, про розроблення планів усунути виявлені порушення, та жодних фактичних дій підприємством не вчинено.
Разом з тим, відповідно до вимог ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей. Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Не зважаючи на те, що підприємством дотримано санітарно-захисну зону для полів фільтрації що становить 300 м, та найближча житлова забудова знаходиться на відстані 700 м в південному напрямку, однак, неприємний запах від полів фільтрації (бардополів) розповсюджується на значно більшу відстань, чим заважає населенню, що проживають у смт. Тростянець. Про це свідчать скарги, які почали надходити на адресу Інспекції.
За результатами проведених досліджень Державною установою «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України», вміст парів сірководню перевищує допустимі рівні у 9,5 разів, та не відповідає вимогам «Гранично-допустимі концентрації хімічних та біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць» від 03.03.2015 (протокол досліджень від 21.08.2018 № 1204-1207, № 1208-1211) (а.с. 25-26).
Крім того, точки відбору проб знаходились навіть за межами санітарно-захисної зони для полів фільтрації та становили 400 м, 1100 м від полів фільтрації ДП «Тростянецького спиртового заводу».
Згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів.
При цьому, станом на грудень 2018 року підприємством лише розробляються плани на внесення відповідних препаратів для ліквідації неприємного запаху, проводяться роботи щодо реконструкції градирні. Однак, скарги громадян смт. Тростянець щодо неприємного запаху із полів фільтрації (бардополів) продовжують надходити. У листі відповідача вих. №293 від 29.11.2018 (а.с. 22) зазначається лише про наміри вжити ті чи інші дії щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.
Відповідно до п. 3 Розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, Інспекція на виконання покладених функцій проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам.
Згідно ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство «Тростянецький спиртовий завод» виконати вимоги Припису від 18.10.2018 виданого Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області:
- пункт 4. Забезпечити виконання умов дозволу на спеціальне водокористування №106/ВН/49д-17 від 19.10.2017 щодо дотримання температурного режиму на скиді теплообмінних стічних вод;
- пункт 10. Оформити та надати паспорт місця видалення відходів під бардополями;
- пункт 11. Забезпечити здійснення лабораторного контролю за якісним станом підземних вод з спостережувальних свердловин в районі полів фільтрації (бардополів).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19, код ЄДРПОУ 37979894)
Відповідач: Державне підприємство «Тростянецький спиртовий завод» (24300, Вінницька область, смт. Тростянець, вул. Соборна, 14, код ЄДРПОУ 05459157)
Суддя Комар Павло Анатолійович