Рішення № 80227812, 05.03.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
120/4711/18-а
Номер документу
80227812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 березня 2019 р. Справа № 120/4711/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до приватне підприємство "Бонас" про застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося управління Держпраці у Вінницькій області з адміністративним позовом до приватного підприємства "Бонас" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у період з 06.12.2018 по 06.12.2018 на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 04 грудня 2018 року № 1479-0, головним державним інспектором проведено позапланову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у приватному підприємстві «Бонас», що знаходиться за адресою: 23433. Мурованокуриловецький р-н, с. Морозівка, вул. Свердлов, 1. Перевіркою встановлено ряд порушень з боку відповідача, в зв’язку зі чим винесено припис №065.0507.18 від 06.12.2018.

Враховуючи, що відповідачем вимоги припису залишені без виконання, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства «Бонас», а саме:

- заборонити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки кран-балка (б/н) - 1 шт.;

- заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки: роботи що виконуються на висоті понад 1,3 м; роботи із збереження та переробки зерна; зварювальні роботи;

- заборонити використання драбин, яким не проводяться періодичні випробування статичним навантаженням;

- заборонити допуск до роботи працівників, які не пройшли щорічного спеціального навчання і перевірки знань з питань охорони праці (трактористи-машиністи 10 осіб, водії автотранспортних засобів - 5 осіб);

- заборонити експлуатацію оглядових канав, які не обладнані направляючими ребордами на всю їх довжину для попередження падіння автомобіля у канаву, та які не обладнані стаціонарними колесовідбійними пристроями для коліс транспортного засобу;

- заборонити виконання робіт працівниками підприємства без забезпечення спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 22.12.2018 відкрито провадження у адміністративній справи, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до положень ст. 262 КАС України, без виклику сторін.

Відповідачу встановлено строк для подання відзиву щодо заявлених позовних вимог відповідно до положень ст. 162 КАС України.

Згідно з матеріалами справи, копію ухвали суду від 22.12.2018 відповідач отримав 04.02.2019, однак вимоги останнім не виконано, відзив до суду - не подано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

В силу ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

У період з 06.12.2018 по 06.12.2018 на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 04 грудня 2018 року № 1479-0, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у приватному підприємстві «Бонас», що знаходиться за адресою: 23433. Мурованокуриловецький р-н, с. Морозівка, вул. Свердлов, 1.

За результатами перевірки, у зв'язку з виявленими порушеннями вимог законодавства, складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 06.12.2018 №068.0507.18, який підписано головним агрономом приватного підприємства «Бонас» та вручено йому примірник акта. Відповідно до вказаного акта під час перевірки виявлені, зокрема такі порушення:

- не отримано дозвіл па експлуатацію (застосування) машин, механізмів,

устаткований підвищеної небезпеки, а саме: кран-балка (б/н) - 1 шт., що є порушенням вимог частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 (п. 11 додатку 3) Порядку видачі дозволів па виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткованім підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №48, (п. 9 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- не проведено експертне обстеження кран-балки,що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1 глави 4 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 за №244/31696, (п. 12 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- прострочені терміни проведення повного технічного огляду (не рідше одного разу на три роки) та часткового технічного огляду (не рідше одного разу на 12 місяців) кран-балки, що є порушенням вимог частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці», п. 3 глави 3 розділу VІ Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 за №244/31696, (п. 11 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази роботодавця

вимогам законодавства з охорони праці, а саме: роботи що виконуються па висоті понад 1.3 м; роботи із збереження та переробки зерна; зварювальні роботи, що є порушенням вимог частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці», п. 21 (п. 6, п. 15, п. 19 додатку 6) Порядку видачі дозволів па виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №48), (п. 13 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- використовуються драбини, яким не проводяться періодичні випробування

статичним навантаженням, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 7.27 розділу IV Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104 (НПАОП 0.00-1.71-13), (п. 14 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12,2018 №068.0507.18);

- не проведено щорічного спеціального навчання і перевірки знань з питань охорони праці і допущені до роботи працівники, зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт підвищеної небезпеки (трактористи-машиністи - 10 осіб), та працівники, зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі (водії автотранспортних засобів - 5 осіб), що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.16, 3.18, 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №231/10511 (НПАОП 0.00.-4.12-05) (п. 8 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- В автопарку підприємства оглядові канави не обладнані направляючими ребордами на всю їх довжину для попередження падіння автомобіля у канаву, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 5.16 розділ) III Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09.07.2012 №964, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01.08.2012 за № 1299/21611 (НПАОП 0.00-1.62-12), (п. 18 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- оглядові канави не обладнані стаціонарними колесовідбійними пристроями для коліс транспортного засобу, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 5.17 розділу ІІІ Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09.07.2012 №964, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01.08.2012 за № 1299/21611 (НПАОП 0.00-1.62-12), (п. 20 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18);

- не дотримуються норми та строки безоплатної видачі спеціального одягу,

спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам

підприємства, що є порушенням вимог статті 8 Закону України «Про охорону праці», п. 1.4 та п. 1.7 Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затверджених наказом Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 №53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2008 за №446/15137 (НПАОП 0.00.-4.01-08), (п. 21 Розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2018 №068.0507.18).

У зв'язку з виявленими порушеннями управління Держпраці у Вінницькій області винесло відповідачу припис від 06.12.2018 №065.0507.18 про усунення виявлених порушень.

Враховуючи, що відповідачем вимоги припису залишені без виконання, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

В розумінні статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення №96).

За приписами статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Зокрема, підпунктом 16 пункту 4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Згідно з підпунктом 5 пункту 6 вказаного Положення Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Приписами норми частини першої статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною п’ятою статті 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Із аналізу вищенаведених норм видно, що підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Як уже зазначалося, за результатами проведеної перевірки ПП «Бонас» виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства.

Вирішуючи питання наявності підстав для вжиття заходів реагування в частині зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, виконання робіт підвищеної небезпеки, суд зважає на те, що за приписами статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Згідно з частиною першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Станом на дату розгляду даної справи порушення, які стали підставою для звернення позивача з даним позовом для застосування заходів реагування, відповідач не усунув, не спростував документально відсутність факту їх вчинення та існування, відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Разом з тим, оскільки позивачем не понесені витрати по залученню свідків і проведенню експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства «Бонас»:

- заборонити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки кран-балка (б/н) - 1 шт.;

- заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки: роботи що виконуються на висоті понад 1,3 м; роботи із збереження та переробки зерна; зварювальні роботи;

- заборонити використання драбин, яким не проводяться періодичні випробування статичним навантаженням;

- заборонити допуск до роботи працівників, які не пройшли щорічного спеціального навчання і перевірки знань з питань охорони праці (трактористи-машиністи 10 осіб, водії автотранспортних засобів - 5 осіб);

- заборонити експлуатацію оглядових канав, які не обладнані направляючими ребордами на всю їх довжину для попередження падіння автомобіля у канаву, та які не обладнані стаціонарними колесовідбійними пристроями для коліс транспортного засобу;

- заборонити виконання робіт працівниками підприємства без забезпечення спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістратська, 37, код ЄДРПОУ 39845483);

Відповідач: Приватне підприємство "Бонас" (24500, Вінницька область, Мурованокуриловецький район, с. Морозівка, вул. Свердлова, 1, код ЄДРПОУ 32938906)

Суддя Комар Павло Анатолійович