Рішення № 80217149, 21.02.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2019
Номер справи
620/3794/18
Номер документу
80217149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2019 року Чернігів Справа № 620/3794/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Андрушко І.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Рашка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 21.11.2018 звернулася з позовом до Ніжинської міської ради і просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення 39 сесії 7 скликання Ніжинської міської ради Чернігівської області від 26.06.2018, яким їй відмовлено у надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0424 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2;

зобов'язати Ніжинську міську раду повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0424 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що рішення відповідача від 26.06.2018 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем при відмові у надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0424 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2, не зазначено посилання на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, а лише посилання на лист КП «Ніжинське МБТІ», зміст якого невідомий.

Згідно ухвали суду від 22.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху. У встановлений судом строк позивачу усунув недолік позовної заяви.

Ухвалою суду від 03.12.2018 у справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Також відповідачу надано 15-ти денний термін з моменту отримання ухвали про відкриття провадження на надання письмового відзиву на позовну заяву.

Ніжинською міською радою було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0424 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_2, оскільки заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам законів і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів та може порушити права і законні інтереси фізичних осіб - власників житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2.

Позивач надала до суду додаткові пояснення, згідно яких вона заперечила той факт, що земельна ділянка з приводу якої вона звернулась до Ніжинської міської ради, належить іншій особі.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, посилаючись на обставини, наведені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Ніжинської міської ради із заявою від 05.06.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0424 га за адресою АДРЕСА_2, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (а.с. 19).

Відповідно до п. 3 рішення № 26-39/2018 від 26.06.2018 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою», Ніжинська міська рада, керуючись частиною 7 статті 118 Земельного Кодексу України та ураховуючи лист КП «Ніжинське МБТІ» від 19.06.2018 № 01/34-424, ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0424 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_2 (а.с. 20).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 6 ст. 118 Земельного Кодексу України Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно п. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як свідчить рішення Ніжинської міської ради № 26-39/2018 від 26.06.2018, підставами для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки зазначено ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України та лист КП «Ніжинське МБТІ» від 19.06.2018 № 01/34-424.

Відповідно листа комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради» (КП «Ніжинське МБТІ») від 19.06.2018 № 01/34-424 на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 станом на 31.12.2012 зареєстровано право власності на жит ловий будинок за фізичними особами (а.с. 52).

Згідно викопіюванні з квартальної зйомки за адресою: АДРЕСА_2, яке було надано КП «Ніжинське МБТІ» (а.с. 53), відповідає земельній ділянці, позначеній на викопіюванні за адресою: АДРЕСА_2 наданому ОСОБА_1 разом із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою (а.с. 22).

Зазначена інформація підтверджується листом комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради» від 04.01.2019 (ас. 62), згідно якого за обліком бюро технічної інвентаризації станом на 31.12.2012 житловий будинок АДРЕСА_2 зареєстровано на праві приватної часткової власності в реєстровій книзі 3 за реєстровим номером 684 за ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 по 1/5 частці кожному на підставі свідоцтва про право власності, виданого 29.11.1955 № 1479 на підставі рішення Народного суду 2 дільниці м. Ніжина від 22.10.1955 (а.с. 63, 64).

Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується та набувається і реалізується громадянами виключно до закону.

Відповідно ст. 316 Цивільного Кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ч. 1 ст. 377 Цивільного Кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Частиною 1 статті 120 Земельного Кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку про те, що Ніжинська міська рада, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку, на якій за даними КП «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради» знаходиться житловий будинок, право власності на який зареєстровано належним чином, діяла на підставі, в межах та у спосіб, встановлений конституцією України та Законами України. Тому суд не знаходить підстав для визнання рішення Ніжинської міської ради № 26-39/2018 від 26.06.2018 протиправним та не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАСУ, суд враховує, що при відмові позивачу у задоволенні позову понесені ним судові витрати по сплаті судового збору за подання позову не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

ОСОБА_1 відмовити в задоволенні позову до Ніжинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Відповідач: Ніжинська міська рада (вул.Івана Франка, 1, м.Ніжин, Чернігівська область,16600, код ЄДРПОУ 37716092).

Повне судове рішення складено 04 березня 2019 року.

Суддя підпис О.В. Кашпур

З оригіналом згідно.

Рішення суду від 04.03.2018 не набрало законної сили.

Суддя О.В. Кашпур