Рішення № 80216858, 26.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
480/4145/18
Номер документу
80216858
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2019 р. Справа № 480/4145/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

представника позивача - Ватула В.І.,

представника відповідача - Мачула А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4145/18

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя"

до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області

про визнання відмову протиправною,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Керамейя" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Сумській області у видачі ТОВ "Керамейя" дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, викладену у листі №35-18-0.41-38/60-18 від 10.05.2018 р.;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Сумській області видати ТОВ "Керамейя" дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого тару ґрунту) земельної ділянки площею 0,6 та, що розташована на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області і використовується на підставі Договору оренди землі від 03.08.2012р., у зв'язку з проведенням робіт по видобуванню суглинків та глини Верхньосироватського родовища.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що для отримання дозволу на зняття родючого шару ґрунту при виконанні робіт, пов'язаних з його порушенням, Товариством було надано Головному управлінню Держгеокадастру в Сумській області усі необхідні документи, в тому числі розроблений та затверджений в установленому законом порядку робочий проект землеустрою, що повністю відповідає вимогам п. 3.3, 3.5 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок. А тому, позивач вважає дії Головного управління Держгеокадастру в Сумській області щодо відмови в наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) протиправними.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що поданий на розгляд позивачем робочий проект землеустрою не відповідає вимогам законодавчих та нормативно-правових актів, які регламентують порядок розробки, розгляду, погодження, затвердження внесення змін до проектів землеустрою, а тому листом №35-18-0.41-38/60-18 від 10.05.2018 р. відмовлено у видачі ТОВ "Керамейя" дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки (а.с. 24-25).

Ухвалою суду від 12.11.2018 р. відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

Ухвалою суду від 09.01.2019 р. підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі та просила відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 24.04.2018 року ТОВ "Керамейя" звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Сумської області із заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки площею 0,6 га розташованої на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а. с. 9).

Листом Головного управління Держгеокадастру у Сумської області від 10.05.2018 року №35-18-0.41-38/60-18 було відмовлено у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, а надані матеріали для отримання дозволу повернуто для доопрацювання (а.с. 10-11).

В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що робочий проект землеустрою щодо рекультивації порушених земель кар'єру суглинків в межах Верхньосироватського родовища території Верхньосироватської сільської ради Сумського району розроблений всупереч ст. 54 Закону України "Про землеустрій", а саме: відсутнє рішення Сумської обласної державної адміністрації про розроблення робочого проекту; проектні рішення з визначенням комплексу заходів та обсягу робіт з охорони земель: матеріали погодження робочого проекту землеустрою, встановлені ст. 186 Земельного Кодексу України; матеріали перенесення проекту в натурі (на місцевості). Також, зазначено, що згідно Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників у ТОВ «ЮРВО» відсутні сертифіковані інженери землевпорядники.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України, Законами України "Про охорону земель", "Про землеустрій" та Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 № 1.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про охорону земель", ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.

У чинному законодавстві України ґрунти визнані об'єктом особливої правової охорони.

Відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Отримання спеціальних дозволів регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за № 70/10350.

Пунктом 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

Відповідно до п. 3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомзему України /далі - Держкомзему/) відмовляє у видачі дозволу.

За приписами п. 3.4 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, відповідно до пункту "з" статті 25, статті 26 Закону України "Про землеустрій" робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель мають право розробляти юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Згідно п. 3.5 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок проект землеустрою повинен бути розроблений відповідно до вимог законодавчих та нормативно-правових актів, які регламентують порядок розробки, розгляду, погодження, затвердження та внесення змін до проектів землеустрою.

Відповідно до п. 4.1 Порядку для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник (далі - заявник) звертається із письмовою заявою до відповідного органу Держкомзему (далі - інспекційного органу Держкомзему).

До заяви (додаток 1) додаються такі документи: копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою; копія паспорта громадянина (для військових - посвідчення офіцера; юридичних осіб - копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копія статуту (положення), інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові керівника (заступника), а також особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, їх номери телефонів; представників - копія паспорта громадянина /посвідчення офіцера/, довіреність на отримання дозволу, інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону); проект землеустрою із зазначенням його розробника, копія ліцензії на проведення робіт із землеустрою; копія агрохімічного паспорта земельної ділянки; копія договору на виконання земляних робіт (у разі, якщо заявник уклав договір на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки з іншою фізичною чи юридичною особою), прізвище, ім'я та по батькові особи, відповідальної за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, її номер телефону; копія документа, що підтверджує сплату коштів за відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (у разі їх наявності).

Отже, Порядком передбачено надання вичерпного переліку документів до заяви про отримання дозволу, серед яких передбачено подачу ліцензії, а не сертифікатів.

Таким чином, доводи відповідача, що робочий проект землеустрою розроблено юридичною особою у штаті якого відсутній сертифікований інженер-землевпорядник, суд вважає необґрунтованими, оскільки позивач не має нести відповідальність за дії ТОВ "ЮРВО", при тому, що зазначений проект розробив інженер-землевпорядник, який на той час мав діючий сертифікат, що також підтверджується посиланням у робочому проекту землеустрою, а саме наявність кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника №001476 виданий ОСОБА_1 18.01.2013 року (а.с. 45).

Проте, суд зазначає, що пунктом 2 ст. 54 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що робочі проекти землеустрою розробляються на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Таким чином, з аналізу наведеної норми слідує, що робочі проекти землеустрою розробляються на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

При зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, Товариством з обмеженою відповідальністю "Керамейя" було надано, зокрема, робочий проект землеустрою.

Однак, даний проект розроблено без рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Даний факт також не заперечувався представником позивача в судовому засіданні, отже, вказаний проект не відповідає вимогам Закону України "Про землеустрій".

З приводу доводів позивача на те, що робочий проект землеустрою розроблено ТОВ "ЮРВО" на замовлення ТОВ "Керамейя" згідно договору від 03.04.2015 року № 8 та затверджено замовником 29 травня 2015 року до набрання чинності Закону України від 02.06.2015 р. № 497-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", в якому п. 2 ст. 54 Закону України "Про землеустрій" викладено в редакції, яка передбачає, що робочі проекти землеустрою розробляються на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу на те, що позивач звернувся із заявою про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки (до якої було додано, зокрема робочий проект землеустрою, затверджений 29.05.2015 року) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 24.04.2018 року, тобто майже через три роки після набрання чинності вище зазначеного Закону (а.с. 9).

На момент прийняття рішення, що є предметом оскарження, відповідач керувався чинними нормами ст. 54 Закону України "Про землеустрій", які певну форму та зміст робочого проекту, який є підставою для надання дозволу, а отже, оскільки проект не відповідав вимогам чинного законодавства, правомірно прийняв рішення про відмову у наданні дозволу.

Разом з тим, враховуючи викладене та те, що позивачем до заяви про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки було додано робочий проект землеустрою, що не відповідає вимогам Закону України "Про землеустрій", оскільки він був розроблений за відсутності рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Керамейя" є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання відмову протиправною - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04.03.2019 р.

Суддя О.А. Прилипчук