
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 лютого 2019 року № 826/9125/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку спрощеного провадження (без повідомлення сторін) матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) доГоловного управління Пенсійного фонду в Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не врахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 10 % надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, премії у розмірі 25 %, які він отримував до перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 10 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, премії у розмірі 25 %, починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 лише 50 % суми підвищення пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Київській області виплачувати 100 відсотків суми підвищення пенсії ОСОБА_1, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу а деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи 01 січня 2018 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу професійну допомогу у розмірі 15 000,00 грн. та судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1 409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Мотивуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій з однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців. При цьому, зміна умов і норм пенсійного забезпечення шляхом запровадження правил, що не засновані на Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
На думку позивача, з урахуванням частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, не зважаючи на пункт 5 Порядку №45 та пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України №102 у спірних правовідносинах під час проведення перерахунку пенсій відповідач зобов'язаний враховувати всі види грошового забезпечення, які отримував позивач до перерахунку пенсії.
Додатково представник позивача стверджує, що нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути відстрочена на тривалий термін.
На переконання позивача, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу. Тобто, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 в частині відстрочення виплати належної позивачу пенсії суперечить вимогам частини 3 статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 червня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник відповідача копію вказаної ухвали суду від 15 червня 2018 року отримав 26 червня 2018 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України №103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, з 01 березня 2018 року постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратила свою чинність, як наслідок, види грошового забезпечення, що були визначені даною постановою Уряду не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Додатково представник відповідача повідомив, що оскільки законодавець прирівняв колишніх працівників органів внутрішніх справ до поліцейських, то для перерахунку пенсії має враховуватись грошове забезпечення поліцейських, відтак надбавки, які виплачувались позивачу у період його служби в органах внутрішніх справ, не можна враховувати для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейського, адже вони не виплачуються за відповідною посадою (посадою, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади, з якої особи була звільнена).
З огляду на викладене вище та відсутність підстав для задоволення клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 є пенсіонером військовослужбовцем та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Як вбачається з розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01 грудня 2015 року по пенсійній справі №К-7649 ОСОБА_1 з 01 січня 2007 року пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1200,00 грн., оклад за військове звання - 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30 % - 399,00 грн., робота з таємними виробами, носіями, документами 10 % - 120,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 % - 864,50 грн., премія 25 % - 300,00 грн., всього 3013,50 грн.
З 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 920,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 410,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2 932,00 грн., усього - 10 262,00 грн.
Представник позивача, вважаючи, що при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем не враховані всі види грошового забезпечення, звернувся до відповідача із заявою.
Листом від 26 лютого 2018 року №822/7 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило представнику позивача, що виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Одночасно повідомлено, що Міністерство внутрішніх справ України своїм листом повідомило Пенсійний фонд України про неможливість використання раніше наданих ліквідаційною комісією довідок про перерахунок пенсії, оскільки вони не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб». Нові довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі наданих Управлінням списків, будуть містити розмір премії за січень 2016 року.
Відповідь на звернення представника позивача від 16 квітня 2018 року №б/н містить аналогічні положення, які викладені у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 26 квітня 2018 року №3668/09-01.
Незгода позивача із проведеним перерахунком пенсії та не врахуванням всіх видів грошового забезпечення, зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Суд зазначає, що правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» (далі за текстом - Закон), унормовані приписами статті 63 цього Закону та деталізовані приписами постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі за текстом - Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі за текстом - Порядок №3-1).
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Системно проаналізувавши як приписи загальних актів права з питання визначення розміру призначеної пенсії, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і спеціальних актів права, до яких належать Закон України «Про державну службу», Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про Національну поліцію», Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», також інших актів законодавства з питань визначення розміру пенсії, суд доходить висновку, що в усіх без виключення випадках законодавцем застосовується стала та незмінна юридична конструкція, котра полягає у первісному обчисленні базового розрахункового показника майбутньої пенсії - грошового виразу загальної суми коштів як плати за виконану роботу. До цього показника включаються чітко визначені законом складові, котрі у свою чергу можуть обраховуватись у відсотковому значенні, тобто у процентах від іншого показника. Але при цьому, юридичне значення має не такий відсоток, а виключно остаточно розрахована сума складової оплати праці. До розрахованого базового показника застосовується передбачений законом умовний арифметичний розмір пенсії у відсотковому відношенні до загальної величини оплати праці за певний період трудової діяльності.
Суд вважає, що саме означений показник - умовний арифметичний розмір пенсії і є тією сталою незмінною величиною, на котру прямо поширюється дія приписів статті 22 Конституції України, і який не може зазнавати зменшення навіть у разі запровадження нового законодавства.
За допомогою умовного арифметичного розміру пенсії розраховується і абсолютний арифметичний розмір пенсії, який складає певну грошову суму.
Таким чином, у подальших процедурах перерахунку розміру пенсії владний суб'єкт не може зачіпати саме умовного арифметичного розміру пенсії.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, Постановою №45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками №45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 та Порядку №45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
В матеріалах справи міститься довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області від 25 березня 2018 року №К/7649, відповідно до якої розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, становить: посадовий оклад - 5920,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн. надбавка за вислугу років - 2932,00 грн., усього - 10262,00 грн.
Таким чином, судом не встановлено факту зняття саме відповідачем при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентної надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10 %, зняття надбавки за особливо важливі завдання - 50 % та зняття премії - 25 %, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України здійснив її перерахунок на підставі наданої відповідним органом - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, довідки про розмір грошового забезпечення.
Відтак, вимога позивача в даній частині позовних вимог не підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У той же час, згідно вимог п. 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Аналогічні приписи визначені пунктом 1 Постанови №103, яким визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Вказане вище свідчить про те, що поетапну, як зазначає позивач у зменшеному розмірі, виплату перерахованої підвищеної пенсії з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків від підвищення перерахованої пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103.
У той же час, доводи позивача про протиправність вказаних дій пенсійного органу при перерахуванні пенсії, у разі наявності на це правових підстав, з посилання на Постанову №103 судом не береться до уваги, оскільки відповідність постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 вимогам Закону, не є предметом доказування у даній справі.
Крім того, суд звертає увагу, що вказана постанова не була скасована чи визнана нечинною у судовому порядку, а тому її положення підлягають обов'язковому врахуванню органами пенсійного фонду при перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та які підпадають, які дію вказаної постанови.
А тому, за вказаних вище обставин відповідні позовні вимоги позивача задоволення не підлягають.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідачами виконано обов'язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваних рішень та вимоги, а відтак суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що у задоволенні позову сторони відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, - судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя А.Б. Федорчук