
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2019 р. справа № 480/399/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та виплати пенсії за період з 01.07.2018 по 31.10.2018 та зобов'язання нарахувати та виплатити суму неотриманої пенсії за вказаний період. Свої вимоги мотивує тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою. Місцем її фактичного проживання є АДРЕСА_1. З липня по жовтень 2018 року виплату пенсії їй було припинено у зв'язку з переїздом до м. Суми та реєстрацією в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. Оскільки пенсійна справа була отримана відповідачем лише в жовтні 2018 року, виплата пенсії була поновлена з листопада 2018 року. Проте, пенсія за липень-жовтень 2018 року залишається нарахованою, але невиплаченою. Позивач не погоджується із такими діями органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку припинення виплати пенсії здійснено без прийняття Сумським об'єднаним УПФ України Сумської області відповідного рішення.
Ухвалою суду від 04.02.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що у зв'язку з тим, що пенсійна справа позивача надійшла до управління 04.10.2018 з Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, де позивач раніше отримувала пенсію, ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії з листопада 2018 року. Також відповідач зазначив, що виплата пенсії ОСОБА_1 за липень - жовтень 2018 року буде проведена управлінням на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.27-28).
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сумському об'єднаному УПФУ.
Згідно з копією довідки від 17.08.2018 №0000599084 позивач є особою, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2. Фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 14).
В період з липня по жовтень 2018 року Сумським об'єднаним УПФУ пенсія ОСОБА_1 не виплачувалась.
У зв'язку з чим 20.12.2018 позивачем був оформлений запит на отримання публічної інформації про надання відомостей про номер та дату рішення керівника органу Пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії; відомостей про дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії, та на який термін; відомостей про нарахування та виплату пенсії за поточний 2018 рік (помісячно) (а.с.15).
Сумське об'єднане УПФ Сумської області листом від 17.12.2018 №28426/11-23 повідомило ОСОБА_1 про те, що на підставі звернення заявниці до управління із заявою про запит пенсійної справи з Ізюмського ОУПФ України Харківської області, 23.08.2018 управлінням направлений запит на отримання пенсійної справи. Для вирішення питання виплати пенсії у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365, 29.08.2018 управлінням було надіслано відповідний запит до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на отримання інформації для здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем фактичного проживання/перебування. 06.09.2018 отримано рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Сумської міської ради №36 про відновлення виплати пенсії з місяця звернення. Після надходження 04.10.2018 електронної пенсійної справи починаючи з листопада 2018 року нараховується і виплачується пенсія за поточний період - дата виплати 10 число. Виплата пенсії за минулий період (липень, серпень, вересень та жовтень 2018 року) буде проведена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.16).
Разом з тим, після відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 залишається невиплаченою нарахована пенсія з липня по жовтень 2018 року.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в Законі України №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії. За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж.
Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення. Згідно зі ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати мені пенсії. Окреме рішення про припинення виплати мені пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду мені не надсилалась.
Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам"), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року "Про припинення виплати пенсії до з'ясування" та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.
Суд зазначає, що справа №480/399/19, є аналогічною із вказаною зразковою справою.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач поновив нарахування пенсії з листопада 2018 року, проте, безпідставно не виплатив нараховану пенсію з липня по жовтень 2018 року.
Заяви відповідача про невиплату пенсії ОСОБА_1 за липень-жовтень 2018 року у зв'язку з проведенням її виплати на умовах окремого порядку є безпідставними, оскільки статтею 47 Закону України №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності невиплати пенсії ОСОБА_1 з липня по жовтень 2018 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнання протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії за період з 01.07.2018 по 31.10.2018 та зобов'язання виплатити суму неотриманої пенсії за період з 01.07.2018 по 31.10.2018.
Що стосується розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 04.02.2019 позивач звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.
Тому у суду відсутні підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі.
Стосовно вимог позивача про звернення судового рішення в частині присудження виплати пенсії до негайного виконання, суд зазначає, що в їх задоволенні необхідно відмовити, оскільки відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсії, в даному випадку позивачу пенсія виплачується, а спір іде лише за тимчасову невиплату за минулі періоди.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.07.2018 по 31.10.2018.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму неотриманої пенсії за період з 01.07.2018 по 31.10.2018.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар