Рішення № 80216651, 04.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
1540/4914/18
Номер документу
80216651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4914/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Бутенка А.В.,

за участю секретаря - Левчук О.В.,

сторін:

позивач - ОСОБА_1

представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю)

представник 3-ї особи - ОСОБА_3 (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Грушевського, 129) до ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Т. Шевченка, 169), за участю 3-ї особи товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, за участю 3-ї особи товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання», в якому просить суд:

- Визнати дії ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області з припинення надання ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пільг при сплаті за комунальні послуги в межах середніх норм споживання протиправними.

- Зобов'язати ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області поновити право ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на пільги при сплаті за комунальні послуги в межах середніх норм споживання.

В обґрунтування адміністративного позову Позивачем зазначено, що підставою для звернення до суду за захистом своїх прав є дії Відповідача щодо припинення надання пільг з оплати комунальних послуг.

Ухвалою від 14.11.2018 р. прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

27.12.2018 року, протокольною ухвалою суду продовжено підготовче провадження.

06.12.2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Відповідач просить суд відмовити Позивачу в задовленні позовних вимог, з підстав, зазначених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с. 60-62).

В обґрунтування зазначено, що відповідач діяв відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї», якою визначено, що з 01 липня 2015 року надання пільг окремим категоріям громадян проводиться з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї пільговика з розрахунку, якщо на одну особу за попередні шість місяців дохід не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. В зв’язку з тим, що з 01.07.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку як працюючий пенсіонер та її дохід перевищує податкову соціальну пільгу, тому право користуватися пільгами вона не має.

13.12.2018 року від 3-ї особи надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити Позивачу в задовленні позовних вимог (а.с. 76-79).

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову.

Представник 3-ї особи заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених у письмових поясненнях, які міститься в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

З 27.12.2012р. Позивачем було укладено договір на постачання природного газу №101120 та на ім'я Позивача було відкрито особовий рахунок №50003746.

Позивач є пенсіонером, раніше працювала педагогічним працівником у сільській місцевості.

Як сільський педагог на пенсії з 01.01.2007 року, Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків та користувалася пільгами при сплаті за комунальні послуги в межах середніх норм споживання.

23.08.2017 року від ТОВ «Одесагаз-Постачання» на адресу Позивача надійшло попередження про припинення газопостачання, де вказано, що заборгованість Позивача складає 7056,50 грн. При цьому, 5577.59 грн. з вказаної суми були перерахунки за минулий період (а.с. 12).

28.08.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Овідіопольської районної державної адміністрації за роз’ясненням (а.с. 10).

18.09.2017 року Позивачу було направлено відповідь, з якої вбачається, що пільги з оплати комунальних послуг надавались до 31.12.2015 року (а.с. 11).

Позивач зазначає, що про припинення застосування пільг ні ОСОБА_4 соціального захисту населення, ні ТОВ «Одесагаз-Постачання» її не повідомляли ні усно, ні письмово.

Не погоджуючись з діями Відповідача, ОСОБА_1 звернулась із даним позовом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає доводи Позивача, які викладені у позові необґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3 ст. 57 Закону України «Про освіту», педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в таких населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах норм.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї», з 01 липня 2015 року надання пільг окремим категоріям громадян проводиться з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, якщо дохід не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу: з 01.07.2015 року по 31.12.2015 року - 1710 гривень, з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року - 1930 гривень, з 01.07.2017 року до 31.12.2016 року - 1930 гривень, з 01.01.2017 року до 31.12.2017 року - 2240 гривень, з 01.01.2018 року до 31.12.2018 року - 2470 гривень.

Цей Порядок визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.

Також, суд зазначає, що з метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги, впорядкування механізму надання пільг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117, створено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі в управлінні соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації пільгових категорій громадян як сільський педагог на пенсії та користувалася пільгами при сплаті за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання (опалення, освітлення) з 01.01.2007 року до 31.12.2015 року.

В зв’язку з тим, що з 01.07.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку як працюючий пенсіонер та її дохід перевищує податкову соціальну пільгу, тому право користуватися пільгами відсутнє.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до Положення про ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, управління відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: організовує виконання Конституції України, законодавства, актів Президента України, Постанов КМУ, наказів Мінсоцполітики та здійснює контроль за їх реалізацією, інформує населення, роз’яснює громадянам положення нормативно правових актів з питань, що належать до їх компетенції у тому числі через засоби масової інформації.

Взаємовідносини між ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» та Овідіопольською районною державною адміністрацією регулюються договорами про відшкодування витрат, пов’язаних з наданням пільг на оплату послуг з газопостачання окремим категоріям громадян та відшкодування витрат, пов’язаних з наданням субсидій та компенсацій населенню на оплату природного газу.

ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області від 18.05.2017 року № 449/5 ТОВ «ОДЕСАГАЗ- ПОСТАЧАННЯ» було повідомлено про припинення пільг як сільському педагогу на пенсії по особовому рахунку № 50003746 ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у зв’язку з перевищення доходу, що дає право на отримання даної пільги. Враховуючи те, що в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків Позивач з 01.01.2016р. не перебуває на обліку як сільський педагог на пенсії та зважаючи на те, що дані обставини стали відомі лише у травні 2017 року, тому 01.08.2017 року ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» було здійснено перерахунок пільги за опалювальний період з 31.12.2015 року по 30.04.2017 року на суму 5577,59 грн.

Відповідно до п. 17 Постанови КМУ від 21.10.1995 року № 848, проведення перерахунку за минулі періоди строк, за який здійснюється перерахунок, не обмежується.

Про виникнення боргу Позивача повідомлено 23.08.2017 року, тобто своєчасно доведено до відома про що зазначено у позовній заяві. Також Позивач погодилась з утворенням суми заборгованості, що підтверджується укладеним договором реструктуризації заборгованості від 09.10.2017 року №14.

Позивач у позові не просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення її особисто про припинення надання пільг.

Таким чином, враховуючи предмет спору та встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Грушевського, 129) до ОСОБА_4 соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Т. Шевченка, 169), за участю 3-ї особи товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04.03.2019 року.

Суддя Бутенко А.В.

.