
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗМІНИ СПОСОБУ І ПОРЯДКУ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
08 лютого 2019 рокуСправа № 808/1444/18 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунської П.М. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 у справі №808/1444/18 визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) під час перерахунку та виплати пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум. Присуджено на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати в сумі 1409 грн. 60 коп.
02 жовтня 2018 року позивачу видано виконавчі листи у даній справі.
30 січня 2019 року до суду від Старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунської П.М. надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якій заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення від 25.05.2018, винесеного Запорізьким окружним адміністративним судом по справі № 808/1444/18 із "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум" на "стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_2 суму перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 01.06.2018 у розмірі 36 918,75 грн."
В обґрунтування заяви Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області вказує, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції перебуває виконавче провадження № 57367760 з примусового виконання виконавчого листа № 808/1444/18 виданого 02.10.2018 Запорізьким окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум. Вказує, що листом від 12.10.2018 за вих. № 19858/07 боржник повідомив про виконання рішення суду відповідно до вимог виконавчого листа по справі № 808/1444/18 від 02.10.2018, а саме здійснено перерахунок пенсії стягувача, сума донарахування за період з 01.01.2016 по 30.09.2018 склала - 40 837,50 грн. Донарахування пенсії за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 у розмірі 3 918,75 грн. виплачено стягувачу 24.09.2018. Проте, виплату суми перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 01.06.2018 у розмірі 36 918,75 грн. боржником не здійснено. Стверджує, що у зв'язку із тим, що резолютивна частина вищевказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов'язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, а органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду пред'явити його на виконання до органів Казначейства. Таким чином, на теперішній час для подальшого виконання рішення суду наявні, передбачені законодавством обставини, що ускладнюють виконання судового рішення. З огляду на викладене, просить задовольнити заяву.
07.02.2019 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення вх. № 5229, в якому Управління вказує, що заперечує проти задоволення заяви в повному обсязі. Стверджує, що після отримання постанови державного виконавця про примусове виконання виконавчого листа № 808/1444/18, виданого 02.10.2018 (постанова від 05.10.2018 про відкриття виконавчого провадження № 57367760) головне управління повідомило про здійснення перерахунку пенсії. Стверджує, що за період з 01.01.2016 по 30.09.2018 донараховано 40 837,50 грн., натомість, за період з 01.06.2018 по 30.09.2018 здійснено виплату пенсії в сумі 3 918,75 грн. 24.09.2018. Тож, посилається на те, що рішення суду виконано в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження. Крім того, вказує, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 808/1444/18 носить зобов'язальний характер, а не майновий. У зв'язку з викладеним, просить відмовити у задоволенні заяви.
Ухвалою суду від 31.01.2019 призначено до розгляду заяву Старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунської П.М. у судовому засіданні 08.02.2019.
В судове засідання заявник та представники заявника та сторін не з'явилися, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відзиві на заяву просило суд розглядати її за відсутності представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Відповідно до положень ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Так, рішенням суду від 25.05.2018, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум.
В той же час, в заяві про зміну способу та порядку виконання рішення суду старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунська П.М. просить суд змінити спосіб виконання судового рішення та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_2 суму перерахунку по пенсії за період з 01.01.2016 по 01.06.2018 у розмірі 36 918,75 грн. Тобто, заявник фактично просить суд змінити суть резолютивної частини зазначеного рішення суду від 25.05.2018, а з самої суті заяви вбачається наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Старшого територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунська П.М. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №808/1444/18 не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Щодо посилань заявника на невиконання рішення суду в частині виплати позивачу грошових коштів за період з 01.01.2016 по 01.06.2018 у розмірі 36 918,75 грн., суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пунктами 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Згідно із пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 103) Кабінет Міністрів України постановив, зокрема, перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Суд також зазначає, що 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Відповідно до пункту 11 Порядку №649 боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Таким чином, суд дійшов висновку, що здійснення повної виплати пенсії позивачу з як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 01.06.2018 повинно бути проведено із врахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.
Тож, встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень Пенсійного фонду України, а виплата буде здійснена у відповідності до Постанови № 103 та Порядку №649.
Отже, заява Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунська П.М. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №808/1444/18 від 25.05.2018 не підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 378 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Гогунської П.М. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №808/1444/18 від 25.05.2018, - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.
Суддя Л.Я. Максименко