Рішення № 80215851, 04.03.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
826/17339/18
Номер документу
80215851
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 березня 2019 року м. Київ № 826/17339/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Колеснікової І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області

до Головного територіального управління юстиції у місті Києві

про визнання незаконною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

04 грудня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у місті Києві, в якому просить суд:

- визнати незаконною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 10 жовтня 2018 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 56938263.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.11.2018 зазначену справу передано за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Київського окружного адміністративного суду.

За результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, дану справу передано для розгляду судді Київського окружного адміністративного суду Колесніковій І.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного від 31.01.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2019 було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що винесена постанова про накладення на Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області штрафу в розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду є незаконною, оскільки рішення суду, в рамках якого відкрито виконавче провадження, виконано в межах покладених судом зобов’язань у повному обсязі.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області вказано на факт повідомлення відповідача про виконання судового рішення, у той час як державним виконавцем не взято такі пояснення до уваги. Відтак, позивач просить визнати спірну постанову незаконною та скасувати її.

Представник відповідача своїм правом про надання письмового відзиву не скористався.

Представники сторін в судове засідання призначене на 04.03.2019 о 15 год. 00 хв. не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв та клопотань з приводу причин неявки у судове засідання від відповідача не надійшло.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Як передбачено частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відтак, оскільки неприбуття у судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, судом встановлено таке.

Рішенням Київського кружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі 810/769/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, код ЄДРПОУ 22933548) щодо непроведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. Київська область, ІН НОМЕР_1); зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, код ЄДРПОУ 22933548) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. Київська область, ІН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії, призначеної позивачу, на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України від 30.05.2017, починаючи з 01.01.2016.

02.08.2018 року Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 810/769/18 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної позивачу, на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України від 30.05.2017, починаючи з 01.01.2016.

08.08.2018 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 56938263 з примусового виконання виконавчого листа № 810/769/18, виданого Київським окружним адміністративним судом. Боржнику було надано десятиденний строк для виконання рішення суду.

Позивачем на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження було направлено державному виконавцю лист із зазначенням того, що 29.05.2018 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Київській області від 24.03.2018 № К-6714. Розмір пенсії після перерахунку склав – 2 970,00 грн.

06.08.2018 позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному судовим рішенням від 24.04.2018 по справі № 810/769/18, розмір пенсії після перерахунку склав – 2 970,00 грн.

Так, Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Київській області вказано на той факт, що розмір пенсії після його перерахунку за рішенням суду залишився в попередньому розмірі, що свідчить про виконання рішення суду.

За невиконання рішення суду у встановлений державним виконавцем строк, 10.10.2018 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.

Позивач, вважаючи вказану постанову протиправною, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 року виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Пунктами 1 та 16 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином, постанова про накладення штрафу виноситься державним виконавцем стосовно боржника, у разі невиконання без поважних причин останнім рішення суду.

Як вже встановлено судом, рішенням Київського кружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі 810/769/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, код ЄДРПОУ 22933548) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. Київська область, ІН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії, призначеної позивачу, на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України від 30.05.2017, починаючи з 01.01.2016.

В свою чергу, позивачем на виконання поставнови про відкриття виконавчого провадження було повідомлено, що розмір пенсії після його перерахунку за рішенням суду залишився в попередньому розмірі. Доплата відсутня.

Також під час розгляду справи, позивачем були надані письмові пояснення, що доплата по уточнюючій довідці за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 становить 46 675,62 грн.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, ОСОБА_1 підлягало до виплати щомісячно 2 970,00 грн., однак фактично пенсія виплачувалась у меншому розмірі. Доплата за вказаний період склала 46 675, 62 грн.

Позивачем не надано суду доказів повного погашення заборгованості по виплаті пенсії у розмірі 46 675, 62 грн., що виникла після її перерахунку.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії є передумовою її виплати та не може замінювати саму виплату грошових коштів.

Відтак, рішення Київського кружного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі № 810/769/18 не може вважатись виконаним.

Щодо посилань позивача на практику Верховного суду та на те, що перерахована пенсія буде виплачена позивачеві за наявності бюджетного фінансування, як на підставу поважності невиконання в повному обсязі рішення суду, суд зазначає таке.

Верховним Судом в ухвалі від 16.07.2018 року по справі № 811/1469/18 вказано на неодноразовість його посилань (у справах № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Отже, Верховний суд України в своїх рішеннях виходив з того, що відсутність відповідного фінансового забезпечення та коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Визначаючись з приводу обставин існування у спірних правовідносинах поважних причин невиконання рішення суду, суд бере до уваги, що відсутність фінансування або недостатність коштів в умовах функціонування бюджетної установи є фактором, котрий ускладнює проведення будь-яких платежів (у тому числі і за рішеннями суду).

Проте, запроваджене статтею 129-1 Конституції України, статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України правило безумовної обов’язковості виконання рішення суду вимагає вчинення від зобов’язаної особи усіх достатніх поза розумним сумнівом дій, спрямованих на створення умов для виконання приписів судового акту.

У спірних правовідносинах належним виконанням рішення суду є сукупність таких діянь, як перерахунок пенсії та вчинення дій щодо виплати різниці її розміру.

Суд вважає, що до таких дій належать організаційно-правові заходи із збільшення обсягів асигнувань за видатками, як-то: письмове звернення до розпорядника коштів вищого рівня з приводу виділення асигнувань для виконання конкретного рішення суду.

Між тим, позивачем, як до суду так і до відповідача, не надано жодного доказу відсутності відповідного фінансового забезпечення та коштів для виплати стягуваних пенсійних виплат на підставі рішення суду та доказів вчинення дій для збільшення обсягів асигнувань за видатками.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на практику Верховного суду та на те, що перерахована пенсія буде виплачена позивачеві за наявності бюджетного фінансування, як на підставу поважності невиконання в повному обсязі рішення суду.

Таким чином, надані позивачем пояснення та документи не мають чіткого відображення вчинених позивачем дій, спрямованих на виконання рішення суду в частині виплати коштів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на те, що позивачем не доведено обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, - у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для їх розподілу у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 6-11, 14, 77, 139, 243 - 246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.