Рішення № 80215753, 26.02.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2019
Номер справи
240/598/19
Номер документу
80215753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2019 року м.Житомир справа № 240/598/19

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання призначити пенсію за віком,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення щодо відмови достроково призначити пенсію за віком, зобов'язання призначити пенсію за віком.

Ухвалою суду від 06.02.2019року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні Позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що з 31.10.2018року Позивач звільнена з роботи у зв'язку із скороченням чисельності та штату. Таке звільнення мало місце менш ніж за півтора року до досягнення Позивачем пенсійного віку. 30.11.2018року Позивач стала на обліку до Новоград-Волинського центру зайнятості населення і 14.11.2018року звернулася до Відповідача про дострокове призначення пенсії за віком.

Рішенням від 21.11.2018року Відповідач відмовив у призначенні такої пенсії у зв'язку з тим, що Позивач не досягла пенсійного віку. Таке рішення Відповідача Позивач та її представник вважають протиправним та таким, що винесене без врахування Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. N 5-р/2018.

В судовому засіданні представник Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, проти позову заперечив і пояснив, що Позивачу правомірно у відповідності до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було відмовлено у призначенні пенсії за віком, так як Позивач не досягла пенсійного віку.

Представник Відповідача вважає, що лише після роз'яснення Конституційним Судом України порядку застосування положень ст.21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" можна вирішувати питання щодо дострокового призначення пенсії за віком Позивачу.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Третьої особи, в судове засідання не прибув, направив суду письмові пояснення по справі, в яких проти позову заперечив з підстав, зазначених представником Відповідача.

Заслухавши доводи Позивача і його представника, доводи представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що 14.11.2018року Позивач зверталася до Відповідача про призначення пенсії за віком.

Відповідного до оскаржуваного рішення №71 від 21.11.2018року Відповідач відмовив у призначенні такої пенсії у зв'язку з тим, що Позивач не досягла пенсійного віку.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що Позивач, ОСОБА_1 ОСОБА_4 народження, тобто на день звернення до Відповідача (14.11.2018року) була особою, яка досягла 58 річного віку.

В розумінні вимог ч.1 ст.26 Закону N 1058-IV Позивач, як особа 18.09.1960року народження, має право на призначення пенсії за віком після досягнення нею 59 річного віку.

За приписами ст.21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" від 16 грудня 1993 року N3721-XII (надалі - Закон N3721-XII) особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантувалося право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Виплата пенсій особам, звільненим у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, зазначеним у частині першій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення ними пенсійного віку.

Відповідно до підпункту 3 пункту 12 розділу І Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. N 76-VIII вказана правова норма ст.21 Закону N3721-XII була виключена.

Разом з тим, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. N 5-р/2018 положення підпункту 3 пункту 12 розділу І Закону N 76-VIII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З набуттям чинності вказаного Рішення Конституційного Суду України держава знову гарантує право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку громадянам похилого віку, трудовий договір з якими розірвано з причин, які не залежали від їх волі та не були наслідком дій цих осіб.

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що Позивач, ОСОБА_1 ОСОБА_4 народження, 31.10.2018року була звільнена з роботи з ПАТ "Дубномолоко" відповідно до вимог п.1 ст.40 КЗпП України (у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників).

В судовому засіданні встановлено та визнається сторонами, що загальний страховий стаж Позивача становить 40 років 09 місяців та 01 день.

Ці обставини встановлені судом в результаті дослідження записів в трудовій книжці Позивача (а.с.10-11).

Як зазначено в оскаржуваному рішенні, підставою для відмови у призначенні Позивачу пенсії за віком вказано відсутність права на таку пенсію на дату звернення.

Таке рішення Відповідача є протиправним та стало наслідком неврахування вимог зазначеного Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. N 5-р/2018 щодо відновлення чинності положень ст.21 Закону N3721-XII.

На день звернення (14.11.2018року) Позивача до Відповідача Позивач була особою звільненою з роботи у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності або штату працівників. На день такого звільнення Позивачу виповнилося 58 років, тобто таке звільнення мало місце менш ніж за півтора року до досягнення Позивачем пенсійного віку (59років), встановленого статтею 26 Закону N 1058-IV.

Суд вважає безпідставними доводи представника Відповідача в судовому засіданні, наведені в обґрунтування оскаржуваного рішення, щодо необхідності відповідного роз'яснення порядку виконання вказаного Рішення Конституційного Суду України, яким не відновлено правові норми ст.49 Закону України "Про зайнятість населення", з огляду на таке.

По-перше, такі доводи не наведені в оскаржуваному рішенні №71 Відповідача, а тому не можуть бути предметом судового розгляду.

По-друге, неконституційність положень Закону N 76-VIII щодо внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення", в тому числі про виключення статті 49 цього Закону, взагалі не була предметом розгляду Конституційним Судом України в даній справі N 1-4/2018(2792/15).

Правові норми ст.49 Закону України "Про зайнятість населення" втратили чинність згідно Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII і не можуть бути враховані при вирішенні питання щодо призначення пенсії Позивачу.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача протиправним рішенням Відповідача.

Таке порушене право підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення Новоград-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.11.2018року № 71 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Одночасно суд зобов'язує Новоград-Волинського об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 14.11.2018року призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсії за віком.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.11.2018року № 71 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 14.11.2018року призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсії за віком.

Судові витрати ОСОБА_1 (11708, пров.3-й Чайковського,15 м.Новоград-Волинського Житомирської області, РНОКПП НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11708, вул.Єрьоменко,16 м.Новоград-Волинського Житомирської області, ЄДРПОУ 37808338).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 01 березня 2019 року