Рішення № 80215676, 19.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
200/14524/18-а
Номер документу
80215676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2019 р. Справа№200/14524/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Голуб В.А.,

при секретарі – Мангуш З.В.,

за участю:

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначає, що Державною фіскальною службою України надано йому письмову індивідуальну консультацію № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року, якою зроблено висновок, що на сьогодні законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов’язань платниками єдиного внеску, які перебувають у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. Відповіді щодо нормативно-правового акту, який свідчить про закінчення АТО та виникнення обов’язку нараховувати, подавати звітність та сплачувати єдиний внесок, не надано. Позивач вважає, що вказана письмова індивідуальна консультація Державної фіскальної служби України № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року суперечить приписам чинного законодавства, яким звільнено платників податків, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. З огляду на наведене, ОСОБА_2 просить зобов’язати Державну фіскальну службу України надати нову податкову письмову індивідуальну консультацію на звернення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 від 03.09.2018 року з урахуванням висновків суду.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, обґрунтований тим, що законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", зокрема виключено п.п. 8 п.4 ст.11 закону, в якому скасовано норму, зазначену в п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", щодо звільнення від виконання обов’язків платників єдиного внеску, які перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. Поряд з цим, представник відповідача зазначає, що вказаний закон не скасовує обов’язків зі сплати єдиного внеску. Представник Державної фіскальної служби України зазначає, що податкова консультація відповідає вимогам чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 200/14524/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 200/14524/18-а за правилами загального позовного провадження на 15 годину 00 хвилин 17.01.2019 року Ухвалою суду від 17.01.2019 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання вчинити певні дії. Призначено судовий розгляд по суті на 15 годину 00 хвилин 07.02.2019 року.

У судовому засіданні 07.02.2019 року судом було оголошено перерву до 18.02.2019 року 12-00 години.

Pозгляд справи відкладено з 18.02.2019 року на 19.02.2019 року о 12:00 год. у зв’язку із перебуванням судді на лікарняному.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – приватний нотаріус ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), зареєстрований за адресою: 84122, Донецька обл., м. Слов’янськ, вул. Корольова, б. 28, кв. 1 та перебуває на обліку у Слов’янській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с.8).

З метою звільнення від виконання обов’язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" позивачем подано заяву до контролюючого органу від 10.12.2015 року № 71/01-16 (а.с.9-10).

Позивач направив до Головного управління ДФС у Донецькій області запит від 03.09.2018 року № 316/01-16 на письмову індивідуальну консультацію, відповідно до якого просив надати відповідь на питання: «Який нормативно-правовий документ (назва, номер, дата) свідчить про закінчення антитерористичної операції та виникнення у позивача зобов’язання нараховувати, подавати звітність та сплачувати єдиний соціальний внесок?» (а.с.6).

Державною фіскальною службою України надано приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 податкову консультацію № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року, відповідно до якої зазначено, що на сьогодні законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов’язань платниками єдиного внеску, які перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. Відповіді щодо нормативно-правового акту, який свідчить про закінчення АТО та виникнення обов’язку нараховувати, подавати звітність та сплачувати єдиний внесок не надано (а.с.7).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі-Податковий кодекс України).

Відповідно до 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Згідно з пунктом 52.1 статті 52 Податкового кодексу України, за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу України).

За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства, (пункт 52.3 статті 52 Податкового кодексу України).

Приписами пунктів 52.4 та 52.5 статті 52 Податкового кодексу України передбачено, що консультації надаються контролюючими органами. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Водночас, платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій або електронній формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору (пункт 53.3 статті 53 Податкового кодексу України).

Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

З огляду на викладені законодавчі положення вбачається, що податкова консультація надається контролюючими органами у межах компетенції з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган, виходячи з норм або змісту відповідного податку чи збору.

Виходячи з системного аналізу зазначених норм, дослідженню підлягають обставини щодо: поставлених у зверненні платника про надання податкової консультації питань; викладених у податковій консультації відповідей; відповідність зазначених у податковій консультації висновків нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Суд вважає, що запит ОСОБА_2 відповідає формі та вимогам пункту 52.1 статті 52 Податкового кодексу України, а позивач просить надати консультацію з питання, що належить до компетенції відповідача.

Суд зазначає, що питанням, яке було предметом спірної податкової консультації є обов’язок нараховувати, подавати звітність та сплачувати єдиний внесок під час проведення антитерористичної операції.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 2464-VI виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до положень пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VI. Частиною восьмою цієї статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Стаття 25 Закону № 2464-VІ регламентує заходи впливу та стягнення, і частиною першої цієї статті передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає, серед іншого, тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту:

« 9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р), яке втратило чинність.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Суд зазначає, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону № 2464-VІ.

Місто Слов’янськ Донецької області, на території якого розташована Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, в якій на обліку як платник єдиного внеску перебуває позивач, входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинне).

Отже, позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасне нарахування та сплату єдиного внеску, подання звітності з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція.

Суд погоджується з посиланням відповідача, що Закон № 2464-VІ не скасовує обов'язків платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Суд виходить з того, що пункт 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VІ є чинним на цей час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення або викладення в новій редакції тощо пункту 9-4 розділу VIII цього Закону не внесені, чим спростовуються доводи податкового органу щодо втрати чинності положень цього пункту.

Суд звертає увагу, що дійсно як на момент винесення спірної індивідуальної податкової консультації та і на час розгляду справи антитерористична операція в Україні не закінчена.

Указ Президента України «Про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України», на даний час не приймався.

Водночас, суд вважає помилковим посилання відповідача на те, що питання закінчення АТО не відноситься до повноважень податкового органу в контексті саме застосування приписів Закону № 1669.

Як вже було зазначено, введення та закінчення антитерористичної операції відноситься до виключних повноважень Президента України, що оформлюється відповідним указом, який є загальнодоступним.

Натомість, контролюючий орган зобов’язаний давати роз’яснення в межах індивідуальної податкової консультації щодо виникнення обов’язку нараховувати, подавати звітність та сплачувати єдиний внесок як під час проведення АТО так після її завершення.

Отже, питання, поставлене позивачем у запиті на податкову консультацію, спрямоване на надання роз’яснень щодо моменту скасування пільги зі сплати єдиного соціального внеску для платників із зони АТО, а тому належать до повноважень контролюючого органу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що спірна податкова консультація суперечить нормам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.

В свою чергу, скасування судом індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання Державної фіскальної служби України надати податкову письмову індивідуальну консультацію на звернення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 від 03.09.2018 року підлягають задоволенню в повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704, 80 грн., що підтверджується квитанцією № 23885 від 12.12.2018 року (а.с.13).

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь ОСОБА_2 підлягає сплачений судовий збір у розмірі 704, 80 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246,250,295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 84122, АДРЕСА_1) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8) про скасування податкової письмової індивідуальної консультації № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року та зобов’язання вчинити певні дії, – задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкову письмову індивідуальну консультацію Державної фіскальної служби України № 4380/5/99-99-13-02-03-14/1ПК від 11.10.2018 року, яка надана приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України надати податкову письмову індивідуальну консультацію на звернення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 від 03.09.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору у розмірі 704, 80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок)

Повний текст рішення складено 01.03.2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.