
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/412/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання розрахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати мені компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2001 № 159.
В обґрунтування позову зазначив, що на виконання постанови Корольовського районного суду м.Житомира від 14.12.2017 у справі №296/8729/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 20.02.2018 проведено перерахунок призначеної мені пенсії та 19.03.2018 проведено доплату за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 в розмірі 2732,02 грн. Кошти за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 були виплачені лише 05.08.2019 після вжиття судом процесуальних заходів. 02 листопада 2018 року я звернувшись до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплатити донарахованої частини пенсії, отримав відмову від 16.11.2018, обґрунтовану тим, що перерахунок за рішенням суду та виплата проведені вчасно, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати відсутні. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки
Ухвалою від 31.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
18.02.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що зважаючи на те, що виплата заборгованості за судовими рішеннями, які набрали законної сили 12.02.2018 виплачена вчасно, підстави для виплати компенсації втрати частини доходів відсутні. Крім того, позивач не надає жодних доказів зміни індексу споживчих цін в період з 01.01.2016 по 31.09.2018. Отже, позовні вимоги безпідставні.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи, відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Встановлено та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких осіб".
Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 14.12.2017 у справі №296/8729/17 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати мені пенсії відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату мені пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці № 85/1829 від 19.05.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області починаючи з 01.01.2016 року. (а.с.14-15)
Згідно ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2018 постанова набрала законної сили 12.02.2018. (а.с.16)
З матеріалів справи вбачається, що на виконання судового рішення у справі №296/8729/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 20.02.2018 проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії та 19.03.2018 проведено доплату за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 в розмірі 2732,02 грн. (а.с.20 зворот)
Окремою ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 15.08.2018 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного виконання Постанови Корольовського районного суду м.Житомира від 14.12.2017 у справі №296/8729/17 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати Постанову Корольовського районного суду м.Житомира від 14.12.2017 у справі №296/8729/17 в частині виплати перерахованої пенсії у спосіб, який визначений у судовому рішенні.(а.с.17-18)
05.09.2018 було проведено виплату перерахованої позивачу пенсії у сумі 43491,69 грн. за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що підтверджується випискою по картковому рахунку. (а.с.21)
02.01.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою, в якій просив розрахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплатити донарахованої частини пенсії. (а.с.19)
Листом від 16.11.2018 № В-4675 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило, що перерахунок за рішенням суду та виплата проведені вчасно, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати відсутні. (а.с.22)
Вважаю бездіяльність відповідача, що виразилась у не нарахуванні та невиплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати протиправною, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною другою статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-III (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 Закону № 2050-ІІІ визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі статтею 3 Закону № 2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159 (далі - Порядок) закріплено, що дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до п. 2 Порядку, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
За змістом пункту 3 Порядку компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
У пункті 4 Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Наведені норми свідчать, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даній справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
З матеріалів справи слідує, що на виконання постанови Корольовського районного суду у справі №296/8729/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 20.02.2018 проведено перерахунок призначеної пенсії та 19.03.2018 проведено доплату за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 в розмірі 2732,02 грн.
Проте, кошти за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачено не було.
Лише після вжиття судом, щодо Головного управління Пенсійного фонду України процесуальних заходів, передбачених ст.249 КАС України, відповідачем було проведено виплату перерахованої пенсії у сумі 43491,69 грн. за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, яку було зараховано на картковий рахунок 05.09.2018.
З викладеного слідує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області порушило строки виплати частини перерахованої пенсії.
Отже, враховуючи вимоги Закону № 2050-ІІІ та Порядку, суд вважає, що відповідач, порушивши строки виплати позивачу перерахованої пенсії, зобов"язаний був розрахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням таких строків за період з 01.01.2016 по день фактичної виплатити донарахованої частини пенсії, проте цього не зробив, що свідчить про протиправну бездіяльність.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Представник відповідача, обґрунтовуючи у відзиві правомірність своїх дій, посилається на те, що позивачем не надано доказів того, що було змінено індекс інфляції,
Суд вказані доводи до уваги не приймає, оскільки у своєму листі, обґрунтовуючи причини відмови у виплаті компенсації втрати частини доходів, відповідач посилався лише на те, що виплати за рішенням суду проведені у визначені строки.
Згідно правових позицій висловлених Верховним Судом України у постановах від 18 листопада 2014 року у справі №21-518а14, від 11 липня 2017 року у справі №21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі №681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі №522/5664/17 та №336/4675/17, від 21 червня 2018 року у справі №523/1124/17 та від 03 липня 2018 р. у справі № 521/940/17, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Враховуючи те, що відповідачем не доведено відсутності у позивача права на виплату компенсацію втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 13559341) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 13559341) розрахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос