
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2019 р. Справа№200/677/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька область, м. Добропілля, вул. Правди, 45) до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільского об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення №3808 про відмову в призначенні пенсії за віком; зобов`язання зарахувати до спеціального стажу роботи періоду роботи з 04.05.1983 року по 22.08.2007 року в Добропільському АТП та періоду роботи в ФОП ОСОБА_2 з 01.02.2007 року по поточний час; зобов`язання призначити пенсію за віком згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 19.11.2018 року позивач звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2) відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.11.2018 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю пільгового стажу за Списком №2 – 10 років.
Підставами для ухвалення вказаного рішення є те, що архівна довідка не містить інформації про характер виконуваних робіт, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період робіт. Також в оскаржуваному рішенні про відмову зазначено, що позивачем не подано пакет документів на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач з вказаною позицією не згоден у зв`язку з чим, вважає необґрунтованим рішення прийняте відповідачем про відмову в призначенні пенсії.
Представник відповідача, надав відзив на адміністративний позов та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
У відзиві відповідач зазначив, що до пільгового стажу за Списком №2 не зараховано період роботи з 04.05.1983 року по 22.08.1994 року в Добропільському АТП №11486 на посаді водія автомобіля Краз зайнятого в перевезенні технологічних вантажів. Заявник відмовився надавати повний пакет документів для підтвердження пільгового стажу комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Донецькій області.
Також управління зазначає, що в рішенні про відмову в призначенні пенсії відсутні посилання на відмову управління у не зарахуванні періоду роботи у ФОП ОСОБА_3 з 01.02.2007 року по теперішній час до стажу, а тому управління вважає, що позивач передчасно звернувся з цими вимогами до суд. Вказаний період зарахований позивачу до загального страхового стажу. В даному випадку управління вважає, що відсутній предмет спору а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню в цій частині.
За таких обставин, через відсутність необхідного пільгового стажу роботи не має підстав призначити пенсію позивачу за нормами п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 року дану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року у задоволенні клопотання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою від 19.11.2018 року №3808 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2) відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 03.10.2017 року №1058-VI.
Разом з зазначеною заявою позивачем були надані наступні документи: копія трудової БТ-І №4199608; копія військового квитка НТ-І №8588494; архівна довідка про підтвердження наявного трудового стажу, видана Добропільською міською радою №13/06-05/494 від 30.10.2018 року; архівна довідка про підтвердження наявного трудового стажу, видана Добропільською міською радою №13/06-05/494 від 30.10.2018 року; архівна копія особової картки; копія наказів про проведення атестації робочих місць №1239 від 24.06.1994 року; копія паспорту; копія ідентифікаційного номеру.
Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.11.2018 року №3808 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
До пільгового стажу роботи за Списком №2 не зараховано період роботи на ліквідованому підприємстві Добропільське АТП з 04.05.1983 року по 22.08.1994 року на посаді водія автомобіля Краз, оскільки заявником не надано заяву про підтвердження періодів пільгової роботи та необхідний пакет документів на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Статтею 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є, зокрема зайнятість особи на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, та наявність атестації робочих місць.
За відсутності стажу роботи, встановленого абз.1 цього пункту, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 01.04.2018 року по 31.03.2019 року – не менше 27 років у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбачено абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам – на 1 рік за кожні 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Застосування Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 та ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», регулюється Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383.
Згідно з цим Порядком під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (п.3 Порядку).
Під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списком, не менш як 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, професій чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням певних трудових обов'язків (п.2 Порядку).
Позивач, який народився 07.06.1962 року, на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах досягнув віку, який дає йому право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2.
Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Орган Пенсійного фонду України не зарахував спірний період з 07.04.1982 року по 22.08.1994 року до пільгового стажу виходячи з того, що ні трудова книжка позивача, ні архівна довідка не підтверджують пільговий характер роботи.
Згідно із записами трудової книжки позивача БТ-І №4199608, він з 04.05.1983 року по 22.08.1994 року працював на підприємстві Добропільське АТП №11486 на посаді водія автомобіля Краз.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Добропільське АТП №11486 на якому працював позивач, припинили свою діяльність.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.11.2018 року №3808 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за нормами п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Суд не може погодитися з правомірністю вказаних рішень з огляду на таке.
Згідно архівної довідки Добропільської міської ради від 27.12.2018 року №13/06-05/43 ОСОБА_1 працював в Добропільському АТП №11486 на посаді водія автомобіля Краз зайнятого в перевезенні технологічних вантажів з 04.05.1983 року (наказ №63 від 03.05.1983 року), звільнений 22.08.1994 року (наказ №67 від 22.08.1994 року).
21.08.1992 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 №442, відповідно до п.2 якої пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Пунктом 4 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, (далі за текстом Порядок) передбачено, що згідно з п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться у строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного п'ятирічного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Позивачем надано відповідачеві наказ Добропільського АТП 11486 від 24.06.1994 року №123а про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права робітників АТП на пільгове пенсійне забезпечення. В додатку до наказу є перелік професій, яким за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пільгову пенсію за списком №2.
Отже, професія позивача віднесена до професій, що дають право на пільгову пенсію за Списком №2, це підтверджено як трудовою книжкою, так і відповідними наказом.
Разом з цим, позивачем надано архівну довідку Добропільської міської ради від 27.12.2018 року №13/06-05/44 щодо заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи в Добропільському АТП №11486 проте, за період з 01.05.1989 року по 01.08.1994 року.
Щодо позовних вимог зарахувати до пільгового стажу період роботи у ФОП ОСОБА_3 з 01.02.2007 року по теперішній час, суд зазначає наступне.
Згідно даних трудової книжки БТ-І №4199608 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.02.2007 року прийнятий на роботу до ФОП ОСОБА_2 в якості торгівельного представника за трудовим договором від 01.02.2007 року №72.
Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 р. «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, - зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджений Список №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Під повним робочим днем розуміють виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше як 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, професій чи посад, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних із виконанням певних трудових обов’язків (п.2. Порядку №383).
Отже, період роботи позивача у ФОП ОСОБА_2 з 01.02.2007 року по теперішній час не передбачений Списком №2, на підставі цього позовні вимоги щодо зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу позивача є безпідставними.
Разом з цим, суд зазначає, що в рішенні від 28.11.2018 року № 3808 про відмову в призначенні пенсії відсутні посилання на відмову управління у не зарахуванні періоду роботи у ФОП ОСОБА_2 з 01.02.2007 року по теперішній час до стажу, а тому, суд вважає, що позивач передчасно звернувся з цими вимогами до суду. В даному випадку суд вважає, що відсутній предмет спору а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню в цій частині.
у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на призначення пенсії з 25.01.2018 року дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Відповідно пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, приймаючи рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідач має враховувати висновки даного рішення щодо підтвердження страхового стажу позивача у періоди з 04.05.1983 року по 22.08.1994 року. Відповідно до ч. 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька область, м. Добропілля, вул. Правди, 45) до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.11.2018 №3808 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1
Зобов`язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 04.05.1983 року по 22.08.1994 року в Добропільському АТП №11486 та призначити пенсію за віком згідно п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
Стягнути з Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька область, м. Добропілля, вул. Правди, 45) судові витрати у сумі 768,40 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.