
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2018 року м. Київ № 810/3841/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
до суду звернулась ОСОБА_1 з позовом про визнання неправомірними дій Білоцерківського ОУПФУ Київської області щодо нарахування їй пенсії та зобов'язання обрахувати пенсію у розмірі середньомісячної заробітньої плати в Україні.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при перерахунку пенсії з 1 жовтня 2017 р. протиправно було застосовано для розрахунку розміру пенсії за віком показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, замість 1,35 %. Внаслідок таких дій розрахунковий розмір пенсії виявився заниженим, що призвело до звуження змісту та обсягу її права на пенсійне забезпечення в порушення статті 22 Конституції України.
Ухвалою суду від 04.09.2018 було відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання в даній адміністративній справі.
Відповідач позовних вимог не визнав, надав суду письмовий відзив, в якому просив відмовити позивачці у задоволенні заявлених вимог, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивачці було здійснено в межах чинного законодавства та відповідно до вимог п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а тому позовні вимоги є безпідставними так такими, що задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З 20.06.2017 р., позивачка перебуває на обліку в Білоцерківському ОУПФУ Київської області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з розпорядженням Білоцерківського ОУПФУ Київської області від 10.05.2017 р. №150379, позивачці було призначено пенсію у сумі 11476,70 грн. (коефіцієнт 1,35), а до виплати встанолено 10740,00 грн у зв'язку з діючим обмеженням максимальної виплати пенсії до 31.12.2017 р.
В подальшому, відповідачем з 01.10.2017 р. здійснено перерахунок пенсії за віком і застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 %, після проведеного перерахунку розмір пенсії позивачки склав 10740,00 грн.
У зв'язку із чим, позивачка звернулася до управління із заявою від 10.05.2018 р., у якій просила перевірити правильність нарахування пенсії з 01.01.2018 р. та роз'яснити чому розмір пенсії залишився на рівні попереднього обмеження, за наслідком розгляду якої отримала лист від 10.06.2018 р. №445/Х-01, в якому зазначено, що в зв'язку з проведенням перерахунку пенсій з 01.01.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, розмір її пенсії було переглянуто та було застосовано зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%, з якого обчислена пенсія та проведено розрахунок нового розміру пенсії з використанням прожиткового мінімуму, який встановлений на 01.12.2017 збільшеного на 79,00 грн.
Не погоджуючись із таким рішення пенсійного органу ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного:
частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.25 цього Закону. Згідно визначення, наведеного, у статті 1 Закону №1058-ІV, «коефіцієнт страхового стажу» - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Згідно з частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12 Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону №1058-ІV (в редакції чинній до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") величина оцінки одного року страхового стажу складала 1,35%. 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.
Відповідно до частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017р., з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд враховує, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Таким чином, норми Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", якими внесено зміни в частині перерахування з 01.10.2017 пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% не визначено його зворотну дії в часі, у зв'язку з чим відповідач протиправно зменшено оцінку одного року страхового стажу з 1,35% до 1%.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги, що позивачці була призначена пенсія за віком у розмірі 11476,70 грн., а внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії склав 10740,00 грн., суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код 41249051, вул. Ярослава Мудрого, 2, м. Біла Церква, Київська область, 09117) щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017 ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 03049).
Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.10.2017, обрахувавши її розмір за показниками середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.