
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2019 р. Справа№200/540/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 31 липня 2017 року ОСОБА_1, звернувся до ОСОБА_2 фонду з заявою щодо роз’яснення порядку нарахування пенсії. З відповіді ОСОБА_2 фонду від 18.08.2017 року за № 19013/02 позивач дізнався, що розмір нарахованої пенсії склав 11054 грн. 66 коп., але, з урахуванням обмеження згідно до п. 3 ст. 27 Закону України № 1058 від 09.07.2003 року “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у відповідності до змін, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 911 від 25.12.2015 року, розмір пенсії було обмежено до 10740 грн., на період до 31.12.2017 року. Але з 01.01.2018 року пенсія повинна була виплачуватися в розмірі 11054 грн. 66 коп. Не отримавши з 01.01.2018 року розрахований розмір пенсії, позивач звернувся до ОСОБА_2 фонду із заявою щодо здійснення нарахування пенсії у встановленому розмірі 11054 грн.66 коп. З відповіді ОСОБА_2 фонду від 27.04.2018 року за № ВЕБ-05001-Ф-С-18-006-861 позивач дізнався, що розмір пенсії тепер складає 10740 грн. Відносно цього ОСОБА_2 фонд інформував, що з 01.10.2017 року позивачу було проведено масовий перерахунок пенсії у відповідності до п.4-3 Розділу XV Закону 1058, який було внесено Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” № 2148 від 03.10.2017 року. В результаті такого перерахунку пенсії позивачу було скасовано величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% та застосовано величину оцінки одного року страхового стажу 1%, що значно зменшило розмір пенсії, та позивачу призначили доплату згідно до п.4 Розділу XV Закону 1058 до 10740 грн. Не погодившись з такими діями ОСОБА_2 фонду позивач подав заяву від 18.08.2018 року з вимогою перерахувати пенсію з 01.10.2017 року та відновити розрахунок із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%. ОСОБА_2 фонду від 30.08.2018 року за № 567/К-08-01-03 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач просить суд визнати протиправними дії та бездіяльність Маріупольського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області під час проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 року з урахуванням п.4-3 Розділу ХV Закону 1058, зобов’язати Маріупольське об’єднане управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 року довічно із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та зобов’язати Маріупольське об’єднане управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області виплатити різницю недоплаченої пенсії, яка утворилася в результаті перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % починаючи з 01.01.2018 року.
Ухвалою від 11 січня 2019 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 28 січня 2019 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
28 січня 2019 року розгляд справи був відкладений на 12 лютого 2019 року.
12 лютого 2019 року розгляд справи був відкладений на 26 лютого 2019 року.
29 січня 2019 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву відповідно до якого просив суд, відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 обліковується в Маріупольському об’єднаному УПФУ з травня 2017 року та отримує пенсію по інвалідності. Розмір пенсії складає 11160 гривень, що підтверджується Протоколом № 3715 від 12.06.2017. Відповідно до п.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Тобто розмір пенсії з урахуванням п.3 ст. 27 Закону № 1058 склав 10740 гривень. В жовтні 2017 року законодавчим органом України було внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії». Відповідно до перехідних положень п. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 пенсії призначені відповідно до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з використанням показника вартості одного року страхового стажу 1%. На виконання вказаного вище законодавства було здійснено перерахунок пенсії з урахування вартості одного року страхового стажу в розмірі 1%. Розмір пенсії складав 8210 грн. П. 4. Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. У зв’язку зі зменшенням розміру пенсії за інвалідністю на відповідність п.4 прикінцевих положень Закону № 1058 управління доплачує до раніше встановленого розміру на 10740 грн. Щодо зобов’язання управління призначити, нараховувати та вплачувати пенсію за віком за пільгових умов відповідача зазначає, що згідно зі змісту Рекомендації №R(80) 2 Комітету Міністрів державам - членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснити з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень, те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб’єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящих в ієрархії нормативно - правовим актам. Суб’єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб’єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб’єкта влади виходить за межи завдань адміністративного судочинства.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА 039309, отримує пенсію по інвалідності 2 групи, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, виданим 11.07.2018 року, серія ААК №387850, перебуває на обліку в Маріупольському об’єднаному управлінні ОСОБА_2 фонду України Донецької області.
Позивач звернувся до ОСОБА_2 фонду з заявою щодо здійснення нарахування пенсії у встановленому розмірі 11054,66 гривень.
Згідно відповіді відповідача від 30.08.2018 року № 567/К-08-01-03 на звернення ОСОБА_1, зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об’єднаному УПФУ м. Маріуполя Донецької області та з 12.05.2017 року отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання, призначену та обчислену у відповідності до ст. 33 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Пенсію було розраховано з урахуванням страхового стажу 34 роки 05 місяців 25 днів (стаж враховано по 31.03.2017 р.), додаткового стажу 08 років 09 днів (період перебування на інвалідності до досягнення віку) та заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.03.2017 року (201 міс.) та її розмір до виплати склав 10740,00 гривень де:
Коефіцієнт стажу - 0,42500 (510 міс.),
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,57375,
Середньомісячний заробіток - 21248,12 грн. (коефіцієнт заробітку – 5,64449 середній заробіток за 2016 рік – 3764,40 гривень)
Розмір пенсії за віком - 12191,11 грн.,
Доплата за понаднормативний стаж - 91,84 грн. (1312,00*7%),
Загальний розмір пенсії за віком - 12282,95 грн.,
% для обчислення пенсії по інвалідності - 90%,
Розмір пенсії по інвалідності - 11054,66 грн.,
Розмір, що забезпечує максимальний розмір пенсії(реформа)- (-314,66 грн.),
Розмір пенсії по інвалідності - 10740,00 грн.
Максимальний розмір пенсії визначено ч.3 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із змінами, внесеними ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911 від 25.12.2015 року, дію якого подовжено на 2017 рік.
В умовах солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачуються страхові внески.
З 01.10.2017 проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452,00грн.
Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,42500 (ст. 25 Закону №1058).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.07.2000 року по 31.03.2017 року за даними персоніфікованого обліку, становить 21248,12 грн. (3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік *5,64449 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Статтею 28 Закону №1058 передбачено, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія збільшується на 1% основного розміру, але не більше 1% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. При страховому стажі 42 роки (34+8) понаднормативний стаж складає 7% (47-25).
З урахуванням всього вищезазначеного, розмір пенсії по інвалідності 2 групи, обчислений з урахуванням страхового стажу 34 роки 05 місяців 25 днів (стаж враховано по 31.03.2017 р.), додаткового стажу - 08 років 09 днів (період перебування на інвалідності до досягнення пенсійного віку) та заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.03.2017 року (201 міс.) залишився складає 10740,00 грн., де:
Коефіцієнт стажу - 0,42500 (510 міс.), (ст. 25 ЗУ),
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 21248,12 гривень (ст. 40 ЗУ), (середній заробіток за 2016 рік - 3764,40 грн., інд. к-т заробітку - 5,64449),
Розмір пенсії за віком - 9030,45 грн. (ст. 27 ЗУ),
Доплата за понаднормативний стаж – 91,84 гривень (1312,00 * 7%), (абз. 2 ч. 1 ст. 28 ЗУ).
Загальний розмір пенсії за віком – 9122,29 гривень
% для обчислення пенсії по інвалідності – 90 (ст. 33 ЗУ)
Розмір пенсії по інвалідності – 8210,06 гривень.
Доплата до встановленого розміру (до 10740,00) -2529,94 гривень.
Відповідно до розділу XV п. 4 Прикінцевих положень Закону України із змінами
внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів
України щодо підвищення пенсій», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за
нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше
встановленому розмірі. Отже, пенсія ОСОБА_1, виплачується в раніше встановленому
розмірі - 10740,00 гривень. Застосування кратності 1,35% до коефіцієнту страхового стажу діючим законодавством з 01.10.2017 року не передбачено.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право громадян на соціальний захист конкретизоване у загальнообов’язкове (далі за текстом Закон № 1058-IV) та Законі України «Про пенсійне забезпечення» від 09.07.2003 № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ), якими встановлено порядок нарахування та виплати пенсій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частинами 2, 3 ст. 45 Закону №1058 пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ОСОБА_2 фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно із ст. 47 Закону №1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Разом з цим, частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Згідно матеріалів справи, при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру її пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Проте, пенсія була призначена позивачу відповідно до положень Закону № 1058-IV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв'язку з чим у відповідності до вище вказаних положень підлягала перерахунку з 01.10.2017 з врахуванням ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Суд звертає увагу, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Отже, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем, а тому посилання позивача на звуження її права є необґрунтованим.
Відтак, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, тому перерахунок пенсії позивача з 01.12.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним.
Європейського суду з прав людини у рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні від 09.10.1979 у справі "Ейрі проти Ірландії" Європейський суд з прав людини констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004 у справі "Кйартан Асмудсон проти Ісландії").
Згідно правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 04 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кониченко О.М.