
Справа № 591/7430/18 Провадження № 3/591/56/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2019 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., при секретарі Бацман Д.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серії МА 938775, виданий 08.06.2001 року Зарічним РВ СМУ УМВС України в Сумській області, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, зі слів не працює,-
за ч. 1 ст. 130 КУпАП ,-
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.12.2018 серії БД №204718, ОСОБА_107.12.2018 о 21:25 год. в м. Суми по вул. Білопільська, 4, керував транспортним засобом ВАЗ 21214 д.н. НОМЕР_2, який належить ОСОБА_2, з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, нестійка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння на місці зупинки т/з та в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судові засідання жодного разу не з'являвся, хоча про день та час розгляду справи судом сповіщався шляхом направлення рекомендованими листами на адресу, яка зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення, які ОСОБА_1 не бажав отримувати з поштового відділення, тому вказані повістки повертались до суду у зв'язку із закінченням терміну зберігання. При цьому, напередодні кожного судового засідання, які призначались на 20.12.2018, 14.01.2019,30.01.2019,18.02.2019, через представника за довіреністю до канцелярії суду подавались заяви про відкладення у зв2язку з хворобою особи, яка притягується до відповідальності. При цьому, з цих же заяв та доданих до них довідок вбачається, що ОСОБА_1 лікувався амбулаторно та відвідував лікарню. В той же час він не ставив питання перед судом про можливість слухання справи у залі судового засідання на 1 поверсі та не прибував до суду, як і не надав жодного разу висновку про те, що його хвороба позбавляла його можливості з"явитись до суду. Вказана поведінка свідчить про те, що ОСОБА_1 ухиляється від явки до суду з метою уникнення відповідальності. Крім того, ОСОБА_1 01.03.2019 року в судове засідання не з"явився, про причини неявки суд не повідомив та заяв про відкладення розгляду не надіслав. За таких обставин та з урахуванням того, що згідно ст.268 КУпАП участь особи під час розгляду справи за ст.130 КУпАП не є обов"язковою, суд здійснив розгляд у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
При цьому, суд виходить з того, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання. І така позиція суду відповідає практиці Європейського суду з прав людини і, зокрема, рішенню від 7 липня 1989 року «Юніон Аліментаріа ОСОБА_3 проти Іспанії» .
В даному випадку відсутні письмові заперечення чи пояснення ОСОБА_1, але наявні систематичні заяви напередодні засідання про відкладення розгляду справи, що є демонстрацією недобросовісного використання своїх процесуальних прав, тому було прийнято рішення розглянути справу у відсутність правопорушника ОСОБА_1 на підставі доказів, що наявні в матеріалах справи.
Дослідивши адміністративні матеріали справи, слід зробити такі висновки.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ст. 280 КУпАП: орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати, чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність, чи завдано матеріальну шкоду, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Глави 20 КУпАП огляд на стан наркотичного сп’яніння визначено як захід забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення.
При цьому, порядок проведення такого огляду врегульований: ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008р. № 1103, якою затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі – Порядок), та спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 № 1452/735 (далі-Інструкція).
А оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, проводиться у відповідності до розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року за №1395 та вимог норм КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.130 КУпАП.
Провина ОСОБА_1 підтверджується зібраними матеріалами справи дослідженими у суді, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення (а.с. 1), актом огляду на стан алкогольного сп’яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с. 2), письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 3, 4), рапортом поліцейського роти №4 БУПП в Сумській області ОСОБА_6 від 08.12.2018 (а.с. 5), довідкою інспектора відділу АП УПП в Сумській області ОСОБА_7 від 10.12.2018 (а.с. 6), відеозаписом наданим поліцейськими (а.с. 7).
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 384,20 грн.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283, 284 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в сумі 10200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 384,20 гривень (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського Апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя І. В. Клімашевська