
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 0340/1380/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А. Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі – Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов’язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ОСОБА_2 управління ПФУ у Волинській області, третя особа) нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у якій зазначити: посадовий оклад – 2 700 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції – 2 000 грн, надбавка за стаж служби в розмірі 30%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 40%, надбавка за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%, премія в розмірі 60,2%.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 04 квітня 1992 року №2262-XII (далі – Закон №2262-XII). З 01 січня 2016 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, гарантованого статтею 63 Закону №2262-XII, в редакції Закону №900-VIII від 23 грудня 2015 року, у зв’язку з чинною станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – постанова № 988). Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області склала та подала до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку від 23 березня 2018 року за №3303 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в яку, на думку позивача, протиправно не включила надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 40% та надбавку за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%, які були призначені та нараховувалися йому і була враховані при обрахунку, а також зменшено розмір премії з 60,2 % до 4,0 %. Позивач вважає, що такими своїми діями Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області протиправно порушила його конституційне право на належне пенсійне забезпечення.
З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п’ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 22 серпня 2018 року №224/26/01-2018 представник відповідача позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування своєї позиції вказав, що керуючись вимогами чинних нормативних документів Міністерством внутрішніх справ України визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премій за посадами, які доведено до Ліквідаційних комісій УМВС України в областях для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій листом від 12 березня 2018 року № 3261/05/22-2018. На підставі вказаного листа Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку про грошове забезпечення позивача від 23 березня 2018 року за №3303. До вказаної довідки були включені усі види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою № 988, а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ України у середньому по займаній посаді. Таким чином, Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області на виконання вимог пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45) оформлено та подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою згідно із додатком 2 до Порядку № 45 для перерахунку його пенсії. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» (далі – постанова № 1294) до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється та на даний час втратила чинність. З наведених підстав представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив від 29 серпня 2018 року позивач підтвердив власну правову позицію, не погоджуючись із доводами протилежної сторони.
Представник третьої особи подав письмові пояснення від 30 серпня 2018 року за № 6946/06-39, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що для перерахунку пенсії враховуються, зокрема додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановлені особі на час звільнення зі служби.
Ухвалою суду від 03 вересня 2018 року дану справу було визнано типовою, провадження у справі було зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до ухвали суду від 21 січня 2019 року провадження у цій справі було поновлено.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
У зв’язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 23 березня 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку №3303 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського – старший оперуповноважений в ОВС до посади на день звільнення із служби – старший оперуповноважений в ОВС УБОЗ УМВС, становить: посадовий оклад – 2 700 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції – 2 000 грн, надбавка за стаж служби (30%) – 1 410 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 405 грн 00 коп., премія (4,0%) – 260 грн 60 коп., а всього 6 775 грн 60 коп.
Вважаючи, що у довідці від 23 березня 2018 року за №3303 протиправно не відображено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 40% та надбавку за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 44%, які позивач отримував на час звільнення з органів внутрішніх справ, а також зменшено розмір премії з 60,2 % до 4,0 %. ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону (далі – Закон № 580-VIII).
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). ОСОБА_2 управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки ОСОБА_2 Національної поліції та заступникам ОСОБА_2 здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З огляду на вищевказане слід дійти висновку про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку №45.
Відтак, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, а премія підлягає включенню у вказану довідку у визначеному середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом Особа1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Як передбачено частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Оскільки дана справа визнана типовою, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року, ухваленому у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), відтак, правові висновки Верховного Суду, викладені у вказаному рішенні, підлягають врахуванню при вирішенні цієї справи.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, була скасована та не виплачувались, тому ця надбавка правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.
У постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17-а ОСОБА_3 Верховного Суду також вказала, що при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати, чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
З цього приводу судом з довідки від 23 березня 2018 року за №3303 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, встановлено, що у ній вказано середній розмір премії за січень 2016 року, який становить 4,0%. Вказане підтверджується і листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 25 січня 2019 року № 47/26/01-2019. Крім того, як слідує з цього листа відповідача, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, у довідку від 23 березня 2018 року за №3303 не включалась.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищезазначене, враховуючи висновки ОСОБА_3 Верховного Суду, викладені у постанові від 12 грудня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк