
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/600/19
Провадження № 2-а/711/61/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді Скляренко В.М.,
при секретарі Слабко Ю.М.
за участі позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
25.02.2019 року до суду надійшов лист начальника Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 в якому останній вказує, що позов подано без дотримання предметної підсудності, оскільки дана справа підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду, тому просив залишити даний позов без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 поклався на розсуд суду.
Суд, заслухавши думку позивача, приходить до наступного висновку.
Підсудністю справи вважається правовий інститут, що містить сукупність юридичних ознак (властивостей) справи, на основі яких закон визначає суд, що має право та зобов’язаний розглянути таку справу й вирішити її по суті. При цьому підсудність справи визначається за допомогою трьох критеріїв, які позначаються як різновиди підсудності справ, а саме: предметної, територіальної та інстанційної.
Стаття 20 КАС України визначає розмежування предметної юрисдикції адміністративних справ.
Так «Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
- оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
- уточнення списку виборців;
- оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
- оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
- примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
- примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
- продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
- затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
- затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Як установлено судом, підставою для винесення оскаржуваної постанови є проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 13.11.2018 року.
В постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №040895 від 02.01.2019 року вказано, що ОСОБА_1 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт а саме: абзац 4 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до положень ч. 6 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» затвердженого постановою КМУ від 08.11.2006 року №1567, порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту.
Частиною 32 вищевказаного Порядку передбачено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.
А тому штрафи, передбачені ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», не є видом адміністративної відповідальності, а правовідносини щодо накладення зазначених штрафів не регулюються нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 року та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі №697/2073/17 (провадження №К/9901/2769/18).
Частина 1 ст. 20 КАС України містить вичерпний перелік адміністративних справ, підсудних місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Частиною 2 ст. 20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Правила передачі справ з одного суду до іншого суду визначають норми ст. 29 КАС України.
Однак, вказаними нормами законодавець не врегулював питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Відтак, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 317 КАС України порушення норм процесуального права є обов’язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
На підставі вказаних законодавчих положень та обставин справи, суд приходить до висновку про те, що оскільки в даному випадку оскаржується рішення суб'єкта владних повноважень у справі про порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту, справа за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу підсудна окружному адміністративному суду, яким є ОСОБА_3 окружний адміністративний суд.
А тому, враховуючи викладене, вище зазначений адміністративний позов підлягає передачі до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду.
Згідно ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 294, 295, 297 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Передати цивільну справу № 711/901/19 за ОСОБА_1 до начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів дня її складання до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Учасник справи, якому ухвала не була вручено у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали складений 01.03.2019 року.
Головуючий: В.М. Скляренко