
Справа №635/441/19
Провадження №2-а/635/55/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2019 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
секретар судових засідань – ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до інспектора роти №6 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до інспектора роти №6 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_3, в якій просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАБ №851641 від 11 січня 2019 року, про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 122 КУпАП на ОСОБА_2 у виді штрафу в розмірі 255 гр., провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 11 січня 2019 року приблизно о 12 год. 00 хв. він керував автомобілем ЗАЗ 110557, державний номер НОМЕР_1, та рухався по Автодорозі М-03, Харківська область. Коли позивач закінчив маневр виїзду з міста Люботин на автодорогу Харків-Київ-Довжанський в напрямку міста Харків приблизно через 1 км. від повороту його зупинили працівники поліції. Інспектор поліції ОСОБА_3 повідомив позивачу про порушення ним Правил дорожнього руху України, а саме п.8.5.1. порушення вимог горизонтальної дорожньої розмітки.Відносно позивача винесено постанову серії ЕАВ №851641 від 11.01.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП, відповідно до якої на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень. Позивач вважає, що постанова ухвалена з порушеннями, місце розгляду не відповідає фактичним обставинам, постанова ухвалена без належної процедури, позивачу не було надано час для отримання правової допомоги, а також постанова не містить посилання на докази, що стали підставою її ухвалення.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 18.01.2019 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків. У вказаний в ухвалі строк позивач усунув зазначені в ухвалі недоліки.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 31.01.2019 провадження у справі відкрито. Суд вирішив проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в судове засідання не з’явився, повідомлявся своєчасно і належним чином, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розглядати справи за його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з’явився, повідомлявся своєчасно і належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно з постановою про адміністративне правопорушення серії ЕАВ №851641 від 11.01.2019 року, 11.01.2019 о 12 год. 04 хв. на трасі М-03 водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем здійснив обгін, при цьому перетнув дорожню розмітку 1.1 Вузька суцільна лінія, чим порушив п.8.5.1 Правил дорожнього руху, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Зазначеною постановою на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 гривень.
Не погоджуючись з постановою серії ЕАВ №851641 від 11.01.2019 року позивач звернувся до суду.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно зі ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 р. № 1395) (далі –Інструкція) постанова по справі про адміністративне правопорушення складається на спеціальному бланку, виготовленому друкарським способом згідно з технічним описом бланка постанови по справі про адміністративне правопорушення, на якому проставлено відповідні серію і номер.
Згідно з ч.5 розділу ІV Інструкції, постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі (додаток 5), складається у письмовій формі (заповнюється відповідно до вимог пункту 10 розділу ХІІІ цієї Інструкції) або за наявності технічної можливості в електронній формі у вигляді стрічки, яка роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв, із зазначенням відомостей, що відповідають пунктам постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, наведеної у додатку 5 до цієї Інструкції.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно зі статтею 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов'язана, по-перше, встановити склад правопорушення, яким відповідно до статті 9 КУпАП є протиправна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Статтею 268 КУпАП визначені права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Згідно зі ст. 279 КУпАП, посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки.
Як вказує позивач, під час винесення постанови йому не було надано можливості в повному обсязі скористатись правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.
Доказів того, що його права при розгляді справи про адміністративне правопорушення були роз’яснені позивачеві під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідачами суду не надано, такі відомості також відсутні в оскаржуваній постанові.
Наведене свідчить, що під час винесення постанови були порушені норми чинного законодавства, які гарантують особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, право на об'єктивний та справедливий розгляд справи.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами скарг у справах про адміністративні правопорушення" від 24 червня 1988 року № 6, розглядаючи скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення, суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані пом'якшуючі обставини, майновий стан винного.
Згідно із п.п. 8, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань: у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, серед іншого, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 122 цього Кодексу.
Інспектором 2 батальйону 6 роти УПП в Харківській області сержантом поліції ОСОБА_3, в оскаржуваній постанові зазначається, що ОСОБА_2 здійснив обгін, при цьому перетнув дорожню розмітку 1.1 «Вузька суцільна лінія», чим порушив п.8.5.1 Правил дорожнього руху, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Відповідно до п.8.5.1. Правил дорожнього руху горизонтальна дорожня розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді ліній, стрілок, написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно з пунктом 1 розділу 34 цих Правил.
Таким чином п.8.5.1 Правил дорожнього руху не встановлює жодних обмежень щодо перетинання вузької суцільної лінії, тому посилання відповідача на порушення ОСОБА_2 зазначеного пункту правил не дають змоги суду в повному обсязі встановити в чому саме полягали порушення ОСОБА_2, які призвели до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не надав суду жодних заперечень на позовну заяву ОСОБА_2, не спростував його доводів про те, що інкриміноване адміністративне правопорушення він не вчиняв, на неодноразові виклики до суду не з’являвся.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність вищевказаним критеріям, суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржувану постанову в справі про адміністративне правопорушення, посадовою особою не було дотримано встановленого законом порядку її винесення, у зв'язку з чим постанову в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.122 КУпАП серії ЕАВ №851641 від 11.01.2019 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2, у вигляді штрафу у розмірі 255 грн, підлягає скасуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,7,20,241-246, 286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до інспектора роти №6 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення- задовольнити.
Скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.122 КУпАП серії ЕАВ №851641 від 11.01.2019 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2, у вигляді штрафу у розмірі 255 грн.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст.122 Кодексу України про адміністративне правопорушення закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2.
Відповідач: Інспектор роти №6 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції сержант поліції ОСОБА_3, адреса місця роботи: м.Харків, вул.Шевченка, 315, код ЄДРПОУ 40108646.
Суддя Д.М. Савченко