
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
У Х В А Л А
01 березня 2019 року м. Херсон Справа № 5024/1837/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., розглянувши справу за заявою Кредитора: Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (м. Херсон вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057)
до Боржника: Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Синта" (73008, м. Херсон, Острівське шосе, 36, код ЄДРПОУ 14120089)
про банкрутство
представники не викликались
в с т а н о в и в:
Обставини справи викладені в попередніх судових рішеннях.
Постановою від 17.02.2017 суд визнав ЗАТ "Науково-виробниче об'єднання "Синта"банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором арбітражного керуючого Тетерич Наталію Вікторівну.
Ухвалою від 12.09.2018 суд затвердив реєстр вимог кредиторів.
До суду надійшло клопотання Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну кредитора - Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області на правонаступника - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259).
Розглянувши клопотання Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну кредитора, суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 13.03.2014 року по справі №5024/1837/2012 затверджено реєстр вимог кредиторів, відповідно до якого вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні ДПС у Херсонській області в сумі 71 743,91 грн. віднесено до третьої черги задоволення вимог кредиторів, у сумі 11 917,58 грн. - до шостої черги.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 05.05.2015 року (з урахуванням ухвал про виправлення описок від 29.03.2016 року та від 30.03.2016 року) по справі №5024/1837/2012 затверджено реєстр вимог кредиторів з урахування вимог, які виникли під час проведення процедури банкрутства, відповідно до якого вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні ДПС у Херсонській області в сумі 835 354,91 грн. (71 743,91 грн. + 763 610,50 грн.) віднесено до третьої черги задоволення вимог кредиторів, у сумі 11 917,58 грн. - до шостої черги.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 24.02.2016 року по справі №5024/1837/2012 здійснено заміну кредитора по справі Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області на її правонаступника - Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області.
Постановою господарського суду Херсонської області від 17.02.2017 року по справі №5024/1837/2012 боржника визнано банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 12.09.2018 року по справі №5024/1837/2012 затверджено реєстр вимог кредиторів, відповідно до якого вимоги Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області в сумі 547 397,22 грн. віднесено до другої черги задоволення вимог кредиторів, у сумі 837 992,37 грн. - до третьої черги, у сумі 12 087,58 грн. - до шостої черги.
Змінами, внесеними до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (далі - ПК України), Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-VIII, які набрали чинності з 01.01.2017 року, поняття контролюючого органу викладено в новій редакції - контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи (ст. 41 ПК України).
Також, змінено функції державних податкових інспекцій, та відображено в окремій ст. 193 ПК України.
Відповідно до п. 41.1, 41.2 ст. 41 ПК України органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків (у тому числі тих, які перебувають у процедурі банкрутства) контролюючі органи у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Контролюючими органами, в тому числі, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, його територіальні органи.
Функції контролюючих органів визначені ст. 19 1 ПК України, зокрема, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством та здійснюють супроводження зазначених справ.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Згідно ст. 19 3 ПК України державні податкові інспекції виконують функції з: сервісного обслуговування платників податків; реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор - юридична або фізична особа, а також орган доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Отже, вищезазначені зміни податкового законодавства презумціюють, що контролюючим органом, уповноваженим на здійснення заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків, на які розповсюджуються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та представництва інтересів податкового органу під час процедури банкрутства, є орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, реалізація повноважень якого на території Херсонської області здійснюється Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено: реорганізувати Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-VІІІ, які набрали чинності з 01.01.2017 року та постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", права кредитора по справі передано до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Згідно з ч. 6 ст. 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Статтею 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншої учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
З огляду на викладене, кредитор - Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області підлягає заміні на правонаступника - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259).
Керуючись ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 52, 234 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. Замінити кредитора - Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області на правонаступника - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259).
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набрала законної сили з моменту її прийняття відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та може бути оскаржена протягом десяти до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Т.Г. Пінтеліна