Ухвала суду № 80164418, 28.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
820/439/18
Номер документу
80164418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

У Х В А Л А

28 лютого 2019 р. Справа № 820/439/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення по справі №820/439/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1. з заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяті днів звіт про виконання судового рішення.

Перевіривши заяву представника позивача, суд встановив її відповідність вимогам зазначеним у ст. 382 КАС України та вирішив розглянути таку заяву в порядку письмового провадження.

По суті заявлених представником позивачем вимог, судом встановлено наступне.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 по справі №820/439/18, позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з розрахунку 74% від грошового забезпечення за період з 01.10.2015 по 30.06.2016, на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 23.03.2016 №10.1-39-34.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 03.08.2018.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зазначена норма законодавства не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про наявність або відсутність підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.

Як вбачається з листа ГУ ПФ України в Харківській області від 21.11.2018 №5395/К-14, наданого позивачем разом з клопотанням про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення по справі, відповідачем зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 по справі № 820/439/18 виконано головним управлінням в межах покладених зобов'язань.

Різниця пенсії за період з 01.10.2015 по 30.06.2016 склала 5182,02 грн і буде виплачуватись у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду» від 22.08.2018 № 649.

У зв'язку з набранням чинності з 28.08.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, кошти перераховані в вересні 2018 року на рахунок позивача, були повернуті на рахунок ГУ ПФУ в Харківській області.

Кошти на рахунок ГУ ПФУ в Харківській області повернуті відповідно до ч.4 п.19 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 662 від 22 вересня 2016 року: помилково зараховані на поточні рахунки суми пенсій та грошової допомоги зараховуються в рахунок наступних виплат або за вимогою органів Пенсійного фонду та органів соціального захисту населення повертаються на рахунки, з яких проводилося фінансування.

З огляду на зміст вказаного листа від 21.11.2018 №5395/К-14, є підстави вважати, що відповідачем зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1, з розрахунку 74 % від грошового забезпечення за період з 01.10.2015 по 30.06.2016, на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 23.03.2016 №10.1-39-34.

Проте, позивачу має бути виплачена різниця пенсії за період з 01.10.2015 по 30.06.2016, що склала 5182,02 грн, у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду» від 22.08.2018 № 649.

Зазначені обставини не суперечать положенням чинного законодавства, враховуючи те, що виплата пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно положень ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на викладене, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.

Так, 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (надалі - Порядок № 649) та встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни.

Згідно п. 1 Порядку № 649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до п.3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 Порядку № 649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Пунктом 10 Порядку № 649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, відповідач на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2018, як суб'єкт владних повноважень діє у межах чинного законодавства, виходячи з вимог Порядку № 649.

Водночас, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018, якою затверджено Порядок № 649, небула оскаржена в порядку, визначеному ст. 264 КАС України, а отже остання є чинною та має враховуватися відповідачем, як суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до позиції висловленої Конституційним Судом України в своєму рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересам всього суспільства.

З огляду на зазначене, а також враховуючи обставини щодо часткового виконання судового рішення, особливості нормативно-правового регулювання правовідносин в частині витрат на виплату пенсії, що фінансуються з державного бюджету, судом не вбачається підставі для застосування заходів судового контролю до відповідача.

При цьому, виходячи зі змісту листа ГУ ПФ України в Харківській області від 21.11.2018 №5395/К-14, наявні підстави вважати, що відповідач має на меті виконати судове рішення, виходячи з положень порядку, визначеному Постановою № 649.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення по справі №820/439/18.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241-243, 248, 256, 382 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення по справі №820/439/18 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст ухвали виготовлено 28 лютого 2019 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.