
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2019 р. № 520/11789/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання - Югова С.А.,
сторін:
представника позивача - Леонової Ю.С.,
представника відповідача - Павленка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ" (просп. Тракторобудівників, буд. 158, кв. 171, м. Харків, 61129) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0166101214 (форма "Н") від 16.10.2018 року, прийняте Головним управлінням ДФС у Харківській області в частині застосування штрафу у розмірі 51861,87 грн., а саме: за податковими накладними ПН №74 від 01.07.2016 р., ПН №83 від 22.07.2016 р., ПН №90 від 10.08.2016 р., ПН №110 від 08.09.2016 р., ПН №133 від 21.10.2016 р., ПН №134 від 21.10.2016 р., ПН №137 від 04.11.2016 р., ПН №141 від 18.11.2016 р., ПН №143 від 18.11.2016 р., ПН №140 від 15.11.2016 р., ПН №42 від 18.05.2017 р., ПН №48 від 25.05.2017 р., ПН №50 від 26.05.2017 р., ПН №3 від 18.06.2018 р., ПН №8 від 24.07.2018 р., ПН №3 від 10.08.2018 р., ПН №2 від 10.08.2018 р., ПН №1 від 10.08.2018 р.;
- стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок державних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ" всі судові витрати.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем за відсутності законних підстав складено податкове повідомлення - рішення №0166101214 (форма "Н") від 16.10.2018 року, прийняте контролюючим органом без дотримання податкового законодавства України, а зафіксовані в акті перевірки висновки не відповідають дійсним обставинам справи.
Протокольною ухвалою суду від 21 лютого 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу по суті.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду відзив, в якому вказав, що встановлені при перевірці позивача порушення належним чином зафіксовані в акті перевірки, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на цілком законних підставах та відповідає чинному законодавству, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Позивач, як юридична особа зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради 08.10.2007, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №082536 (а.с. 25).
Фахівцем Головного управління ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ", з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2016, серпень 2016, вересень 2016, жовтень 2016, листопад 2016, травень 2017, грудень 2017, лютий 2018, березень 2018, червень 2018, липень 2018, серпень 2018.
Результати перевірки оформлені актом від 27.09.2018 №14182/20-40-12-14-18/35476950, яким зафіксовано порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 (а.с. 36-38).
На підставі акту перевірки від 27.09.2018 №14182/20-40-12-14-18/35476950 контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення №0166101214 від 16.10.2018 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних: №74 від 01.07.2016, №83 від 22.07.2016, №90 від 10.08.2016, №110 від 08.09.2016, №133 від 21.10.2016, №134 від 21.10.2016, №137 від 04.11.2016, №141 від 18.11.2016, №143 від 18.11.2016, №140 від 15.11.2016, №42 від 18.05.2017, №48 від 25.05.2017, №50 від 26.05.2017, №3 від 18.06.2018, №8 від 24.07.2018, №3 від 10.08.2018, №2 від 10.08.2018, №1 від 10.08.2018, застосовано штраф:
у розмірі 10% за порушення терміну до 15 календарних днів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 814346,00 грн.,
у розмірі 20% за порушення терміну від 16 до 30 календарних днів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ в сумі 67274,60 грн.,
у розмірі 30% за порушення терміну від 31 до 60 календарних днів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ в сумі 13620,05 грн. (а.с. 34).
Надаючи оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Конституції України та Податкового Кодексу України.
Відповідно до пп. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп.75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно приписів п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН тягнуть за собою накладення штрафу в розмірах, встановлених п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового Кодексу України, зокрема:
- 10 % від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 % від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 % від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до матеріалів справи, ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" 15.07.2016 направлено на реєстрацію податкову накладну №74 від 01.07.2016, що підтверджується відповідними повідомленнями ДФС про її отримання від 15.07.2016 в 10:26:18.
Проте, у квитанції зазначено: "ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. При необхідності виправте документ та відправте його знову. Виявлені помилки: Документ не може бути прийнятий - продавцю необхідно звернутися до ДПІ" (а.с. 40-48).
У зв'язку із чим, позивач звернувся до ДФС у Харківській області для з'ясування причин неможливості реєстрації податкових накладних, однак відповіді товариство не отримало.
Оскільки, згідно з абзацом 11 п. 201.10 ст. 201 ПКУ реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання, дата складання №74 01.07.2016, тобто граничний термін реєстрації, був 15.07.2016 р. Але з невідомих причин податкова накладна не була зареєстрована підприємством в граничні терміни реєстрації податкових накладних, встановлених Податковим кодексом України.
02.08.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" вкотре направило до контролюючого органу податкову накладну №74 від 01.07.2016 на реєстрацію, в цей же день здійснено реєстрацію податкової накладної №74 від 01.07.2016.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній у 2016 р.).
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №74 від 01.07.2016 склало 17 календарних днів, затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини підприємства, а з огляду на противоправні дії контролюючого органу щодо можливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Поряд із тим, ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" засобами телекомунікаційного зв'язку надіслано до ЄРПН податкову накладну від 22.07.2016 №83, однак за результатами обробки документи не прийнято, про що зазначено в квитанції № 1 (а.с. 49-50).
Податкова накладна від 22.07.2016 №83 зареєстрована у ЄРПН лише 15.08.2016, тобто з порушенням строків визначених податковим законодавством України, кількість днів затримки 9.
15.08.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" здійснило повторну реєстрацію податковою накладною №83 від 22.07.2016, яка направлялась на реєстрацію 05.08.2016.
25.08.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №90 від 10.08.2016. Зазначену накладну 25.08.2016р. о 14:57:48 доставлено до центрального рівня ДФС. Цього ж дня підприємство отримало від податкового органу квитанцію № 1 в електронній формі, згідно з якою податкову накладну №90 від 10.08.2016 не прийнято у зв'язку з виявленою помилкою: "Податкова накладна не містить коди УКТЗСД. Документ не може бути прийнятий продавцю необхідно звернутися до ДПІ".
Підприємство 25.08.2016 повторно надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 90 від 10.08.2016, однак не була прийнята у зв'язку з виявленою помилкою: "Податкова накладна містить коди УКТЗСД. Документ не може бути прийнятий продавцю необхідно звернутися до ДПІ".
Повторно, 29.08.2016 підприємством надіслало податкову накладну №90 від 10.08.2016 до ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку, однак вона знов не прийнята з тих самих підстав.
08.09.2016 підприємством надіслало податкову накладу №90 від 10.08.2016, яка цього ж дня була зареєстрована в ЄРПН з порушенням термінів, передбачених податковим законодавством, а саме: 14 календарних днів.
23.09.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 110 від 08.09.2016 р. Зазначену накладну 23.09.2016 в 12:37:36 доставлено до центрального рівня ДФС. Цього ж дня підприємство отримало від податкового органу квитанцію № 1 в електронній формі, згідно з якою податкову накладну від 08.09.2016 №110 не прийнято, у зв'язку з виявленою помилкою: "ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. При необхідності виправте документ та відправте його знову. Виявлені помилки: Документ не може бути прийнятий - продавцю необхідно звернутися до ДПІ".
27.09.2016 підприємство надіслало податкову накладну №110 від 08.09.2016 до ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку. Зазначену накладну 27.09.2016 р. о 16:42:58 доставлено до центрального рівня ДФС, і того ж дня вона була зареєстрована в ЄРІІН з порушенням термінів, передбачених податковим законодавством.
Так, граничним строком реєстрації податкової накладної було 23.09.2016, однак податкова накладна зареєстрована лише 27.09.2016, тобто з порушенням термінів реєстрації податкової накладної на 4 календарних дня.
17.11.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну №133 від 21.10.2016 на реєстрацію і 17.11.2016 здійснено її реєстрацію.
Податкова накладна №133 від 21.10.2016, яка була зареєстрована 17.11.2016 є тотожною до податкової накладної №133 від 21.10.2016, яка направлялась на реєстрацію 03.11.2016, 04.11.2016, 05.11.2016, 08.11.2016, 10.11.2016, 13.11.2016, 14.11.2016, 15.11.2016.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №133 від 21.10.2016 склав 12 календарних днів, затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини підприємства, а з огляду на противоправні дії контролюючого органу щодо можливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
28.11.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну від 21.10.2016 №134 на реєстрацію і того ж дня її було зареєстровано. Податкова накладна №134 від 21.10.2016, яка була зареєстрована 28.11.2016, є тотожною до податкової накладної №134 від 21.10.2016, яка направлялась на реєстрацію 03.11.2016, 04.11.2016, 05.11.2016, 08.11.2016, 10.11.2016, 13.11.2016, 14.11.2016, 15.11.2016, 17.11.2016, 18.11.2016, 19.11.2016.
28.11.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну №137 від 04.11.2016 на реєстрацію і в той же день здійснено її реєстрацію. Податкова накладна №137 від 04.11.2016, яка зареєстрована 28.11.2016 є тотожною до податкової накладної №137 від 04.11.2016, яка направлялась на реєстрацію 15.11.2016, 17.11.2016, 18.11.2016, 19.11.2016, 24.11.2016.
04.12.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну від 18.11.2016 №141 на реєстрацію і 04.12.2016 здійснено її реєстрацію. Податкова накладна №141 від 18.11.2016, яка була зареєстрована 04.12.2016 є тотожною до податкової накладної №141 від 18.11.2016, яка направлялась на реєстрацію 28.11.2016, 30.11.2016, 01.12.2016.
10.12.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну від 18.11.2016 №143 на реєстрацію і 10.12.2016 здійснено її реєстрацію. Податкова накладна №143 від 18.11.2016, яка зареєстрована 10.12.2016 є тотожною до податкової накладної №143 від 18.11.2016, яка направлялась на реєстрацію 28.11.2016, 30.11.2016, 01.12.2016, 04.12.2016, 05.12.2016, 08.12.2016.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №143 від 18.11.2016 склав 7 календарних днів.
13.12.2016 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну від 15.11.2016 №140 на реєстрацію і 13.12.2016 здійснено її реєстрацію. Податкова накладна №140 від 15.11.2016, яка була зареєстрована 13.12.2016 є тотожною до податкової накладної №140 від 15.11.2016, яка направлялась на реєстрацію 28.11.2016, 30.11.2016, 01.12.2016, 04.12.2016, 05.12.2016, 08.12.2016, 10.12.2016, 12.12.2016.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №140 від 15.11.2016 склав 13 календарних днів.
29.06.2017 ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" направлено до контролюючого органу податкову накладну від 17.05.2017 № 42 на реєстрацію і 29.06.2017 здійснено її реєстрацію. Однак, виявлені помилки "ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. Виявлені помилки: Відповідно до п.74.2 ст.74 ПКУ функціонує система моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків (СМКОР). Період з 01.04.2017 до 01.07.2017 є перехідним періодом, протягом якого процедура визначена п.201.16 ст. 201 ПКУ здійснюється без фактичного зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8708".
Податкова накладна №42 від 17.05.2017, яка зареєстрована 29.06.2017, є тотожною до податкової накладної №42 від 17.05.2017, яка направлялась на реєстрацію 12.06.2017, 14.06.2017, 15.06.2017, 20.06.2017, 23.06.2017, 24.06.2017, 26.06.2017, 27.06.2017.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №42 від 17.05.2017 р. склав 14 календарних днів, затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини підприємства, а з огляду на противоправні діє контролюючого органу щодо можливості реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Підприємством 12.06.2017 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 25.05.2017 року за № 48, яка доставлена до контролюючого органу 12.06.2017 о 17:11:58 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 13.06.2017 11:45.
ТОВ "ЖЕЛДОРСНАБ" 13.06.2017 о 11:45 отримана квитанція № 1 в електронній формі, згідно з якою податкову накладну від 25.05.2017 №48 не прийнято.
Податкова накладна №48 від 25.05.2017, яка зареєстрована 23.06.2017 є тотожною до податкової накладної №48 від 25.05.2017, яка направлялась на реєстрацію 12.06.2017, 14.06.2017, 15.06.2017, 16.06.2017, 19.06.2017, 20.06.2017.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №48 від 25.05.2017 склав 8 календарних днів.
Підприємством 13.06.2017 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 26.05.2017 року за № 50, яка доставлена до контролюючого органу 13.06.2017 о 06:56:53 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 13.06.2017 11:45. Податкову накладну прийнято не було.
Підприємство 24.06.2017 вкотре надіслало до ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку податкову накладну від 26.05.2017 №50, яка 24.06.2017 о 18:17:52 доставлена до центрального рівня ДФС. 25.06.2017 о 00:47 отримана квитанція, що податкова накладна №50 від 26.05.2017 зареєстрована 24.06.2017. Дана накладна є тотожною до податкової накладної №50 від 26.05.2017, яка направлялась на реєстрацію 13.06.2017, 14.06.2017, 15.06.2017, 16.06.2017, 19.06.2017, 20.06.2017, 23.06.2017.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №50 від 26.05.2017 склав 9 календарних днів.
Підприємством 13.07.2018 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 18.06.2018 року за №5, яка доставлена до контролюючого органу 13.07.2018 о 17:45:36 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 20.07.2018 11:07. Податкову накладну прийнято не було.
Податкова накладна №5 від 18.06.2018, яка зареєстрована 30.07.2017 є тотожною до податкової накладної №5 від 18.06.2018, яка направлялась на реєстрацію 13.07.2018, 20.07.2018.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №5 від 18.06.2018 склав 15 календарних днів.
Підприємством 15.08.2018 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 24.07.2018 року за № 8, яка доставлена до контролюючого органу 15.08.2018 о 16:39:48 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 16.08.2018 9:48. Податкову накладну прийнято не було.
Податкова накладна №8 від 24.07.2018, яка зареєстрована 20.09.2018 є тотожною до податкової накладної №8 від 24.07.2018, яка направлялась на реєстрацію 15.08.218, 17.08.2018, 20.08.2018, 27.08.2018.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №8 від 24.07.2018 склав 36 календарних днів.
Підприємством 29.08.2018 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 10.08.2018 року за №3, яка доставлена до контролюючого органу 29.08.2018 в 10:47:23 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 11.09.2018 12:39. Податкову накладну не прийнято.
Податкова накладна №3 від 10.08.2018 зареєстрована 14.09.2018 та є тотожною до податкової накладної №3 від 14.09.2018, яка направлялась на реєстрацію 29.08.2018, 11.09.2018, 13.09.2018, 14.09.2018.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №3 від 18.06.2018 р. склав 14 календарних днів.
Підприємством 29.08.2018 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 10.08.2018 року за № 2, яка доставлена до контролюючого органу 29.08.2018 о 10:25:54 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 11.09.2018 12:39. Податкову накладну не прийнято.
Податкова накладна №2 від 10.08.2018 зареєстрована 14.09.2018 та є тотожною до податкової накладної №2 від 10.08.2018, яка направлялась на реєстрацію 29.08.2018, 11.09.2018, 13.09.2018, 14.09.2018.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №2 від 10.08.2018 склав 14 календарних днів.
Підприємством 29.08.2018 направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну від 10.08.2018 року за № 1, яка доставлена до контролюючого органу 29.08.2018 о 10:22:47 хв., що підтверджується відповідним повідомленням ДФС про їх отримання від 11.09.2018 12:39. Податкову накладну не прийнято.
Податкова накладна №1 від 10.08.2018 зареєстрована 11.09.2018 та є тотожною до податкової накладної №1 від 10.08.2018, яка направлялась на реєстрацію 29.08.2018, 11.09.2018.
Порушення терміну реєстрації податкової накладної №1 від 10.08.2018 склав 11 календарних днів.
За правилами п.7.7 Наказу Державної податкової адміністрації України № 233 від 10.04.2008 року "Про подання електронної податкової звітності" датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Пунктом 7.6 цього Наказу визначено, що якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин.
Як вбачається з матеріалів справи, причиною для відмови у реєстрації податкових накладних в ЄРПН в квитанціях зазначено: "документ не може бути прийнятий - продавцю необхідно звернутися до ДПІ".
Наведені обставини свідчать про те, що підставою для неприйняття податкових накладних позивача в електронному вигляді та відмови в їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних слугували причини, які не відповідали дійсності, а позивач, у свою чергу, під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації цих документів у Реєстрі в термін до 15 днів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що товариством з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ" вжито всіх заходів задля своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН, втім, з незалежних від неї причин, вказана реєстрація була здійсненна із запізненням.
Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, доводи платника податків про протиправність застосування контролюючим органом до нього штрафу згідно з оскаржуваним актом індивідуальної є обґрунтованими та правомірними.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 30.01.2018 № К/9901/246/17 (справа № 815/2745/17), який, в силу ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У рішенні від 13.12.2001 року у справі "Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови" ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки висновки контролюючого органу про порушення позивачем граничних строків реєстрації розрахунків коригування не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а оскаржене податкове повідомлення - рішення №0166101214 (форма "Н") від 16.10.2018 року, прийнято відповідачем без з'ясування усіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0166101214 (форма "Н") від 16.10.2018 року, прийняте Головним управлінням ДФС у Харківській області в частині застосування штрафу у розмірі 51861,87 грн., а саме за податковими накладними ПН №74 від 01.07.2016 р., ПН №83 від 22.07.2016 р., ПН №90 від 10.08.2016 р., ПН №110 від 08.09.2016 р., ПН №133 від 21.10.2016 р., ПН №134 від 21.10.2016 р., ПН №137 від 04.11.2016 р., ПН №141 від 18.11.2016 р., ПН №143 від 18.11.2016 р., ПН №140 від 15.11.2016 р., ПН №42 від 18.05.2017 р., ПН №48 від 25.05.2017 р., ПН №50 від 26.05.2017 р., ПН №3 від 18.06.2018 р., ПН №8 від 24.07.2018 р., ПН №3 від 10.08.2018 р., ПН №2 від 10.08.2018 р., ПН №1 від 10.08.2018 р.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЖЕЛДОРСНАБ" (просп. Тракторобудівників, буд. 158, кв. 171,м. Харків, 61129, код ЄДРПОУ 35476950) судові витрати у розмірі 1762.00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 28 січня 2019 року.
Суддя М.О. Лук'яненко