
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про витребування доказів
28 лютого 2019 року м. Київ № 826/2955/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., при секретарі Борсуковській А.О., за участю представників сторін:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника третьої особи - Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича: Штокмана А.І.,
представника третьої особи - Міністерства охорони здоров'я України: Мокрицької К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом народного депутата України ОСОБА_5
до координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голови депутатської фракції політичної партії «Блок Петра Порошенка» ОСОБА_8, координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голови депутатської фракції політичної партії «Народний фронт» ОСОБА_9, коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014,
за участю третьої особи Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Міністерства охорони здоров'я України,
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Народний депутат України ОСОБА_5 (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 5) (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Блок Петра Порошенка" ОСОБА_8 (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 5) (далі - відповідач-1) та координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатської фракції політичної партії "Народний фронт" ОСОБА_9 (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 5) (далі - відповідач-2), у якій просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог, -
визнати протиправною бездіяльність координаторів коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій від 27.11.2014 p., ОСОБА_8, ОСОБА_9 та Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, щодо незабезпечення внесення та невнесення Коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, Прем'єр-міністру України пропозицій щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України та зобов'язати, при цьому, координаторів коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій від 27.11.2014 p., ОСОБА_8, ОСОБА_9 та Коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, забезпечити внесення Коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, Прем'єр-міністру України пропозицій щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2018 відкрито загальне провадження у справі та призначено її до розгляду.
Під час проведення підготовчого засідання у справі, судом встановлена необхідність дослідження в межах зазначеної справи, матеріалів адміністративної справи №826/12880/17 за позовом народних депутатів України ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. про визнання бездіяльності щодо невнесення подання про призначення Міністра охорони здоров'я України протиправною та зобов'язання Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. вчинити дії щодо внесення подання про призначення Міністра охорони здоров'я України.
При дослідженні матеріалів справи №826/12880/17, судом встановлено, що переглядаючи вказану адміністративну справу в касаційному порядку Верховний Суд у своєму рішенні від 28.11.2018 у справі (пункти 35, 36, 37) підтримав висновки судів попередніх інстанцій відносно того, що спочатку коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України, а вже після цього Прем'єр-міністром України вноситься подання про призначення Верховною Радою України членів Кабінету Міністрів України, крім Міністра оборони України і Міністра закордонних справ України.
При цьому, зазначив, що Конституційний Суд України у Рішенні від 28 квітня 2009 року № 8-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положення частини восьмої статті 83 Конституції України у системному зв'язку з положеннями частин шостої, сьомої статті 83, пункту 9 частини першої статті 106, частин третьої, четвертої статті 114 Конституції України) зазначив, що <…> Конституція України визначила коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України як окремого суб'єкта, який бере участь у формуванні Кабінету Міністрів України, із самостійними конституційно визначеними повноваженнями. Основний Закон України уповноважує коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформовану відповідно до частин шостої, сьомої статті 83 Конституції України, вносити Президенту України пропозиції щодо кандидатури Прем'єр-міністра України та пропозиції Прем'єр-міністру України щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України (п.3.1 рішення № 8-рп/2009). <…> Саме участь коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України у формуванні Кабінету Міністрів України, передбачена частиною восьмою статті 83 Конституції України, належить виключно до її конституційних повноважень (п.3.2 рішення № 8-рп/2009).
У вказаній справі Конституційний Суд України вирішив, що в аспекті конституційного подання положення частини восьмої статті 83 Конституції України у системному зв'язку з положеннями частин шостої, сьомої статті 83, пункту 9 частини першої статті 106, частин третьої, четвертої статті 114 Конституції України слід розуміти так, що внесення пропозицій відповідно до Конституції України кандидатур до складу Кабінету Міністрів України належить виключно до повноважень коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої згідно з частинами шостою, сьомою статті 83 Конституції України.
Судом також встановлено, що в межах вирішення спору в адміністративній справі №826/12880/17 за позовом народних депутатів України ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо призначення Міністра охорони здоров'я України, представник Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. у своїх запереченнях на позов стверджував, що Прем'єр-міністр України не може внести кандидатуру Міністра охорони здоров'я України у зв'язку з відсутністю пропозиції від коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України в порядку частини сьомої статті 83 Конституції України щодо кандидатури Міністра охорони здоров'я України.
Саме на відсутність пропозиції від коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України щодо призначення кандидатури Міністра охорони здоров'я України посилався представник Прем'єр-міністра України в обґрунтування відсутності бездіяльності.
У судові засідання 14.02.2019, 28.02.2019 викликались координатор коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голова депутатської фракції політичної партії «Блок Петра Порошенка» ОСОБА_8, координатор коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна», Голова депутатської фракції політичної партії «Народний фронт» ОСОБА_9, коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
Зазначені особи у судові засідання не з'явились, своїх представників не направили, вимоги ухвали суду від 07.02.2019 про надання відзивів на позов від 31.01.2019 у даній справі не виконали.
Представник коаліції та голова депутатської фракції політичної партії «Блок Петра Порошенка» ОСОБА_8 про причини неявки в судове засідання суд не повідомили.
Голова депутатської фракції політичної партії «Народний фронт» ОСОБА_9 на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні клопотання про витребування доказів та пояснив суду, що позивач звертався з позовом до суду про зобов'язання Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. внести подання до Верховної Ради України про призначення Міністра охорони здоров'я України.
Однак, судом відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача щодо зобов'язання Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. внести подання до Верховної Ради України про призначення Міністра охорони здоров'я України посилаючись на те, що до внесення подання Прем'єр-міністром України повинно передувати подання коаліції депутатських фракцій.
Вказане слугувало підставою для звернення позивача до суду з вимогами до коаліції депутатських фракцій та до її координаторів.
При цьому, представником позивача зазначено, що останній ставить під сумнів наявність коаліції та на його неодноразові звернення до Верховної Ради України, Голови Верховної Ради України, координаторів коаліції депутатських фракцій, відповіді щодо наявності коаліції з визначенням складу її учасників надано не було.
Водночас, представник третьої особи Прем'єр-міністра України проти задоволення клопотання заперечував та у своїх поясненнях суду зазначив про те, що йому також не відомо про склад коаліції.
Представник Міністерства охорони здоров'я України вирішення питання про витребування інформації залишив на розсуд суду.
Враховуючи надані учасниками справи пояснення, досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, а також, з урахуванням того, що у справі відповідачем залучено коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, враховуючи положення пункту 3 частини другої та частини першої статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вбачає наявність підстав для витребування інформації щодо коаліції депутатських фракцій.
Так, відповідно до частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може збирати докази з власної ініціативи.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Вирішуючи питання щодо суб'єктів, які можуть надати зазначену інформацію, суд виходить з наступного.
Відповідно статті 83 Конституції України у Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.
Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.
Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до Конституції вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем'єр-міністра України, а також вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.
Засади формування, організація діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюються Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
Депутатська фракція у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, передбачені цією Конституцією.
Відповідно до статті 60 Регламенту Верховної Ради України затвердженого Законом України від 10 лютого 2010 року № 1861-VI «Про Регламент Верховної Ради України» кожна депутатська фракція реєструється в Апараті Верховної Ради. Умовою реєстрації є надходження до Апарату Верховної Ради підписаного особисто кожним народним депутатом, який увійшов до складу депутатської фракції, письмового повідомлення про сформування депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні інформує народних депутатів про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад, голову депутатської фракції. Інформаційні матеріали про депутатську фракцію після її реєстрації надаються народним депутатам. У такому ж порядку повідомляється про зміни в складі депутатської фракції. Про вступ, вихід зі складу зареєстрованої депутатської фракції народний депутат повідомляє письмово головуючого на пленарному засіданні. Письмове повідомлення народного депутата про входження до складу тієї чи іншої депутатської фракції погоджується з головою цієї депутатської фракції. Повідомлення про виключення із складу депутатської фракції робить головуючий на пленарному засіданні за поданням голови депутатської фракції.
Статтями 88 Конституції України та пунктом 20 статті 78 Законом України «Про Регламент Верховної Ради України» передбачено, що голова Верховної Ради України організовує роботу Апарату Верховної Ради та здійснює контроль за його діяльністю, організовує роботу Верховної Ради України та координує діяльність її органів.
Відтак, Верховна Рада України, відповідно до зазначених положень, може мати інформацію щодо складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, яка підлягає витребуванню судом.
Крім того, відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" від 10.02.2010 організаційне, правове, наукове, документальне, інформаційне, експертно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів, депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді здійснює Апарат Верховної Ради.
Аналізуючи Положення про Апарат Верховної Ради України, затверджене Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 25.08.2011 №769, Апарат Верховної Ради України є юридичною особою, організаційно забезпечує реалізацію Верховною Радою України своїх конституційних повноважень; здійснює організаційно-методичне забезпечення роботи зареєстрованих у Верховній Раді України депутатських фракцій (депутатських груп); організовує ведення діловодства в Апараті.
Таким чином, голова Верховної Ради України, відповідно до наділених повноважень щодо організації роботи та контролю за діяльністю Апарату Верховної Ради України відповідно до Конституції України та Закону України «Про Регламент Верховної Ради України», має інформацію про склад учасників коаліції депутатських фракцій.
З огляду на викладене, з метою всебічного та повного дослідження справи та захисту інтересів позивача, суд вбачає необхідність витребування у Апарату Верховної Ради України інформацію щодо складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014, із зазначенням прізвища, імені та по батькові депутатів, які входять до неї.
Крім того, враховуючи те, що ОСОБА_8 та ОСОБА_9 є координаторами коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України «Європейська Україна» та у відповідності до положень підпункту 3.4.1 пункту 3.4 Розділу ІII КЕРІВНІ ОРГАНИ КОАЛІЦІЇ Угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" забезпечують організацію діяльності Коаліції, зазначену інформацію суд вважає за необхідне також витребувати і у них.
Вказана інформація підлягає витребуванню також у коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
Керуючись статтями 77, 80, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Клопотання народного депутата України ОСОБА_5 про витребування доказів задовольнити частково.
2. Витребувати у Верховної Ради України (адреса: 01008, м.Київ, вул. Грушевського, 5) відомості, станом на 28.02.2019, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
3. Витребувати у Апарату Верховної Ради України (адреса: 01008, м.Київ, вул. Грушевського, 5) відомості, станом на 28.02.2019, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
4. Витребувати у коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014 (адреса: 01008, м.Київ, вул. Грушевського, 5) відомості, станом на 28.02.2019, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
5. Витребувати у координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України "Європейська Україна", Голови депутатських фракцій політичних партій "Блок Петра Порошенка" ОСОБА_8 (адреса: 01008, м.Київ, вул. Грушевського, 5) відомості, станом на 28.02.2019, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
6. Витребувати у координатора коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" ОСОБА_9 (адреса: 01008, м.Київ, вул. Грушевського, 5) відомості, станом на 28.02.2019, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, яка діє на підставі угоди про коаліцію депутатських фракцій "Європейська Україна" від 27.11.2014.
7. У задоволенні іншої частини клопотання відмовити.
8. Витребувані матеріали або письмові пояснення із зазначенням неможливості надання суду витребуваних доказів подати у строк до 12.03.2019.
9. Відкласти розгляд справи до 14.03.2019 року о 13 год. 30 хв., яке відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва, за адресою: м.Київ, вул.Петра Болбочана, 8, корп.1, зал судового засідання 39.
10. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.
Суддя Є.В. Аблов