Рішення № 80161418, 28.02.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
300/279/19
Номер документу
80161418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2019 р. справа № 300/279/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Остап?юк С.В.,

за участю секретаря Котик Д.М.,

представника позивача Кондратюка М.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування окремих положень індивідуального акта, -

ВСТАНОВИВ:

07.02.2019 Державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування постанови заступника начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Люкляна О.П. від 14.01.2019 у зведеному виконавчому провадженні №43824756 про арешт коштів боржника Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на розрахунковому рахунку №26008000015715, МФО 322313, який відкрито в АТ «Укрексімбанк» щодо виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету.

Ухвалою суду від 12.02.2019 подану заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, які позивач в наданий судом строк усунув.

Суд, 22.02.2019 відкрив провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, а справу призначив до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, встановлених статтями 268, 269, 270, 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що протиправно, згідно оскаржуваної постанови, накладено арешт на грошові кошти Чернівецького військового лісництва Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», що містяться на рахунках у банку, оскільки вказані рахунки призначені для забезпечення виплати заробітної плати працівникам підприємства, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших обов'язкових зборів та платежів, внаслідок чого порушуються конституційні права громадян, які працюють на підприємстві та унеможливлюється виконання обов'язку позивача зі сплати податків та інших обов'язкових платежів.

Представник позивача позовні вимоги підтримав із підстав, вказаних у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач, правом подання відзиву не скористався, а також будучи повідомленим про дату, час і місце розгляду справи в порядку, передбаченому частиною першою статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України свого представника в судове засідання не направив, неприбуття якого відповідно до частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України розгляду справи не перешкоджає.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Чернівецьке військове лісництво код ЄДРПОУ ВП: 21417690 є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» (а.с.15-20).

Чернівецьким військовим лісництвом Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» відкриті поточні рахунки для ведення фінансово-господарської діяльності, в тому числі виплати заробітної плати, сплати платежів до бюджетів в Акціонерних товариствах «Укрсімбанк» та «Укрсоцбанк».

14.01.2019 заступником начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження ЗВП №43824756 про стягнення з Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» коштів в загальному розмірі 4 144 254, 31 гривні постановою про арешт коштів боржника накладено арешт на кошти в межах суми 4 144 254, 31 гривні, що містяться на всіх рахунках Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», відкритих в АТ «Укрсоцбанк», АТ «Укрексімбанк» (а.с.13-14).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження - як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до частини третьої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Частиною першою статті п'ятої Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Аналогічно, частиною першою статті першої Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» встановлено, що примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців.

Згідно з пунктом 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу від 29.09.2016 №2832/5) органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).

Як наслідок, позивач вважаючи, що рішенням державного виконавця порушено його права та інтереси, звернувся до адміністративного суду із позовною заявою, заявивши вимоги не до відповідного органу державної виконавчої служби, яким є Івано-Франківський міський відділ Державної виконавчої служби, а до територіального органу управління юстиції, на який згідно із Законом не покладено здійснення функцій примусового виконання судових рішень і рішень інших органів, і який не належить до органів державної виконавчої служби, в розумінні статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Одночасно з цим, суд вказує на те, що першочерговість оплати праці працівників підприємств перед іншими платежами захищена статтею 43 Конституції України та частиною п'ятою статті 97 Кодексу законів про працю України, а своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості. Накладення арешту на кошти позивача, які призначені для виплати заробітної плати унеможливлює своєчасну її виплату, що в свою чергу може призвести до порушення конституційних прав громадян, які працюють у позивача.

Проте, позивач звернувся із позовними вимогами не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом. Оскільки провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби Кодексом адміністративного судочинства України віднесено до окремих категорій термінових адміністративних справ, що вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі, то є неможливим вирішення судом питання заміни первісного відповідача неналежним.

Враховуючи викладене, в задоволенні позову Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування постанови заступника начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Люкляна О.П. від 14.01.2019 у зведеному виконавчому провадженні №43824756 про арешт коштів боржника Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на розрахунковому рахунку №26008000015715, МФО 322313, який відкрито в АТ «Укрексімбанк» щодо виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету належить відмовити.

Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» (вулиця Ребета, 6, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 08033772) до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (вулиця Грюнвальдська, 11, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 34844679) про визнання протиправним та скасування постанови заступника начальника Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Люкляна О.П. від 14.01.2019 у зведеному виконавчому провадженні №43824756 про арешт коштів боржника Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на розрахунковому рахунку №26008000015715, МФО 322313, який відкрито в АТ «Укрексімбанк» щодо виплати заробітної плати працівникам та сплати обов'язкових платежів до бюджету, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Суддя Остап'юк С.В.