Рішення № 80161380, 28.02.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
809/190/18
Номер документу
80161380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2019 р. справа № 809/190/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідачів ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Лквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій щодо видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зменшенням розміру премії протиправними, визнання бездіяльності стосовно непроведення перерахунку пенсії протиправною та зобов"язання провести перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 , -

ВСТАНОВИВ:

01.02.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 із зменшенням розміру премії протиправними, визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно непроведення перерахунку пенсії позивачу, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", виходячи із розміру посадового окладу – 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням – 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 40% та премії - 35% і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач зазначає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, проте відповідачем протиправно, на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі, також – Закон №2262-XII) та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за №988 від 11.11.2015 з підстав відсутності виділення коштів з Державного бюджету.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-2).

Ухвалою суду від 14.02.2018 зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №Пз/9901/1/18 та № Пз/9901/8/18 (а.с. 30-32).

Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 19.02.2018, в якому проти заявлених позовних вимог заперечило з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи, просив у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с.42-44).

17.05.2018 позивачем подано заяву про зміну предмету позову, а саме просить визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі довідки №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №336/8-18 від 15.03.2018 із зменшенням премії, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", виходячи із розміру посадового окладу – 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням – 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 40% та премії - 35% і виплатити донараховану різницю підвищеної пенсії за період 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 47108,64 грн. (а.с. 49-55).

Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на заяву про зміну предмету позову, що надійшов на адресу суду 18.05.2018, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на заяву про зміну предмету позову, просив відмовити у задоволенні позову повністю (а.с.68-74).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 поновлено провадження у даній справі (а.с. 78-79).

Судом на виконання вимог статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу, а саме Ліквідаційній комісії УМВС України в Івано-Франківській області за адресою її місцезнаходження, надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття провадження та копію позовної заяви з доданими до неї документами.

В ухвалі про відкриття провадження встановлено відповідачу з дня вручення ухвали п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, представнику відповідача вручено копію ухвали про відкриття провадження 07.02.2018 (а.с. 29). Як наслідок, останнім днем подання відзиву на позов є 23.02.2018. Однак після спливу встановленого п`ятнадцятиденного строку та на момент розгляду справи відзив на позов на адресу суду не надходив. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Відповідно до частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, судом проведено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 262 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі за наявними матеріалами.

Частиною 10 статті 290 КАС України визначено, що у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 12.03.2018 по справі №802/2196/17-а виокремив такі ознаки типової справи: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; 2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області; 3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; 4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Судом також з’ясовано, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №820/6514/17, ухваленим 15.02.2018, та яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії – задоволено.

Згідно зі змісту вказаного рішення, Верховним Судом визначено такі ознаки цієї типової справи: 1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ"; 2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу; 3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 1 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Абзацами 56 та 57 вказаного рішення встановлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 1 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 1 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Адміністративна справа №809/190/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі довідки №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, №336/8-18 від 15.03.2018 із зменшенням премії, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", - відповідає ознакам типових справ, визначених у рішеннях суду, ухвалених за результатами розгляду Верховним Судом зразкових справ №809/1839/17-а (Пз/9901/1/18) та №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

У частині 3 статті 291 КАС України зазначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, відзив на позовну заяву, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, учасником бойових дій, перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та починаючи з 12.10.2015 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Наведене підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи копією посвідчення учасника бойових дій серії УБД №142358, виданого 03.11.2015 та протоколом за пенсійною справою №0903004403 (МВС) від 18.01.2018 (а.с.20, 21).

На підставі поданих до ОСОБА_2 управління ПФУ в області документів, позивачу згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, в редакції станом на жовтень 2015 року, призначена пенсія за вислугу років у розмірі 56% грошового забезпечення в розмірі 5 036,81 гривень, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0903004403 (МВС) від 18.01.2018, наявного в матеріалах адміністративної справи (а.с.21).

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі по тексту також – Постанова №988), якою встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Керуючись, серед іншого, Постановою №988, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області сформовано та направлено до ОСОБА_2 управління ПФУ в області довідку №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, станом на 01.01.2016 (а.с.17)

Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення позивача за посадою першого заступника начальника РВ- начальника слідчого відділення, прирівняною до посади перший заступник начальника ВП, становить: посадовий оклад – 3 400,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції – 2 200,00 гривень; надбавка за стаж служби (40%) – 2 240,00 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510,00 гривень; премія (1,0%) – 83,50 гривень.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, у зв’язку із не проведенням ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017, останній у січні 2018 року звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно вимог Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (а.с. 18).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом №165/Г-15 від 30.01.2018, повідомлено позивача про те, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988, буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.19).

Окрім цього, як вказує позивач, його представник звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із адвокатським запитом щодо надання інформації, щодо складових, які включені до довідки на ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, для перерахунку його пенсії (а.с. 13-14).

У відповідь на таке звернення, Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області направлено позивачу листа №Г-2Аз/108/05/8-17 від 19.01.2018, яким повідомлено останнього про наступні обставини. Зокрема, вказали, що довідка №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 містить всі види грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Позивачу роз’яснено, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, розмір премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право особи на проведення перерахунку пенсії. Відтак, на переконання Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області, грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, а підстави для його перегляду – відсутні (а.с.15-16).

Не погоджуючись із відмовою ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 та відмовою Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області у внесенні змін до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

В свою чергу, як встановлено судом, в день ухвалення Верховним Судом постанови у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 надано оновлене роз’яснення про те, що надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії враховуються відповідно до Постанови №988 у середніх розмірах, які фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою в Національній поліції.

У зв’язку із вказаним, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області у відношенні до ОСОБА_1 оформлено оновлену довідку №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року (а.с.59). Розмір грошового забезпечення позивача в загальному визначено в сумі 8 400,10 гривень: посадовий оклад – 3 400,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції – 2 200,00 гривень; надбавка за стаж служби (40%) – 2 240,00 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510,00 гривень; премія (0,6%) – 50,10 гривень.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також – Закон №2262-XII), Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 за №988 (надалі по тексту також – Постанова №988), постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також – Постанова №1294), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі по тексту також – Порядок №45), наказу Міністерства внутрішніх справ України за №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання" (надалі по тексту також – Порядок №260), інших законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Досліджуючи доводи позивача про протиправність бездіяльності ОСОБА_2 управління ПФУ в області, яка виразилась у не здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивачу відповідно до вимог Закону №900-VIII, статті 63 Закону №2262-XII та Постанови №988, з огляду на відсутність коштів, суд виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, в редакції від 01.01.2016, чинній на момент отримання позивачем права на перерахунок пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Постанови №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як уже зазначалось судом, згідно із довідкою №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою перший заступник начальника РВ – начальника слідчого відділення, прирівняною до посади перший заступник начальника відділення ВП, становить: посадовий оклад – 3 400,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції – 2 200,00 гривень; надбавка за стаж служби (40%) – 2 240,00 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510,00 гривень; премія (1,0%) – 83,50 гривень (а.с. 17).

У відповідності до Закону №900-VIII, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (надалі по тексту також – Закон №580-VIII) доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 цього ж Закону, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за розміром є більшим, ніж колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Особливості проведення перерахунку пенсій встановлено Порядком №45, відповідно до пунктів 1, 2, 3 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (надалі по тексту також – державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також – списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд вважає наведене у листі №165/Г-15 від 30.01.2018 твердження ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області про розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності Постановою №988 без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з статтею 10 зазначеного Закону, обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами першою та другою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (надалі по тексту також – Суд, ЄСПЛ).

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З огляду на зазначені положення, та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону №900-VIII, суд вважає посилання ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим та недопустимим.

Стосовно доводів ОСОБА_2 управління ПФУ в Івано-Франківській області про застосування строків звернення до суду, які встановлені частиною 2 статті 122 КАС України, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також строки перерахунку та виплати пенсій - є Закон №2262-ХІІ.

Частиною 3 статті 51 цього Закону визначено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом №900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017, саме з вини ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії згідно із вимогами Закону №900-VIII, статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №988, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017.

Оцінюючи доводи позивача про визнання протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення премії у розмірі 35%, суд виходить із наступних мотивів.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, що набрала чинності 2 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

Як уже зазначалось судом, відповідно до частин 3 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 1 Порядку №45 (в редакції станом на січень 2016 року) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзаців 1-6 пункту 5 Порядку №45 (в редакції станом на січень 2016 року) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року, для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 (в редакції станом на січень 2016 року) установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою №988 та наказом МВС України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 за №260, чинним законодавством України, а саме Постановою №1294 та наказом МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31.12.2007 за №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Суд звертає увагу на те, що Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5).

Так, з урахуванням встановлених Постановою №988 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад ОСОБА_1 для перерахунку пенсії становив 3 400,00 гривень (за посадою перший заступник начальника РВ – начальника слідчого відділення, прирівняною до посади заступника начальника ВП); оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції – 2 200,00 гривень; надбавка за стаж служби (40%) – 2 240,00 гривень надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510,00 гривень та премія.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17, без премії 35%, у розмірах визначених на момент звільнення (а.с.17).

Натомість відповідно до положень пункту 4 Постанови № 988 з 2 грудня 2015 року надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Під час розгляду ОСОБА_4 Палатою Верховного Суду зразкової справи Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а із листа Сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 9 липня 2018 року за №142зі/48-2018 установлено, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським здійснюється з урахуванням вимог Порядку №260 в межах доведених бюджетних асигнувань з 1 серпня 2016 року.

З огляду на закріплене у частині 3 статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45, ОСОБА_4 Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а дійшла таких висновків:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував колишній працівник органів внутрішніх справ під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована Постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

З’ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 35,0% до 1,0% (83,50 гривень), суд виходить із наступних мотивів.

На переконання відповідача розмір премії у значенні 1,0% є середнім розміром, який фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку із чим, підстав для врахування премії у розмірі 35,0%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії - немає.

Аналогічно до премії всі інші складові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17 включені за грудень 2015 року (станом на 01.01.2016).

Варто вказати, як зазначено вище, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи положення частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії саме з 1 січня 2016 року, а не з 1 грудня 2015 року.

Відтак, вихідні дані складових грошового забезпечення позивача, визначених у абзаці 1-6 пункту 5 Порядку №45, мали б заноситися відповідачем у відповідну довідку за січень 2016 року, а не за грудень 2015 року, що мало місце у спірному випадку.

Суд звертає увагу, що у даній справі ОСОБА_1 оскаржує занижений розмір премії.

Відповідач на виконання листа Міністерства внутрішніх справ України оформив нову довідку №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), згідно якої премія ОСОБА_1 обраховано із значення 0,6% (50,10 гривень), на відміну від розміру такої ж премії в значенні 1,0% (83,50 гривень), зафіксованої у оскаржуваній довідці від 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17 (а.с. 17, 59).

Різниця становить 83,50 гривень і 50,10 гривень відповідно.

В свою чергу, в ході розгляду даної справи судом отримано від ОСОБА_2 управління Національної поліції в Івано-Франківській області письмову інформацію у вигляді довідки №336/108/29/01-2019 від 15.03.2018 (а.с.59), із якої установлено, що середній розмір премії, фактично виплачені за січень 2016 року, за відповідною посадою – перший заступник начальника ВП (прирівняною до посади ОСОБА_1 на день звільнення із служби першого заступника начальника РВ – начальника слідчого відділення) становив 0,6%.

Даний середній розмір премії є меншим від 1,0%.

На час вирішення справи по суті відповідачем виготовлено довідку, виходячи з розміру премії за січень 2016 року (0,6%), визначеної як середнє значення виплаченої такої премії за відповідною посадою в Національній поліції України за вказаний період, що перевищує середній розмір премії за січень 2016 року, виплаченої територіальним органом національної поліції в Івано-Франківській області (0,6%). Відтак, суд вважає за неможливим зобов'язувати відповідача врахувати у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для перерахунку пенсії середній розмір премії 0,6%, так як таке рішення обмежить право позивача на більший розмір пенсії, визначений на підставі довідки органу, з якого мало місце звільнення колишнього працівника органу внутрішніх справ.

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, який входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 1,0%.

Отже, для врахування премії у розмірі 35,00%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії немає жодних правових підстав, втім, у ОСОБА_1І обґрунтовано виникає право на перерахунок пенсії за відповідний період часу в розмірі премії 1,0%.

Аналогічна правова позиція щодо застосування положень абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку № 45 висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін постановою ОСОБА_4 палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Крім того, на переконання суду положення абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45 з приводу врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, який фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).

Позивач не вказує про інші невідповідності оскаржуваної довідки в частині зменшення розміру пенсійного забезпечення в грошовому еквіваленті, проведеного внаслідок перерахунку на підставі довідки 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії премії у розмірі 35% – протиправними, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення премії у розмірі 35% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням посадового окладу – 3 400,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним) званням – 2 200,00 гривень, надбавки за стаж служби (40%) – 2 240,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510,00 гривень, премії - 35% та виплачувати пенсію з врахуванням виплачених сум, починаючи з 01.01.2016.

Фактичне оформлення Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області довідки №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за січень 2016 року, на переконання суду, не потребує додаткового захисту порушеного права позивача в частині зобов’язання відповідача повторно оформити таку довідку.

Втім, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області у листі від 29.03.2018 №Г-10аз/108/05/8-18 не повідомила представника позивача чи скерувала відповідному органу пенсійного забезпечення для врахування при перерахунку пенсії оновлену довідку №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення за січень 2016 року.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Таким чином, для повного і ефективного захисту та відновлення порушеного права, слід зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області направити ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов’язання провести перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на підставі довідки, починаючи з 01.01.2016, так як середній розмір премії за грудень 2015 року не був врахований при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 за наслідками проведеного перерахунку за відповідний період.

Доказів на спростування таких висновків суду ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при розгляді справи не надало.

Суд констатує, що реальне порушення права позивача на належний розмір пенсії у спірному випадку мало місце внаслідок помилки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, яка безпосередньо видала довідку із неналежними складовими розміру грошового забезпечення ОСОБА_1, яку, в свою чергу, для перерахунку використало Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області безпідставно не здійснило своєчасно перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17, яка хоч і є невірною, однак була підставою для вчинення дій щодо перерахунку.

Відтак, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог.

Згідно пункту 2 частини 5 статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 255, 263, 290, 291, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3358/108/05/8-17, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області.

Зобов’язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області направити ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року пенсії на підставі довідки №336/8-18 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, з урахуванням премії, що зазначена у довідці №3358/108/05/8-17 від 07.07.2017 про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та провести виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1, адреса: вул. Руднєва, 16/27, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 20551088;

відповідач: Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ – 08592193.

Суддя Микитюк Р.В.