
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5552/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2019 року м.Львів
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю
представника позивача ОСОБА_2,
представник відповідача не прибув,
представник третьої особи не прибув,
представник третьої особи не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради про зобов’язання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 вчинити дії, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 міської ради, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради.
Обставини справи.
До суду надійшла позовна заява Залізничної районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради з вимогою зобов’язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 демонтувати за власні кошти самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою: вул. Ряшівська-Патона, м. Львів.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що Залізнична районна адміністрація ОСОБА_1 міської ради 25.06.2018 повідомила суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 про закінчення терміну дії договору оренди конструктивного елементу благоустрою для здійснення підприємницької діяльності в тимчасовій споруді на вул.Патона-Ряшівська і попередила про необхідність демонтажу тимчасової споруди в термін до 25.07.2018.
Комісією в складі працівників Залізничної районної адміністрації та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», встановлено, що тимчасова споруда відповідачем в добровільному порядку не демонтована, про що складено відповідний ОСОБА_2 від 03.08.2018.
Надалі, головою Залізничної районної адміністрації видане розпорядження №453 від 06.08.2018 “Про демонтаж тимчасової споруди встановленої на вул. Патона- Ряшівська у м Львові“ та рекомендовано добровільно демонтувати за власні кошти тимчасову споруду у м.Львові на вул.Патона-Ряшівська до 06.09.2018.
Однак, спірна споруда не демонтована, що стало підставою звернення з позовом, в порядку, передбаченому Положенням про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 23.04.2015 р. № 4526 "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові.
Відповідач на пропозицію суду відзиву на позовну заяву не подав.
Ухвалою від 23.11.2018 року прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 міську раду та Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи.
Представники третіх осіб у судове зсідання не прибули, належним чином повідомлені про дату час та місце розгляду справи. Через канцелярію суду від ОСОБА_1 міської ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника.
Суд, заслухав вступне слово представника позивача, з’ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та
встановив:
Залізничною районною адміністрацією ОСОБА_1 міської ради 25.06.2018 повідомлено суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 про закінчення терміну дії договору оренди конструктивного елементу благоустрою для здійснення підприємницької діяльності в тимчасовій споруді на вул. Патона-Ряшівська та попереджено про необхідність демонтажу тимчасової споруди в термін до 25.07.2018.
Комісією у складі працівників Залізничної районної адміністрації та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» встановлено, що тимчасова споруда відповідачем в добровільному порядку не демонтована про що складено відповідний акт від 03.08.2018.
Надалі, у зв’язку із відсутністю укладеного між суб’єктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради договору оренди конструктивних елементів благоустрою на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та паспорту прив'язки тимчасової споруди, який видається управлінням архітектури департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради, головою Залізничної районної адміністрації видано розпорядження №453 від 06.08.2018 «Про демонтаж тимчасової споруди встановленої на вул.Патона- Ряшівська у м Львові».
Крім того, вказаним розпорядженням відповідачеві рекомендовано добровільно демонтувати за власні кошти тимчасову споруду у м.Львові на вул.Патона-Ряшівська у сторок, до 06.09.2018.
З метою забезпечення виконання розпорядження, Залізничною районною адміністрацією скеровано листи у Залізничний ВП ГУНП у Львівській області, КП «Адміністративно-технічне управління», ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» про вжиття; заходів відповідно до повноважень, щодо притягнення порушника до відповідальності за функціонування тимчасової споруди без дозвільних документів.
Актом від 07.09.2018р., що складений комісією у складі працівників Залізничної районної адміністрації зафіксовано, що у зазначений термін ОСОБА_3 рекомендацій, викладених у розпорядженні не виконав та добровільно не демонтував тимчасову споруду на вул. Патона-Ряшівська у м.Львові.
У зв’язку із невиконанням відповідачем розпорядження «Про демонтаж тимчасової споруди встановленої на вул.Патона - Ряшівська у м Львові», позивач звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно із частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до приписів статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011.
Відповідно до пунктів 2.1., 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди; встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки; відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.
Аналогічні приписи закріплені і в Положенні про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженому ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 23.04.2015 №4526.
Згідно з п.2.1 зазначеного Положення розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив'язки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки.
Самовільно встановлена тимчасова споруда - це тимчасова споруда, яка встановлена за відсутності одного із документів, передбачених цим Положенням: ухвали міської ради, договору оренди земельної ділянки чи договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, паспорту прив'язки тимчасової споруди (п.1.3).
Таким чином, тимчасова споруда вважатиметься встановленою правомірно тільки за наявності всіх необхідних дозвільних документів визначених п. 1.3. Положення про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 23.04.2015 №4526.
Демонтажу, згідно з п.7.2.1 Положення, підлягають самовільно встановлені тимчасові споруди.
За змістом п.7.3.-7.5. Положення, при виявлені самовільно встановленої тимчасової споруди складається акт та районна адміністрація, на території якої розташована тимчасова споруда приймає рішення про її демонтаж у 10-денний термін. Акт обстеження підписують представники районної адміністрації, комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» та власник ТС. У разі, якщо власник відмовляється від підписання або від участі в обстеженні копія акта скеровується йому рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Пунктом 7.8 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові районним адміністраціям надано право на звернення до суду з позовом про примусовий демонтаж тимчасової споруди, встановленої з порушенням цих Правил.
Таким чином, необхідною умовою для задоволення позовних вимог про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди є встановлення: ознак самочинності встановленої тимчасової споруди (відсутність правових підстав для її встановлення, зокрема відсутність необхідної дозвільної документації); факт приналежності вказаної тимчасової споруди особі, до якої спрямовано вказану правову вимогу про демонтаж.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 02.03.2017 за № 1568 продовжено термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова, до 31.05.2018 згідно з додатком 1, до якого спірна тимчасова споруда відповідача не включена.
Таким чином, з моменту прийняття вищезазначеної ухвали термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова окрім тих, що визначені додатком 1 до цієї ухвали - припинений.
Отже, відповідно до ухвали ОСОБА_1 міської ради від 23.04.2015 №4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові», ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 23.04.2015 № 4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», п. 12.2.6 Правил благоустрою м.Львова, затверджених ухвалою ОСОБА_1 міської ради № 376 від 21.04.2011 (зі змінами), п. 4.50. Положення про Залізничну районну адміністрацію ОСОБА_1 міської ради, затвердженого рішенням виконкому ОСОБА_1 міської ради №977 від 01.11.2016 (зі змінами) у зв’язку із відсутністю укладеного між суб’єктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради договору оренди конструктивних елементів благоустрою на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та паспорту прив'язки тимчасової споруди, який видається управлінням архітектури департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради, головою Залізничної районної адміністрації видане розпорядження №453 від 06.08.2018 “Про демонтаж тимчасової споруди встановленої на вул.Патона- Ряшівська у м Львові“.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п «а» ст.. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»),
Згідно статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва, зокрема, зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Оскільки, договірні правовідносини між сторонами припинилися, спірна тимчасова споруда не внесена до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, яка затверджена ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 02.03.2017р. №1568 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», така знаходиться та розміщена відповідачем без дозвільних документів.
Позаяк відповідач після припинення дії паспорта прив'язки внаслідок прийняття ухвали ОСОБА_1 міської ради від 02.03.2017 за №1568 не провів демонтаж тимчасової споруди та не виконав вимоги розпорядження голови залізничної районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради від 07.08.2017 за №487 про демонтаж тимчасової споруди на вул.. Патона – Ряшівська у добровільному порядку у строк до 06.09.2018, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.
Відповідно статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 241-248, 256, 294, 295 КАС України, суд,
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 (вул. Стрийська, 101/303, м. Львів, 79031; ідентифікаційний код НОМЕР_1) демонтувати за власні кошти самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою : вул. Ряшівська-Патона, м. Львів.
3. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 25.02.2019 року.
Суддя Коморний О.І.